MetaTools a Fractal Design

Fakticky se jedná o převzetí Fractal Designu firmou MetaTools.
Dvě už tak bezkonkurenční firmy na poli grafických efektů a kreativní grafiky se spojují jednu: Fractal Design Corporation a MetaTools Inc. Tuto překvapivou zprávu bez jakýchkoli předběžných „drbů" přinesly v polovině února unisono tisková vyhlášení obou firem. Zmíněné spojení vytvoří sice ne gigantickou firmu (obrat cca 65 mil. USD), ale přesto producenta, jehož jméno (ale jaké???) bude mít v povědomí každý pořádný kreativec na počítači PC či Macintosh.

Zmíněné spojení je zajímavé v tom, že s sebou nese řadu velice různých aspektů, z nichž ne všechny se jeví úplně pozitivně:

výsledkem vznikne nová firma s novým jménem, které zatím ještě nikdo nevymyslel. Firma MetaTools se může hrdě přihlásit do soutěže o nejpřejmenovávanější firmu světa, protože takto změní svůj název během krátké doby už potřetí (!!) - nejdříve to byl soukromý podnik Kaie Krauseho, pak HSC Software, pak MetaTools a teď zase něco nového. Jak má jeden s takovou budovat firemní image...

poměr sjednocení je 60:40 pro MetaTools. To je docela překvapivé, protože Fractal Design byl ještě před rokem znatelně silnější. V nové firmě nebudou mít představitelé FD žádný z nejvyšších postů, takže se fakticky (z hlediska moci, nikoli financí) se jedná o převzetí FD firmou MetaTools.

bude spojení přínosné v týmech plných kreativců? Obě firmy byly proslulé nepřekonatelnými kreativními nápady a kreativními osobnostmi. O tom, že kreativně nejvýkonnější jsou malé týmy a že jejich slučování přináší obtíže, jsme se přesvědčili už nejednou. Spojení si navíc vyžádá nemalé náklady - zrovna ve chvíli, když jsou investice pro obě nepatrně ziskové firmy potřeba jako soli.

obě firmy byly známé produkty, jejichž pověst se šířila „od úst k ústům". Malé obraty neumožňovaly náročný marketing, reklamu; jejich distributoři byly prakticky nadšení dobrovolníci, kteří na tom málokdy profitovali. To by měla silnější entita změnit - a třeba také větší antipirátskou publicktou, protože je dobře známé, že všechny tyto produkty patří k nejkradenějším na světě.

kdo je, byl či bude konkurence této nové firmy? Na prvním místě je Adobe, na druhém Corel Corp, dále zřejmě Macromedia a Autodesk. To jsou silní protihráči a určitě opodstatňují také sílu na straně „Meta-Fractalu".

Současné produktové řady obou firem se skoro ideálně doplňují. Zatímco Fractal Design je mistrem ve 2D a velmi naturálním napodobování přírody, jsou zase MetaTools nepřekonatelní v poněkud umělejších efektech a také v 3D. Produktová řada MetaTools dnes zahrnuje Kai's Power Tools, Bryce, Convolver, Vector Effects, Studio Effects, Final Effects, Bryce Accessory Kit, KPT Actions, MetaPhotos a Kai's Power GOO. Fractal je chudší, byť jeho hlavní produkt (Painter) bude asi vlajkovou lodí spojené firmy. Dále následuje Ray Dream Studio, Poser, Designer, Expression, Detailer a Dabbler.

První dojmy ze spojení obou firem jsou... vlastně nijaké. Informací je příliš málo a ty důležité začnou proudit až někdy od léta, když spojení vstoupí ve skutečnou platnost a začnou se objevovat nové produkty. Místo dvou firem produkujících skvělé programy tu máme jednu. Vývoj bude spíše zdlouhavější než rychlejší, ale zase se (snad) uplatní přísnější kontrola kvality a světlo světa nespatří polofunkční zmetky typu KPT Bryce 2 pro Windows. Moc bych to přál nejen oběma firmám, ale hlavně uživatelům jejich programů.

Váš názor Další článek: PlantSpace kompletně na Internetu

Témata článku: Windows, Design, Vector, Aspekt, Skvělé spojení, Kontrola kvality, Goo, Pořádný software, Nový design, První Macintosh, Malý producent, Fractal design, Fractal, Kreativec, Soli, Malý tým, Spojení, Předběžný název, Dream, Předběžný design


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky