Popularita MetaStreamu se začíná rozšiřovat a profesionální weby si plně začínají uvědomovat jeho potenciál. Další v řadě je J. Crew.
MetaCreations pomalu, ale jistě dosahuje úspěchů se svou technologií nazvanou přiléhavě MetaStream. Ten ze svého principu a určení směřuje právě do e-commerce, přesněji řečeno tam, kde je potřeba vedle ceny znát i vizuální podobu nabízeného výrobku. Právě s těmito představami se pouštěli vývojáři Intelu a MetaCreations do práce při hledání jednoduchého, otevřeného a flexibilního formátu určeného pro Internet. Jejich cíl byl prostý: nalézt datový 3D formát, který bude ve výsledné kapacitě nenáročný, dále bude mít pokud možno nízké hardwarové nároky, aby byl dostupný co nejširším vrstvám, a v neposlední řadě instalace bude jednoduchá.
Výsledkem je zásuvný modul (plug-in), který si nainstalujete do vašeho prohlížeče a o nic jiného se nestaráte. Při přechodu na stránku, kde jsou některé objekty s MetaStreamem, se plug-in jednoduše aktivuje. Nabídne vám poměrně realistické 3D zobrazení včetně textur, kde můžete objekt libovolně otáčet. Klepnutím pravého tlačítka na myši se vám zobrazí možné způsoby zobrazení (Direct3D, OpenGL) a tím můžete využít i přednosti vašeho akcelerátoru. Hardwarově se MetaStream spokojí s procesorem třídy Pentium, softwarově mu stačí Explorer 3.02 a vyšší nebo Navigator 3.0 a vyšší. Pro Mac je to Netscape Navigator 4.04 nebo Internet Explorer 4 a vyšší.
MetaStream má obsaženu technologii Optimize Dynamic Resolution zajišťující optimální výpočet pro počítač, na kterém si objekt právě prohlížíte. MetaStream umí vytvářet i své zmenšené náhledy, takže nemusíte čekat na načtení v plné velikosti (tzv. Trixel Thumbnails). K dalším kladům lze přičíst dobrou rychlost a účinný kompresní poměr, k záporům nedostatečné rozšíření a to, že MetaStream přímo není standardní součástí Exploreru nebo Navigatoru.
Jde MetaStream využít?
MetaStream je volně ke stažení, standardně je obsažen i u novějších produktů z dílny MetaCreations, např. u Carrary. Způsob umístění na vaší stránce naleznete na stránce
MetaStreamu obsahující typické ukázky přímo v HTML. Pak už stačí jen jedno: mít model (objekt) předmětu, který chcete trojrozměrně promítat. V současné době je celá řada modelovacích programů, ve kterých se vám to může více či méně dobře podařit. Problémy nastanou s výstupním formátem, ten totiž podporují zatím pouze produkty MetaCreations, konkrétně RayDream Studio 5.0 a 5.5, Bryce 4D, Infini-D 4.5, Poser 4 nebo Carrara 1.0. Obejít tento problém můžete exportem do DXF a načtením v některém z uvedených programů s následným uložením právě do formátu MetaStreamu.
MetaCreations si uvědomuje, že bez podpory velkých firem by tento formát nedoznal masového rozšíření, a i proto navázal spolupráci s gigantem Sony, kde už si můžete některé výrobky prohlížet v 3D. Crew a jeho web má být v budoucnu právě další cestou k prosazení MetaStreamu. Doba, kdy si tedy budeme brouzdat trojrozměrným prostorem, možná už není tak daleko.