MetaCreations Painter 5.5 Web Edition: Mistrův půlkrok

Před několika měsíci spatřil světlo světa vynikající grafický program určený pro ruční kreslení, digitální úpravy, koláže: MetaCreations Painter 5.5 Web Edition.
Jiří Chrustawczuk: Před několika měsíci spatřil světlo světa vynikající grafický program určený pro ruční kreslení, digitální úpravy, koláže: MetaCreations Painter 5.5 Web Edition. Jak sám název napovídá, jeho zaměření je jasné – svět Internetu. Autoři správně pochopili módní trend grafiky ve světě Internetu a nabízí využití kreativní síly tohoto produktu všem těm, kteří u konkurenčních programů postrádají možnosti pro realizaci svých myšlenek.

Klikací mapy a cesta k textu
Hlavní přínosem nové verze je existence dvou nových dynamických plug-inů: Image Slice a Dynamic Text. Prvně jmenovaný umožňuje rozdělit obrázek na libovolné sekce a přiřadit každé z nich odkazovací klikací mapu. Navíc umožňuje definovat efekt Mouse Over-out, případně Mouse Over-Out-Click. Ve finální fázi Painter přímo vygeneruje dokument HTML včetně potřebného kódu v JavaScriptu.

Dynamic Text nabízí jednoduché a velmi efektivní využití různorodých vlastností Painteru, ať se jedná o výplně tkaninou, gradací, barvou, nebo o využití předností štětců. Všechny tyto prvky můžete spojit při vytváření textu a aplikovat je přímo na něj. Text lze navíc libovolně deformovat, kosit či zarovnávat a centrovat. Reálný vzhled textu je viditelný přímo v obrázku, který máte právě otevřený. Obrovským plusem je, že ať provedete jakoukoliv změnu, je ihned viditelná.

Dvě stovky štětců
Painter jsou především a jedině štětce. Definovat lze barvu kreslení, podkladovou strukturu, metodu kreslení a její podkategorie. Další možnosti jako nastavení velikosti hrotu, odsazení při doteku, variabilita barvy, náhodnost v tahu, štětinatost, rozklepanost, stlačení hrotu a spousta specifických vlastností jsou samozřejmostí pro každý z nich.

V nové verzi naleznete další sady externích štětců, a to Calligraphic Brushes a WebMedia Brushes. První sada obsahuje množství štětců s kaligrafickými hroty různého nastavení. Druhou skupinu tvoří štětce, které jsou už zastoupeny v jiných sadách: např. olejový štětec; zde mají v názvu navíc koncovku Web. Rozdíl mezi těmito dvěma typy spočívá v tom, že webové štětce pracují s minimální variabilitou barvy, což pak umožňuje lepší konverzi obrázků do formátu GIF s definovaným počtem barev. Různých nových modifikací štětců např. Wet, Calligraphic Pens, Calligraphic Brushes je celá stovka, celkem tedy Painter disponuje neuvěřitelným počtem dvou set štětců!

Další pestřítka v balíku
Na cédéčku přiloženém k dodávce nejdete množství fotografií; některé z nich jsou opravdu velmi pěkné. Novým doplňkem je adresář obsahující všemožné doplňky pro internetové stránky. Různá kolečka, tlačítka s nápisy i bez nich, symboly, šipky: to vše je zde systematicky rozděleno podle zaměření. Všechny symboly jsou ve formátu GIF a současně i RIFF. Za zmínku stojí i nové knihovny vzorků či Floaters s hudebním zaměřením, které určitě najdou své uplatnění.

Co mne zmátlo: jak na domácí stránce MetaCreations, tak i na obalu plechovky, v níž se produkt dodává, najdete překrásná tlačítka ve formě broží a ozdob, ale na cédéčku po nich není ani vidu, ani slechu.

Ještě vylepšená kompatibilita, jinak už žádné změny
Dalších inovací už není mnoho a jsou spíše důkladně ukryty. Po vydání pětky se rychle objevilo několik záplat řešících problémy páté verze. V nové verzi 5.5 jsou už opravy přímo implementovány, jedná se např. o staré problémy při otevírání komprimovaného TIFFu či importu formátu AI. Důležitou změnou je kompatibilita s formátem PSD v jeho verzi 5.

Poslední verze Painteru každopádně působí uceleným dojmem a může se stát mocnou zbraní digitálního výtvarníka.

program pro tvorbu (webové) grafiky
Metacreations
Painter 5.5 Web Edition
Zdroj: Quentin, Praha
Telefon: (02) 333 555 85
Cena: 15 920 Kč bez DPH
Parametry: kreslicí program s podporou pro webovou grafiku napodobující přirozené nástroje malíře
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Windows 98 odmítnou přijmout fax

Témata článku: Viditelné světlo, Ruční úprava, Nová mapa, Nová modifikace, Půl, Vide, Štětín, Dynamic, Edition


Určitě si přečtěte

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 3

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 140

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně