Bezpečnost | WhatsApp | Doplňky do prohlížeče

Meta zvýší bezpečnost webového WhatsAppu. Budete si však muset nainstalovat doplněk prohlížeče

Meta zvýší bezpečnost webového WhatsAppu. Budete si však muset nainstalovat doplněk prohlížeče

Code Verify od společnosti Meta je nové rozšíření pro webové prohlížeče, jehož cílem je zlepšit zabezpečení webové verze aplikace WhatsApp. Doplněk funguje tak, že ověřuje, zda nebylo manipulováno s obsahem zpráv – například útočníkem sledujícím konverzaci.

Vydání rozšíření následuje po loňském spuštění beta verze aplikace WhatsApp pro více zařízení. Ta má za cíl usnadnit a zpřehlednit používání služby pro zasílání zpráv z jiných zařízení, než je primární mobilní telefon.

Bezpečnější komunikace

Provozovatel komunikační platformy uvádí, že od spuštění této funkce zaznamenal nárůst uživatelů, kteří ke službě přistupují prostřednictvím webových prohlížečů, jež ve srovnání s mobilní aplikací představují nové bezpečnostní výzvy. Vývojáři proto hledali způsoby, jak přidat do webové aplikace WhatsApp další vrstvy zabezpečení.

Existuje totiž mnoho faktorů, které mohou oslabit zabezpečení webového prohlížeče, jež v oblasti mobilních aplikací neexistují – například rozšíření, která před jejich publikací v oficiálních zdrojích nejsou důkladně kontrolována.

Metody zabezpečení, jež jsou základem nástroje Code Verify, nejsou nijak nové ani převratné. V podstatě jde jen o porovnání hashe kódu zobrazeného v prohlížeči s hashem, který uchovává důvěryhodná třetí strana – v tomto případě Cloudflare. Přidaná hodnota spočívá v automatizaci celého procesu, díky čemuž ji může snadno používat kdokoli bez ohledu na technické znalosti.

Klepněte pro větší obrázek Barevná signalizace

Jakmile rozšíření provede kontrolu, zobrazí pomocí barevné signalizace, zda se vyskytly nějaké problémy. Zelená barva znamená, že je vše v pořádku, oranžová naznačuje, že je nutné stránku obnovit nebo že do funkce Code Verify zasahuje rozšíření prohlížeče. Červená znamená, že se vyskytl problém, a na stránce nápovědy je k tomu uvedeno, že rozšíření bude schopné pomoci uživatelům s jeho řešením.

Doplněk s otevřeným kódem

Mateřská firma Meta tvrdí, že rozšíření nemůže číst ani přistupovat k obsahu zpráv a společnosti Cloudflare nejsou odesílána žádná soukromá data. Jako důkaz zveřejnila na serveru GitHub zdrojový kód doplňku Code Verify, čímž otevřela dveře dalším stránkám a aplikacím, jež tak mohou využívat jeho bezpečnostní funkce.

Klepněte pro větší obrázek Princip fungování doplňku Code Verify

„WhatsApp již léta chrání zprávy, které posíláte prostřednictvím služby WhatsApp Web, pomocí end-to-end šifrování při jejich přenosu od odesílatele k příjemci. Uživatelé, kteří dbají na bezpečnost, si však musí být jisti, že když WhatsApp Web tyto šifrované zprávy přijímá, je chráněn také,“ uvádí tisková zpráva.

Rozšíření je aktuálně k dispozici pro prohlížeče Google Chrome, Microsoft Edge a Mozilla Firefox. V tiskové zprávě sice není ani zmínka o verzi pro Apple Safari, ale na stránce na GitHubu je uvedeno, že podpora se připravuje.

Diskuze (4) Další článek: Asistenční služby pojištění domácnosti vám vytrhnou trn z paty

Témata článku: Bezpečnost, Chat, WhatsApp, Edge, Firefox, Mobilní aplikace, Chrome, Meta, Komunikace, GitHub, Instant Messaging, Doplňky do prohlížeče, Červená, Rozšíření, Prohlížeč, Aplikace, Google Chrome, Webový prohlížeč, Zabezpečení, Doplňky, Mozilla Firefox, Microsoft EDGE, Apple Safari, WhatsApp WebSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Zrušené pokračování akčního Scarface po letech vyplouvá na povrch

Zrušené pokračování akčního Scarface po letech vyplouvá na povrch

Dle obrázků se měl odehrávat v Las Vegas navazovat na původní hru.

Michal Maliarov
Akční adventuraGalerie
Nový Outlook už není mýtus. Chlubí se čistým designem a spoustou funkcí z webu

Nový Outlook už není mýtus. Chlubí se čistým designem a spoustou funkcí z webu

**Microsoft zahájil veřejné testování předělaného Outlooku pro Windows **Betaverze přináší řadu známých funkcí z webu a čistší prostředí **Spoustu funkcí zatím klient postrádá a jsou teprve ve vývoji

Petr Urban
E-mailMicrosoft OfficeOutlookMicrosoft
Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Studio Asobo drží slovo, a tak do jejich leteckého simulátoru letos přidávají už druhý World Update s novými letišti a pamětihodnostmi.

Martin Nahodil
OznámeníFlight Simulator
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování