Virtuální realita

Meta slibuje něco jako Windows pro VR brýle. Operační systém z Questu otevírá ostatním výrobcům

V souboji mezi autonomními VR brýlemi od Mety a Applu přituhne. Zuckerbergova společnost včera oznámila, že její Meta Horizon OS otevře ostatním výrobcům. Stane se z něj univerzální platforma jako Windows či Android, která bude mít jednoho hlavního tvůrce softwaru, ale mnoho producentů hardwaru, tedy brýlí.

Pro začátek se Meta dohodla s Asusem (ROG) a Lenovem. První firma se má více soustředit na hraní, druhá na práci. Obě už mimochodem v minulosti spolupracovaly i s Microsoftem, který učinil podobný krok. Systém z brýlí Hololens uvolnil ostatním, avšak platforma Windows Mixed Reality se nikdy pořádně nerozšířila.

Důležitým partnerem Mety pak bude také Qualcomm. Právě jeho čipy budou nadcházející headsety využívat. Ostatně spoléhají se na ně i Questy, aktuální třetí generace běží na výkonném Snapdragonu XR2 Gen 2. Bližší informace o hardwaru, budoucích brýlích, ani licencování OS ale Meta zatím neuvádí.

Google Play ve VR

Horizon OS pak čekají jen drobné změny. Meta v systému a přidružených službách upraví zmínky týkající se Questu na Horizon. Mobilní aplikace se tak bude jmenovat Meta Horizon, obchod s aplikacemi pak Horizon Store. Ten se má mimochodem také více otevřít dalším tvůrcům, firma chce snížit bariéry v části App Lab, aby aplikace pro VR/AR mohl tvořit kdokoliv.

Zároveň Meta vyzývá Google, ať do Horizon OS přinese Obchod Play. Tento systém se ostatně v počátcích zakládal na Androidu, takže nebude problém přinést aplikace a hry z mobilů.

Meta Quest 3 128 GB Meta Quest 3 128 GB
nabízí 35 obchodů za ceny od 14 998 Kč
Srovnat ceny na Živě

Meta ve zprávě slova „otevřený“ a „partnerství“ používá opakovaně. Jistě jako odpověď na uzavřený Vision Pro, kde má Apple pod palcem software, hardware i služby. Meta naopak vyzdvihuje, že její brýle Quest se mohou spoléhat také na obsah z jiných platforem. Zmiňuje Steam Link a propojení s největším obchodem s PC hrami.

Nebo od loňska též integraci cloudového hraní Xbox, takže předplatitelé Game Passu Ultimate mohou na VR brýlích hrát tituly z herní konzole. Meta dokonce ve spolupráci s Microsoftem chystá limitovanou edici brýlí Quest v designu Xboxu.

Meta o Horizon OS mluví jako o systému nejen pro hraní, ale také práci, sledování filmů, fitness nebo spojování lidí. Celá sociální vrstva prostoupená Questem bude dostupná také na brýlích ostatních výrobců.

Diskuze (1) Další článek: Němci vyvíjejí autonomní elektrické koloběžky. Samy zajedou k nabíječce

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , ,