Bezpečnost | Meta | Děti

Meta chce chránit náctileté před „potenciálně podezřelými“ dospělými na Facebooku i Instagramu

Meta oznámila nasazení sady nových opatření, jejich společným cílem je ochrana soukromí dospívajících na sociálních sítích Facebook a Instagram. Nejnovější kroky navazují na dosavadní snahy chránit náctileté uživatele před nástrahami internetu.

V loňském roce přijala Meta několik opatření na ochranu dospívajících před interakcí s „potenciálně podezřelými“ dospělými. Dospělým například omezila možnost zasílání zpráv dospívajícím, se kterými nejsou ve spojení, nebo zobrazování dospívajících v doporučeních lidí, které možná znají.

Ochrana náctiletých

Nově budou mít všichni uživatelé, kterým je méně než 16 let (nebo v některých zemích méně než 18 let), při založení účtu na Facebooku nastavenou jako výchozí vyšší úroveň soukromí. Kromě toho jim bude zamezeno posílat zprávy „potenciálně podezřelým“ dospělým osobám, se kterými nejsou ve spojení, a tyto osoby jim ani nebudou nabízeny v seznamu doporučení.

Jako „potenciálně podezřelý“ definuje Meta účet patřící dospělému uživateli, který byl v nedávné době zablokován nebo nahlášen mladým člověkem. Tento status, kromě jiného, například obnáší schování tlačítka pro zasílání zpráv náctiletým uživatelům na Instagramu.

Provozovatel sociálních sítí také míní povzbuzovat mladé uživatele k používání bezpečnostních nástrojů. Kromě zobrazování oznámení je vyzývá, aby nahlašovali účty, jež z nějakého důvodu zablokovali. Nástroje pro nahlašování jsou už nějaký čas snadněji dostupné, díky čemuž Meta jen v prvním čtvrtletí tohoto roku zaznamenala více než 70% nárůst počtu hlášení.

Nové výchozí nastavení ochrany dospívajících

Facebook počínaje tímto týdnem mladým uživatelům doporučuje nastavení vyšší míry soukromí. Tento krok přichází v návaznosti na zavedení podobných výchozích nastavení ochrany dospívajících na sociální síti Instagram. Nastavení se týkají zejména toho:

  • Kdo může vidět seznam jejich přátel,
  • kdo může vidět lidi, stránky a skupiny, které sledují,
  • kdo může vidět příspěvky, ve kterých jsou označeni na svém profilu,
  • prohlížení příspěvků, ve kterých jsou označeni, předtím, než se příspěvek objeví na jejich profilu,
  • kdo smí komentovat jejich veřejné příspěvky.

Meta se také podělila o kroky, které provádí ve snaze zastavit šíření intimních fotografií dospívajících na internetu, zejména pokud jsou tyto snímky zneužívány. Hlavním cílem je odradit mladé uživatele od sdílení takových materiálů. Ve spolupráci s Národním centrem pro pohřešované a zneužívané děti (NCMEC) vytváří globální platformu pro dospívající, kteří se obávají, že by jejich intimní snímky mohly být bez souhlasu sdíleny na veřejných online platformách.

„Úzce jsme spolupracovali s NCMEC, odborníky, akademiky, rodiči a obhájci obětí po celém světě, abychom pomohli platformu vyvinout a zajistili, že bude reagovat na potřeby dospívajících, aby mohli v těchto hrozných situacích získat zpět kontrolu nad svým obsahem. V příštích týdnech se s vámi podělíme o další informace., uvádí Meta v prohlášení.

Diskuze (6) Další článek: Apple musí kupovat paměťové čipy od Samsungu. Čínský dodavatel YMTC je v USA na černé listině

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,