Před důležitým slyšením v Kongresu o bezpečnosti dětí na internetu oznámila Meta spolupráci s neziskovou organizací Centrum pro otevřenou vědu (Center for Open Science), která se zabývá transparentností vědeckého výzkumu. V rámci pilotního programu bude Meta podle svých slov sdílet „data ze sociálních médií zachovávající soukromí“ s vybranými akademickými pracovníky, kteří studují celkovou či osobní pohodu (well-being).
„Ve společnosti Meta chceme přispět k tomu, aby vědecká komunita pochopila, jak různé faktory mohou nebo nemusejí souviset s lidskou pohodou. Jsme odhodláni to dělat způsobem, který respektuje soukromí lidí, kteří používají naše aplikace,“ uvedl v tiskové zprávě viceprezident Mety pro výzkum Curtiss Cobb.
Partnerství Mety a Centra pro otevřenou vědu
Partnerství Mety a Centra pro otevřenou vědu umožní akademikům přístup k anonymizovaným datům ze sociálních sítí, na jejichž základě budou moci zkoumat vliv na pohodu lidí. Výsledky umožní lépe porozumět tomu, jak sociální média ovlivňují naši psychickou a sociální pohodu.
Zjištění mohou v konečném důsledku vést k vývoji lepších pravidel a doporučení pro uživatele, ke zlepšení designu sociálních platforem a k informovanějším veřejným politikám, které chrání a podporují duševní zdraví a pohodu v digitálním prostředí.
Akademičtí pracovníci se již léta snaží přimět platformy sociálních sítí, aby s nimi sdílely více dat pro jejich výzkum. Spolu s tím, jak se dopad sociálních médií na duševní zdraví stává v americkém Kongresu stále naléhavějším problémem, se tyto snahy umocňují.
Meta hodila akademikům kost
V listopadu loňského roku Meta rozšířila vědeckým pracovníkům přístup k datům prostřednictvím produktu pro zvýšení transparentnosti nazvaného Meta Content Library. Ten usnadnil analýzu již dostupných dat, jako jsou veřejné příspěvky, komentáře a reakce.
Ve středu 31. ledna vypovídal zakladatel a generální ředitel Mety Mark Zuckerberg spolu s generálními řediteli Discordu, Snapu, TikToku a X před Kongresem v rámci slyšení o bezpečnosti dětí na internetu. Kromě toho, že Meta před slyšením hodila akademikům tuto kost, minulý týden také oznámila, že na Facebooku a Instagramu zavádí nová omezení pro zasílání zpráv uživatelům mladším 16 let.
Tyto změny přicházejí v situaci, kdy se stupňuje veřejný zájem a požadavky na dodržování právních nebo etických standardů. Na začátku ledna byly v rámci probíhajícího soudního sporu publikovány dosud nezveřejněné dokumenty, které ukazují „historickou neochotu“ Mety chránit děti na svých platformách.