Měřicí zařízení na ComNetu

Letošní výstava ComNet kromě jiného nabídla celou řadu měřicích přístrojů pro komunikační zařízení,...
Letošní výstava ComNet kromě jiného nabídla celou řadu měřicích přístrojů pro komunikační zařízení, od obyčejných zkratoměrů pro prozvonění průchodnosti fyzické vrstvy až po kombinovaná měřicí zařízení, která umí proměřit heterogenní počítačové sítě se servery, terminály a různými síťovými prvky.

Měření začínáme překvapivě softwarem

Například společnost Hewlett-Packard nabízí pro sítě dvě úrovně měřicí techniky. Tou nejvyšší je software pro monitorování sítí. Tato softwarová vrstva pracuje pod rozsáhlým softwarovým nástrojem pro správu sítí, HP OpenView, nazývá se NetMetrix, a má za úkol provádět dohled nad počítačovými sítěmi WAN, LAN ,nebo FDDI. Toto sledování sítí se provádí například pro plánování jejich rozšíření. Nově přidanou funkčností softwaru HP NetMetrix 6.0 je možnost sledování VLAN, založených na síťových přepínačích Catalyst 5000 a 5500 od společnosti Cisco. NetMetrix sleduje provoz v síti VLAN na sondách, které jsou připojeny k přepínačovým portům, takže dává správcům sítí značný náhled na provoz v přepínači. Mezi další schopnosti softwaru NetMetrix patří sledování, zda jsou prvky v síti v pořádku. NetMetrix podporuje sítě ATM a E1, má zabudovanou řadu agentů RMON, VLAN, PVC, a další se připravují.

Na sondy jsou připraveni všichni síťaři

Podobně jako NetMetrix pracují i další softwary, např. Sniffer od Data General, a sice na principu sondy RMON-II. Ta je definována na základě RFC a může se jednat buď o zabudovaného agenta v rozbočovači, přepínači, nebo může být v samostatné krabici se dvěma vývody. RMON-II má vlastní paměť, ovládá se na dálku softwarem, umí odchytávat pakety, filtrovat je, např. na odchyt pouze IP-paketů, pak nad nimi provádět statistiku, třeba které dvě stanice spolu komunikují nejvíce. Používá se v případě, když nastávají problémy, např. když některá stanice příliš vysílá do LAN a zahlcuje ji; to pak nejčastěji bývá způsobeno vadnou síťovou kartou.

Sondu RMON-II podporují ve svých zařízeních prakticky všichni výrobci síťových prvků – Bay Networks, Cisco, 3Com, Fore, a další.

S nárůstem sítí narůstá potřeba analyzátorů

HP na výstavě ComNet rovněž předváděla měřicí analytický přístroj HP Internet Advisor, který umí změřit všechny sítě Ethernet (včetně GB Ethernetu), Token Ring, FDDI, sítě WAN a ATM. Patřičná aplikace je záležitostí zásuvné jednotky nebo přídavného modulu. HP Internet Advisor lze použít i z pohledu údržby a výstavby sítě, protože jím lze zatížit síť do maxima. Máme-li v síti CSMA/CD (Carrier Sense Multiple Access with Collision Detection) např. rozbočovač a pět PC, pak lze analyzátor HP Internet Advisor zapojit místo jednoho PC, pouštět z něj do sítě chybné datové rámce, které mohou v síti vytvářet další poruchy. Ty pak umí HP Internet Advisor zjistit, protože registruje 100 % zachycených dat. Může se totiž chovat buď jako koncové zařízení, nebo jako síť. Zabudovaný expertní systém umí dávat informace o tom, jaký protokol je v síti, jaké stanice, umí dávat varování nebo upozornění. HP Internet Advisor pak sdělí, co síť dělá, a jak lze poruchy odstranit. Nové aplikace či protokoly lze nahrát z diskety nebo CD-ROM a přehrát firmware.

Největší nabídka je od HKE

Firma HKE dodává snad nejkomplexnější nabídku měřicích přístrojů, od měření sdělovacích vedení přes sítě, až po opravy a lokalizace závad na základních deskách.

Zde malou vsuvku – měřicí přístroje pro lokalizace závad na deskách pracují na principu měření analogových VA charakteristik na přechodech součástek, nebo měří tzv. in-circut-test. Analyzátor má v databázi 2 500 známých součástek, a lze ji rozšířit o další zákaznické součástky. Takový přístroj slouží v podstatě k rozhodnutí, zda vůbec do opravy základní desky jít – většinou to ´pak končí buď výměnou nějakého kondenzátoru či odporu, nebo výměnou celé desky; může to při opravách složitých zařízení se známými součástkami opravdu pomoci.

Pro sítě ATM nabízí firma HKE dva měřicí přístroje. WinPharaoh ATM Analyzer je určen spíše pro techniky, zatímco interWATCH 95000 používají zase operátoři ATM. Typickým zákazníkem tohoto přístroje jsou proto např. Aliatel, Nextel nebo IBM.

Sortiment HKE je však mnohem širší, protože je rovněž autorizovaným partnerem společnosti Datacom, takže dodává měřicí přístroje až do 250 MHz, které umí proměřit 4 páry, tj. vedení pro gigabitový Ethernet. Přístroje, které dodává HKE, zvládnou také měření ISDN. Zde je z hlediska komunikací jednoduchá odpověď. Jestliže se po daném vedení nedomluvíme obyčejným telefonem, pak je nám zavedení služby ISDN po stejných drátech k ničemu.

Jednodušší měřící přístroje od HKE jsou určeny pro trasování kabelů (od Progressive Electronics) a v její nabídce nechybí zkratová zkoušečka.

Obecně lze říci, že nejtypičtějším zákazníkem HKE jsou poskytovatelé služeb, tj. pracovníci SPT Telecom.

VUMS Datacom má zařízení od RAD Com

Izraelská firma RAD Com poskytuje protokolové analyzátory, které jsou schopny proměřit síť od druhé vrstvy OSI až po aplikační vrstvu. Řada firem používá zařízení od RAD Com pro testování vlastního hardwaru. Je to celkem logické, protože tato firma je silná v oblasti simulace.

VUMS DataCom na výstavě ComNet předváděla dva přístroje – RC-100 pro LAN Ethernet, Token Ring, X.25 a ISDN a WAN (E1 – do 2 Mbit/s a Frame Relay). Uživatelské rozhraní RC-100 je přes PC a tento přístroj umí monitorování a simulaci provozu.

Vyšší třídou je PRISMLite, který má i rozhraní pro ATM a 100Mbitový Ethernet. Dá se říci, že RC-100 je plně obsažen v PRISMLite. Typickým zákazníkem pro RC-100 je instalátor komunikací WAN; PRISMLite si spíše pořídí poskytovatelé služeb, systémoví integrátoři, nebo provozovatel soukromé rozsáhlé sítě (Škoda, Kralupy); výrobci síťového hardwaru bohužel jako cílová skupina v ČR odpadají, protože nejsou.

Největším konkurentem VUMS Datacom jsou HP a HKE.

Fluke je známým pojmem

Firmy Regula Komunikační systémy a Intelek na výstavě ComNet předvedly především přístroj Fluke One-Touch 10/100, z jehož názvu vyplývá, pro jakou síť asi bude. Ovládání tohoto přístroje je velmi komfortní — spočívá v ťukání prstem na ikony na velkém panelu LCD. Tento přístroj umí nalézt, kolik počítačů a jaké pakety se vyskytují v síti, umí najít servery, aktivní prvky, umí "ping" na unixový server apod. Dá se říci, že přístroje Fluke a Datacom umí prakticky stejné věci, Fluke má o něco komfortnější ovládání.

Na našem trhu je od firmy Fluke ještě k vidění certifikační tester Fluke DSP 2000 pro strukturovanou kabeláž a tzv. LAN-metry, které spojují obě předchozí skupiny dohromady.

Atlantis Datacom má zase Wavetek

Měřicí přístroje Wavetek řady 8000 dodává firma Atlantis. Přístroje Wavetek jsou určeny především pro měření kabelů do 100 MHz, resp. 155 MHz, případně optických kabelů v terénu a nasbíraná data se zpracovávají v PC. Wavetek rovněž dodává analyzátor sítě Ethernet. Tyto měřicí přístroje jsou založeny na jedné hardwarové platformě a softwarovými upgrady je lze povýšit na novou verzi. Mají intuitivní ovládání, dodává se k nim software pro PC pro zpracování nasbíraných dat, umožňují dvoucestnou lokalizaci poruch, hledání v neoznačené kabeláži, a jsou vybaveny ochranou proti přepětí v telekomunikačních zařízeních (to samozřejmě neznamená, že ostatní přístroje ochranou vybaveny nejsou).

Zdaleka ne každý potřebuje nákladný analyzátor

Například u firmy Core, a u dalších firem které dodávají sítě a síťové prvky od více výrobců, se na používání nákladných měřicích přístrojů příliš neorientují. Co se týče kabeláže, tyto firmy přicházejí v podstatě k hotové věci. Stačí jim proto obyčejný multimetr a notebook s kartou pro Ethernet nebo Token Ring. Dodavatel kabeláže — fyzické vrstvy, totiž musí před instalací síťových prvků předložit měřicí protokoly, například z měřicího přístroje Fluke.

Tesla Telekomunikace dodává přístroje pro sdělovací sítě

Česká firma TTC Marconi má dceřinou firmu Tesla Telemechanika, která vznikla z  divize Tesla Strašnice. Tato firma dodává měřicí přístroje pro sdělovací sítě a pro telekomunikace, nikoliv pro měření LAN. Jedná se především o jednodušší měřicí přístroje do terénu s bateriovým napájením za příznivé ceny.

Co a jak změřit si každý mohl vybrat

Výstava ComNet pokryla z hlediska nabídky měřicích přístrojů prakticky vše, co je v telekomunikacích a počítačových sítích zapotřebí, i když se nedá říci, že by všechny měřicí přístroje byly viditelné na první pohled – dodavatelé se spíše zaměřili na vystavení svých parádních čísel. Ti, kteří dodávají spíše jednodušší přístroje, je vůbec nevystavovali, protože ComNet správně pochopili jako výstavu o technologiích a ne o bižuterii.

Váš názor Další článek: Zatím padají jména; kdy budou hlavy?

Témata článku: Software, Internet, Stejný prvek, Kabeláž, Marconi, Fluke, Obyčejný telefon, Ring, Síťové kabely, Porucha, MER, Počítačová simulace, Token, Zář, Měření, Sonda, Hardwarová údržba, Síťová technika, Letošní výstava, Carrier, Obyčejný zákazník, Měřicí přístroj, Známý princip, PVC, Síťový protokol


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 157

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 52

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5