Měření DSL.cz v září: nástup chello, pomalé ADSL od Czech on Line

V pravidelném přehledu výsledků měření rychlosti na DSL.cz nyní přinášíme zajímavé údaje. Mimo pohledu na rychlosti v uplynulém měsíci se poprvé podíváme i na vývoj rychlostí v delším časovém horizontu, uvidíte tak, jak se během letošního roku měnily rychlosti u poskytovatelů ADSL.

Související odkazy

Slovník
ADSL
ISP

Databáze znalostí
Automatické přihlášení
k ADSL

Jak připojit 2 počítače
k ADSL?

Rychlost internetového
připojení

Vždy na začátku měsíce publikujeme data o rychlostech ADSL a dalších typů připojení k internetu, která vychází z údajů Speedmetru na stránkách DSL.cz. Stále se jedná o jediný a tak současně nejlepší pohled na rychlosti v uplynulém měsíci.  V minulém měsíci se přehled dřívě čistě ADSL připojení rozrostl i o kabelové operátory a Eurotel Data Expres využívající technologii CDMA. I na tomto poli se za ten měsíc událo několik zajímavých novinek, takže je zcela jistě co hodnotit.

ADSL je základ

Základním pilířem nadále zůstává měření ADSL připojení a jak vidíte z následující tabulky, něco velmi vážného se stalo u Czech On Line:

Naměřené průměrné rychlosti ADSL a změny oproti minulému měsíci
Pokud proběhlo méně než 50 měření u dané služby a ISP, nejsou výsledky vzhledem k malému vzorku dat uváděny.

Rychlost připojení 256/64 512/128 1024/256
Contactel     393 3% 765 5%
Czech On Line (Volný)     248 -30% 399 -38%
České Radiokomunikace     397 -4%    
Český Bezdrát     313 -18% 767 33%
Český Telecom (IOL) 149 -17% 335 4% 644 -4%
GTS 150   250 -3% 446 17%
IPEX     265 -13%    
Nextra     450 -4% 583 1%
SkyNet     286 -7% 545 -11%
Tiscali     352 1% 615 9%
Průměr všech měření 150 -16% 339 -1% 583 -3%
Procent z objednané rychlosti 59% 66% 57%

Aby za jeden měsíc poklesla rychlost až o 38 procent, se opravdu jen tak nestává. Kvůli tomuto otřesu, který vynikne i v podrobném grafu dle jednotlivých dní, tak Czech On Line získala Černého Petra nejhoršího poskytovatele, kdy klesla i pod dlouhodobého držitele GTS. Vzhledem k mimořádnému poklesu jsme si vyžádali ze společnosti Czech On Line vyjádření:

Můžeme potvrdit, že jsme v průběhu měsíce září zaznamenali pokles rychlosti ADSL služeb u některých našich zákazníků. Jednalo se o uživatele služeb VOLNÝ ADSL v jednom z agregačních-propojovacích bodů. Společnost Czech On Line se touto skutečností od počátku intenzivně zabývala. Ve spolupráci se subdodavatelem ADSL služeb byly rychlosti ADSL služeb vráceny na původní hodnoty. V současné době již neregistrujeme žádné stížnosti na rychlost připojení VOLNÝ ADSL. Snížení rychlosti se nedotklo služeb COL ADSL pro firemní uživatele.

Nemůžeme potvrdit, že se jednalo jen o jeden propojovací bod, nicméně je nutné uvést, že uživatelé logicky využívají nejčastěji měření rychlosti tehdy, kdy mají s připojením nějaké problémy a hledají příčinu. Proto mohly počty měření z jednoho špatného místa převážit nad běžným průměrem ostatních přípojných bodů. Příští měsíc se ukáže, zda se jednalo skutečně o mimořádný problém.

Naměřené rychlosti ADSL v jednotlivých dnech
tarify 512/128 s agregací 1:50
Klepněte pro větší obrázek

Zde je pokles rychlosti u Czech On Line (zelená) dobře patrný. Jinak je dobře vidět tradiční týdenní pulzování rychlosti u Českého Telecomu s týdenními limity, podobně ale můžeme pozorovat týdenní rytmus také u Tiscali. Nextra je tradičně trochu jinde, může za to jiná nominální rychlost připojení, byť si uživatelé platí pomalejší variantu.

Od ledna do září

Bezesporu nejzajímavějším dnešním grafem je vývoj rychlostí ADSL za prvních devět měsíců letošního roku. Uvedených poskytovatelů je více, proto je graf náročnější. Přesto se jeho prostudování vyplatí. Dobře je zde vidět napravení problémy zmítané Nextry (zelenožlutá) i celkově rostoucí průměr měřených rychlostí (tmavě modrý). Za pozornost jistě stojí Contactel (tmavě červený), který je nebývale stabilní a postupně svou rychlost zvyšuje. Můžete si také všimnout, že GTS na tom byla opravdu špatně a v poslední době se zlepšila, přesto zůstává poslední.

Naměřené rychlosti ADSL v jednotlivých měsících
tarify 512/128 s agregací 1:50
Klepněte pro větší obrázek

Kabelovky se vzdalují

Na následujícím grafu, kde je pro srovnání uvedeno i nejrychlejší ADSL od Nextry, vidíte srovnání rychlostí chello a Karneval. Zatímco předminulý měsíc na tom byly kabelovky v podstatě stejně, nyní si můžete všimnout výrazného nástupu chello díky zrychlení připojení v síti. Rozdíl se počítá ve stovkách kbps. Stejně tak ale vidíte, že ADSL na kabelovky nemá, rychlosti jsou skutečně někde jinde.

Naměřené rychlosti kabelového internetu v jednotlivých dnech
srovnáno s ADSL 512/128 1:50 od Nextry

Klepněte pro větší obrázek

Mobilní data pomalejší

V minulém hodnocení za srpen ukázal Eurotel Data Expres skutečný pád. Z počátečních rychlostí klesl až k 250 kbit/s a tento pokles vedl také k tomu, že Eurotel odstranil dřívější rychlostní limity. Skutečně, na počátku měsíce se Data Expres opět nadechl k vyšším rychlostem, koncem měsíce již ale spadl opět k 250 kbit/s. Pro srovnání je v grafu uvedeno ADSL Internet Expres v podstatě od stejné společnosti. Zatímco dříve byl Data Expres rychlejší než ADSL, nyní je srovnatelný jen s těmi nejpomalejšími poskytovateli.

Naměřené rychlosti Data Expresu (CDMA)
srovnáno s ADSL Internet Expres

Klepněte pro větší obrázek

Jak se co používá

Zajímavým srovnáním může být měření rychlosti CDMA a ADSL v jednotlivých hodinách. Jak vidíte, CDMA kraluje v nočních hodinách, kdy rychlost není limitována počtem připojených uživatelů, během dne se ale již projeví větší závislost na počtu uživatelů a rychlost značně klesá.

Naměřené rychlosti CDMA a ADSL v jednotlivých hodinách
srovnány tarify Eurotelu a Českého Telecomu

Klepněte pro větší obrázek

A z toho plyne, že...

Tak fajn, viděli jsme spoustu grafů, spoustu čísliček a co nám z toho tedy vlastně vyplývá? ADSL připojení se postupně v průměru zrychluje. Postupně, jak roste počet uživatelů se zlepšuje demografická struktura uživatelů, lidsky řečeno - je tam víc těch, co tolik nestahují a tak se v průměru dosahují vyšší rychlosti. Tato měření by nicméně měla být pro výběr poskytovatele jen doplňkovým kritériem, rozdíly mezi poskytovateli jsou průměrem za celou republiku, v různých regionech s oddělenými přípojnými body mohou být výsledky hodně rozdílné.

Hodnotit lze rychlosti CDMA, kde se potvrzuje dřívější domněnka, že s rostoucím počtem uživatelů bude mít síť větší rychlostní problémy. Ve srovnání s GPRS to není stálě nějak dramatické, ale ten, kdo od CDMA chybně očekával zachování počátečních vysokých rychlostí, musí být jistě zklamán. Pokud bude chtít vyšší rychlost, musí se přesunout do oblasti s malým počtem uživatelů.

Data v článku čerpají z testování rychlosti na stránkách DSL.cz

Diskuze (48) Další článek: Norton Antivirus propustí díky chybě nebezpečný kód

Témata článku: Internet, Nástup, Září, Tradiční týden, Počáteční rychlost, ADS, Zář, Nejhorší hodnocení, Lin, ADSL, Původní stížnost, Minulý měsíc, Jednotlivý uživatel, Měření, Rychlost


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch