Německo | Automobily | Elektromobily

První elektrický závoďák Mercedes-Benz bude bojovat v šampionátu Formule E

Německá automobilka Mercedes-Benz v předvečer autosalonu v Ženevě ukázala svůj první elektrický závodní vůz, který zrychlí z 0 na 100 km/h za 2,7 sekundy a jeho maximální rychlost je 280 km/h. Jedná se o monopost, s nímž hodlá v příštím roce soutěžit v rámci mistrovství světa Formule E.

Mercedes určitě nemá malé ambice – v loňském roce jeho pilot Lewis Hamilton získal titul mistra světa Formule 1 a stáj s poměrně významným náskokem vyhrála také Pohár konstruktérů. Název vozu EQ Silver Arrow 01 odkazuje na historické úspěchy „Stříbrných šípů“ v této prestižní motoristické soutěži.

Na Mercedes čekají konkurenti

Šampionát Formule E odstartoval pod záštitou Mezinárodní automobilové federace (FIA) v roce 2014 jako „elektrická alternativa“ k Formuli 1. V současnosti je zhruba uprostřed své páté sezóny a ve startovním poli najdeme monoposty značek jako jsou Audi, BMW, Nissan a Jaguar.

Mercedes do světa Formule E vstoupí společně se svým dalším německým rivalem – od příštího roku se chce ke startovnímu poli přidat Porsche. Svůj záměr účastnit se šampionátu automobilka oznámila již v roce 2017. Podle posledních zpráv převezme tým HWA Racelab, který se v současné době potácí na chvostu žebříčku bez jediného bodu.

Mercedes-Benz v loňském roce po mnoha letech a řadě úspěchů opustil seriál mistrovství cestovních vozů Deutsche Tourenwagen Masters (DTM) právě ve prospěch závodů Formule E. Na tuto skutečnost automobilka odkazuje také ve videu, které publikovala v pondělí na sociální síti Twitter.

Mercedes je to jen částečně

Nutno podotknout, že samotný vůz nepostavil přímo Mercedes. Ve Formuli E jsou používány jednotné monoposty, vyráběné společnostmi Spark a Dallara. Akumulátory s kapacitou 52 kWh, která vystačí na jeden 45minutový závod, dodává firma Atieva.

Automobilky, které se šampionátu účastní, mohou vyvíjet vlastní pohonné agregáty – tedy především motory, převodovky a počítače řízení elektrického pohonu (invertory). Zjednodušeně řečeno mají pod palcem v podstatě všechno, co se připojuje k baterii.

Formule E jako reklama

Závodní série Formule E má sloužit automobilkám k otestování nejnovějších technologií. Současně s tím funguje i jako reklama a propagace elektricky poháněných vozů. Jednou z výhod jsou náklady, které jsou ve srovnání s Formulí 1 výrazně nižší.

Monopost, který Mercedes vystavuje v Ženevě, je pouze náhledem. V praxi to znamená, že se v šestém ročníku mistrovství světa elektrických formulí může objevit v úplně jiných barvách.

Šéf Mercedes-Benz Motorsport Toto Wolff uvedl: „Těšíme se na výzvu, která nám umožní demonstrovat výkon našich chytrých akumulátorových elektrických pohonů v motoristickém sportu a pozitivně podpořit značku EQ.“

Váš názor Další článek: Likvidace potenciálně nebezpečných asteroidů může být těžší, než jsme si mysleli

Témata článku: Německo, Automobily, Elektromobily, Audi, Mercedes, BMW, FIA, Ženeva, Startovní pole, Federace, Invertor, MER, Spark, Závoďák, Mercedes-Benz, Formule E, Automobilka, Elektrický pohon, Ben, Šampionát, Monopost


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11