Elektromobily | Automobily | Německo

První elektrický závoďák Mercedes-Benz bude bojovat v šampionátu Formule E

Německá automobilka Mercedes-Benz v předvečer autosalonu v Ženevě ukázala svůj první elektrický závodní vůz, který zrychlí z 0 na 100 km/h za 2,7 sekundy a jeho maximální rychlost je 280 km/h. Jedná se o monopost, s nímž hodlá v příštím roce soutěžit v rámci mistrovství světa Formule E.

Mercedes určitě nemá malé ambice – v loňském roce jeho pilot Lewis Hamilton získal titul mistra světa Formule 1 a stáj s poměrně významným náskokem vyhrála také Pohár konstruktérů. Název vozu EQ Silver Arrow 01 odkazuje na historické úspěchy „Stříbrných šípů“ v této prestižní motoristické soutěži.

Na Mercedes čekají konkurenti

Šampionát Formule E odstartoval pod záštitou Mezinárodní automobilové federace (FIA) v roce 2014 jako „elektrická alternativa“ k Formuli 1. V současnosti je zhruba uprostřed své páté sezóny a ve startovním poli najdeme monoposty značek jako jsou Audi, BMW, Nissan a Jaguar.

Mercedes do světa Formule E vstoupí společně se svým dalším německým rivalem – od příštího roku se chce ke startovnímu poli přidat Porsche. Svůj záměr účastnit se šampionátu automobilka oznámila již v roce 2017. Podle posledních zpráv převezme tým HWA Racelab, který se v současné době potácí na chvostu žebříčku bez jediného bodu.

Mercedes-Benz v loňském roce po mnoha letech a řadě úspěchů opustil seriál mistrovství cestovních vozů Deutsche Tourenwagen Masters (DTM) právě ve prospěch závodů Formule E. Na tuto skutečnost automobilka odkazuje také ve videu, které publikovala v pondělí na sociální síti Twitter.

Mercedes je to jen částečně

Nutno podotknout, že samotný vůz nepostavil přímo Mercedes. Ve Formuli E jsou používány jednotné monoposty, vyráběné společnostmi Spark a Dallara. Akumulátory s kapacitou 52 kWh, která vystačí na jeden 45minutový závod, dodává firma Atieva.

Automobilky, které se šampionátu účastní, mohou vyvíjet vlastní pohonné agregáty – tedy především motory, převodovky a počítače řízení elektrického pohonu (invertory). Zjednodušeně řečeno mají pod palcem v podstatě všechno, co se připojuje k baterii.

Formule E jako reklama

Závodní série Formule E má sloužit automobilkám k otestování nejnovějších technologií. Současně s tím funguje i jako reklama a propagace elektricky poháněných vozů. Jednou z výhod jsou náklady, které jsou ve srovnání s Formulí 1 výrazně nižší.

Monopost, který Mercedes vystavuje v Ženevě, je pouze náhledem. V praxi to znamená, že se v šestém ročníku mistrovství světa elektrických formulí může objevit v úplně jiných barvách.

Šéf Mercedes-Benz Motorsport Toto Wolff uvedl: „Těšíme se na výzvu, která nám umožní demonstrovat výkon našich chytrých akumulátorových elektrických pohonů v motoristickém sportu a pozitivně podpořit značku EQ.“

Váš názor Další článek: Likvidace potenciálně nebezpečných asteroidů může být těžší, než jsme si mysleli

Témata článku: Elektromobily, Automobily, Německo, Audi, BMW, Startovní pole, Mercedes, Závoďák, Monopost, Ženeva, Mercedes-Benz, FIA, Automobilka, Formule E, Spark, Elektrický pohon


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

Více systémů na jednom počítači: Vybrali jsme nejlepší programy pro virtualizaci

** Chcete na svém počítači vyzkoušet jiný operační systém? ** Jednoduchá cesta vede přes virtualizaci ** Přinášíme pět nejlepších programů virtualizaci operačních systémů

Karel Kilián | 107

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 37

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

Jak je na tom baterie ve vašem notebooku? Otestujte si ji!

** Životnost akumulátorů není neomezená a jednoho dne přijde konec ** Otestovat stav baterie můžete pomocí celé řady nástrojů ** Případné problémy díky nim odhalíte dřív než bude pozdě

Karel Kilián | 20

Windows Sandbox: Testovací Desítky nabízejí pískoviště pro vaše lumpárny

Windows Sandbox: Testovací Desítky nabízejí pískoviště pro vaše lumpárny

** Před deseti lety měly Windows 7 tzv. XP Mode ** Microsoft se k nápadu opět vrací ** V Desítkách budou schované další Desítky

Jakub Čížek | 18