Virtuální realita | Rozšířená realita

Měla to být revoluce rozšířené reality. Magic Leap je přitom propadák

Na začátku byla Magic Leap tajuplná firma, která slibovala inovativní technologie v oblasti virtuální a rozšířené reality. Startup byl založen už roku 2010 a postupně dokázal lákat významné investory. Jsou mezi nimi Alibaba, JP Morgan, Google a mnohé další firmy. Hodnota Magic Leap se tak vyšplhala na téměř 5 miliard dolarů, aniž by firma cokoli veřejně ukázala. Před dvěma lety došlo k prvnímu odhalení brýlí Magic Leap One a od té doby už to jde s Magic Leap jen z kopce. 

Když se brýle Magic Leap One ve své vývojové verzi dostaly mezi první testery, bylo jasné, že se slibovaná revoluce nekoná. Headset nabídl v podstatě to, co konkurenční HoloLens od Microsoftu. Ve výsledku šlo tedy o značně omezenou rozšířenou realitu. 

Nyní The Verge zjistil, že se první verze headsetu prodalo jen šest tisíc kusů, což je daleko za očekáváním, které bylo na sto tisících kusech. Firma potřebuje inovativní produkt, který by utekl konkurenci a dokázal pro rozšířenou realitu najít praktické uplatnění, ale takový současný headset není. A vývoj další generace je ve stádiu, které nějaké brzké uvedení neslibuje. Bude to trvat ještě roky, pokud to firma do té doby nevzdá.  

Odvrací se i vývojáři

Na Magic Leap nemají pochvalná slova ani vývojáři, kteří si jeden z těch šesti tisíc prodaných kusů pořídili a snažili se vyvíjet nějaké aplikace. Jejich reakce shrnul web MSpoweruser a uvádí je titulek „Absolutní noční můra.“ Zařízení prý vyžaduje neustálé restarty, vypadá mu spojení i kalibrace a je zkrátka jen obtížně použitelné. Nehledě na tristní podporu z hlediska vývoje. Vývojáři se shodují, že vyvíjet software pro rozšířenou realitu má dnes smysl leda pro HoloLens 2 od Microsoftu, což je zařízení funkční a s příkladnou podporou pro vývojáře.  

Magic Leap tak asi zanedlouho upadne v zapomnění. Ale jak to, že dokázalo vzbudit tolik pozornosti a vytáhnout z investorů několik miliard? Pravděpodobně za tím budou úchvatné demoukázky, které ukazovaly, co by headset Magic Leap měl jednou umět. Jednalo se ovšem jen o vizuální koncepty vytvořené jako trikový film v počítači, nikoli jako záznam z funkčních prototypů. 

Dechberoucí ukázky toho, co sliboval Magic Leap:

Diskuze (2) Další článek: Gmail se naučil hromadné přeposílání zpráv bez nutnosti je stahovat

Témata článku: Microsoft, Google, Virtuální realita, HoloLens, Rozšířená realita, Magic Leap One, Řev, Vývojář, Realita, Mag, Magic Leap, Alibaba, JP Morgan, Revoluce, The Verge, Headset, PropadákSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Kolik stojí 1 GB dat? Nejvíc platí zákazníci v Africe, Česko uzavírá TOP 20 nejdražších zemí světa

Kolik stojí 1 GB dat? Nejvíc platí zákazníci v Africe, Česko uzavírá TOP 20 nejdražších zemí světa

** Má Česko levná mobilní data? Ale kdeže! ** V loňském roce byla ČR na 210. příčce zemí dle nejnižší ceny za 1 GB ** Naši sousedé jsou na tom s cenami daleko lépe

Martin Chroust
Předražené službyMobilní dataStatistika
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda