Měl to být nástroj na potkávání zajímavých lidí, skončil jako ráj sexuálních predátorů. Po 14 letech končí Omegle | Ilustrace: AI Midjourney

Ilustrace: AI Midjourney

Měl to být nástroj na potkávání zajímavých lidí, skončil jako ráj sexuálních predátorů. Po 14 letech končí Omegle

Kontroverzní služba Omegle se proslavila zejména díky videochatování mezi náhodnými uživateli. Po 14 letech provozu teď končí.

Je to unikátní koncept. Obvykle si vybíráme, s kým chceme komunikovat, Omegle přidala prvek náhody – zachovávala anonymitu uživatelů a ty právě připojené náhodně propojovala. Prvně textově, pak se přidalo video. Pokud vás protějšek zaujal, mohli jste mluvit, ale stejně tak jste okamžitě mohli přejít do dalšího chatu.

K ukončení služby se vyjádřil i zakladatel Leif K-Brooks. Zmínil, jak internet rozvíjel jeho osobnost, vystavil ho novým lidem a myšlenkám a umožnil mu navázat nové kontakty jen díky tomu, že byl online. Připomněl, že prakticky každý nástroj lze použít pro dobro i pro zlo a přiznal, že někteří uživatelé platformu zneužívali. Ve světle nedávné kritiky došel k tomu, že „jediný způsob, jak kritikům vyhovět, je přestat tuto službu nabízet“.

Ráj pro sexuální predátory?

Leif K-Brooks sice svou službu (vcelku pochopitelně) spíše obhajuje, ale je pravdou, že na Omegle se už roky snáší tvrdá kritika, a dokonce trestní oznámení. Koncept náhodného propojování lidí sice působí jako vzrušující příležitost poznat zajímavé lidi, ale v praxi se často zneužíval, nejsilnější kritika směřoval k tomu, že Omegle umožňuje anonymně komunikovat i sexuálním predátorům a pedofilům.

Mezi takové případy patří i kauza kolem americké dívky jménem Alice (nejde o její skutečné jméno), kterou služba spárovala s pedofilem, který ji následně tři roky zneužíval. Tématu se věnovala BBC. Dívka byla v době incidentu nezletilá, ale samotný případ byl podán k soudu o 10 let později, v listopadu 2021. V únoru 2023 Alice podala žalobu na Omegle, ale společnost tvrdila, že jednání zločince nemá nic společného s webovou stránkou a odmítla tezi, že by byla „útočištěm pro pedofily“.

Podobných případů se však jen za uplynulé dva roky objevilo přes 50. Lidé většinou žalují právě provozovatele služby, který by měl zabránit kontaktu pedofilů či jiných predátorů.

Kromě toho se společnost Omegle po přijetí britského zákona o online bezpečnosti ocitla v ještě těžší pozici než dříve. Brooks sice tvrdil, že takové činy nejsou pod kontrolou Omegle a že platforma dokonce pomohla chytit zločince, přesto však znepokojení mezi veřejností přetrvávalo.

Brooks na závěr svého odkazu poděkoval uživatelům, kterým se Omegle líbila a používali ji v pozitivním smyslu. Omluvil se, že platforma musela být ukončena.

Určitě si přečtěte

Články odjinud