Měkký trest pro hackera

Měkký trest pro hackera

Nezletilý kanadský hacker známý jako Mafiaboy dostal za škody ve výši 1,7 miliardy dolarů pokutu 160 dolarů a osm měsíců v ústavu.

Trest není vzhledem k jeho věku 17 let nijak zvlášť přísný. Dle kanadského práva nebude jeho jméno z důvodu ochrany nezletilých zveřejněno. Nadále tedy bude znám jen pod přezdívkou Mafiaboy, pod kterou vystupoval na Internetu. Loni v únoru bylo během krátké chvíle odstřiženo od Internetu několik významných serverů mezi jinými Yahoo, CNN, EBay či Amazon pomocí enormního počtu požadavků. Síťové vybavení nezvládalo vyřizovat příliv požadavků a zpomalilo vybavování běžných požadavků na stav rovný vypnutí serverů. Toto zatmění Internetu následně spustilo debaty ohledně ochrany proti podobným útokům. Byly vytvořeny nové metody ochrany a řada firem specializujících se na bezpečnost na tom pochopitelně příjemně vydělala. Výsledkem diskuzí, které pokračují až dosud, je však nejspíš to, že se dá bránit jen vůči některým druhům Distributed Denial of Service, jak se tato metoda útoku nazývá.

Již jak jsme psali ve včerejším článku, hackerská komunita se k Mafiboy stavěla očividně s nedůvěrou v jeho schopnosti. Nejspíš použil nástroje jiných zkušenějších a obrátil je proti vybraným cílům. Zcela logicky byl ale potrestán ne výrobce zbraně, ale ten, kdo ji použil.

Žalobce byl s rozhodnutím soudu spokojen, podle něj je to silný signál hackerům, že budou chyceni, pokud budou dělat podobné věci. Mafiaboy byl přitom chycen již loni v dubnu, zejména proto, že se svým činem až příliš veřejně chlubil a byl následně vysledován přes poskytovatele připojení k Internetu.

Snad každému bude připadat trest pro Mafiaboye jen čistě symbolický. Je to pochopitelně dáno tím, že nezletilý a tak se na něj nevztahují tresty, které by připadly starším hackerům, přesto je zajímavé, že se i proti tomuto rozsudku jeho obhájce nejspíše odvolá. Mafiaboy ostatně nebyl souzen přímo za hackování, to v zákoně není, ale za neoprávněné využívání počítače. k útoku využil mnoho vzdáleně řízených samostatných počítačů a tento strojový čas se mohl objevit jako jedna z velkých položek žaloby.

Ze zcela jiného, i když podobného soudku je totiž případ jednoho fandy distribuovaných výpočtů, který na své univerzitě zapojil několik počítačů do počítání Distributed.net, ač je tento výpočetní klient stavěn na spouštění s moimořádně nízkou prioritou, univerzita mu chce napařit účet za plný strojový čas všech počítačů částku kolem půl miliónu dolarů.

Potrestání Mafiaboye zcela jistě reálné hackery neodradí. Sice se podobné útoky, jako zastavení serveru nebo změna titulní stránky nejvíce medializují, ty nejvážnější útoky jsou ale ty, o nichž oběť neví. Hackeři navíc velmi pečlivě zametají stopy. Mafiaboy byl právě chycen tak rychle, že toto téměř ignoroval. Hackerská síť je současně kosmopolitní a hranice států v ní hrají jen podružnou roli. Zločiny bývají páchány na území jiných států a možnost dopadení není nějak výrazná.

Využití hackerů v rámci vojenské operace jistě možné je, nicméně to vyžaduje, aby i případný protivník měl rozvinutou počítačovou infrastrukturu, což zatím rozhodně není pravidlem. Po nedávném útoku na World Trade Center byly sice na krátkou dobu hacknuty stránky hnutí Taliban, ale vzhledem k tomu, že oni stejně Internet v Afgánistánu zakázali, jen to jen drobné gesto.

Určitě si přečtěte

Články odjinud