Megatest mainboardů: "Best of i845D"

Chcete si koupit Pentium 4 a ještě nemáte vybranou základní desku? Pokud ano, tak vám tento článek možná pomůže vybrat ten správný podvozek pro vašeho křemíkového miláčka ze stáje Intelu. Na mušku jsme si vzali 8 (slovy osm) desek s čipsetem i845D. Jedná se o první čipset s podporou pamětí DDR SDRAM od Intelu. Dneska se podíváme, jak si s novým čipsetem poradili výrobci základních desek.
Megatest mainboardů: "Best of i845D"
 

i845D - nejlepší motor pro Pentia 4?

Nový čipset pro Pentia 4 i845D je jedním z nejzajímavějších čipsetů pro Pentium 4. Podporuje paměti DDR SDRAM, které mají dostatečnou propustnost, přitom nejsou tak drahé jako RDRAM paměti. Historie i845 se datuje již na začátek minulého roku, avšak první verze čipsetu zvládaly pouhou podporu SDRAM pamětí. Klasický, první, i845 byl uveden v září 2001. I když se jednalo pouze SDRAM čipset, tak pro Intel Pentium 4 to byl dar z nebes -  zejména co se marketingu týče. Sestavy s RDRAM pamětmi byly a stále jsou poměrně drahé. Naproti tomu sestava s 512 MB SDRAM se dá zakoupit i za cenu kolem 30 000 Kč bez DPH. Díky i845 se v posledním kvartále 2001 prodávalo P4 ve velkém (prodalo se čtyřnásobek procesorů než v 1. čtvrtletí 2001). Přes marketingové úspěch i845 má svou velkou slabou stránku, což je výkon. SDRAM paměti, i přes frekvenci 133 MHz procesor brzdí. Rozdíl mezi RDRAM řešením a SDRAM řešením je poměrně propastný. Obyčejné uživatele sice kombinace P4 a velkého množství SDRAM naláká, ale odborníky řešení s i845 příliš nezajímá.

Intel proto přišel s i845D neboli s i845 ve steppingu B0, které podporuje DDR SDRAM paměti. Výkon čipsetu s DDR SDRAM pamětmi je velmi dobrý, je jen o pár procent slabší než i850 s RDRAMy. Velkou výhodou tohoto čipsetu je poměrně velká přetaktovatelnost FSB, dá se dosáhnout až frekvenci 140 MHz (560 Mz QDR). Při takto přetaktované sběrnici lze dosáhnout výkonu, který se rovná či dokonce je lepší než i850. Dovolil bych si však zdůraznit, že při takto vysoce taktované FSB nemusí být počítač stabilní. Dalším aspektem pro vysokou FSB je možnost zvýšit celkovou frekvenci procesoru (u Pentia 4 ani jiný způsob neexistuje, protože multiplikátor nelze otevřít). Při FSB 140 MHz lze 2,2 GHz P4 (Northwood) přetaktovat na úctyhodných 3000 MHz, a to vše pouze s obyčejným chladičem pro Pentium 4 (vřele bych doporučoval boxované chladiče od Intelu).

Desky s i845D jsou nyní obzvlášť zajímavé, protože Intel uvádí Pentia 4, které mají konečně dobrý poměr cena/výkon. Jsou jimi 1,6 GHz a 1,8 GHz Pentium 4 s jádrem Northwood. Sice se u nás zatím neprodávají, ale během února se v našich obchodech objeví. Jejich cena by se měla pohybovat zhruba mezi 6000 - 7000 Kč za 1,6 GHz verzi (177 USD) a za 1,8 GHz zaplatíte mezi 9000 - 10000 Kč. Sice se vám cena procesoru může zdát stále poměrně vysoká, ale nesmíte zapomínat, že právě v kombinací s kvalitními i845D deskami se stávají jedním z nejzajímavějším řešením na trhu. V jejich případě není ani tak zajímavá L2 cache o velikosti 512 KB, ale nová 0,13 mikron technologie, která slibuje obrovskou přetaktovatelnost. 

Pokud si vyberete správnou desku s čipsetem i845D, tak můžete 1,6A GHz P4 přetaktovat pomocí FSB až na 2240 MHz (při FSB 140 MHz) nebo 1,8A GHz přetaktujete na úctyhodných  2520 MHz. Nezapomínejte, že takto přetaktované řešení budou mít vyšší výkon než RDRAM. 

Abyste si vybrali tu správnou desku, připravili jsme si pro vás detailní rozborku všech desek s čipsetem i845D na českém trhu. Desky se dají zakoupit v rozmezí od 5000 do 9000 Kč s DPH a je výběr z 8 značek, od ASUS po DFI. 

Témata článku: Sestavy, Main, Best of, Nejzajímavější řešení, Velké spektrum, Diagnostický systém, Hifi, Černý puntík, Pentium, Funkce, Motor, Zajímavý kup, Základní verze, Karma, Micro-Star International, HTTP, Zajímavá funkce, Pure, Asus a MSI, Holá deska, Benchmark, Switche, Duální bios, Vysoká cena, Vysoká frekvence


Určitě si přečtěte

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

Nové názvy, upravený vývoj. Microsoft ukázal, jak teď bude vydávat Windows 10

** Podzimní vydání Windows 10 přinese jen minimum novinek ** Aktualizace ponese formální označení 20H2 ** Microsoft mění názvy v programu Windows Insider

Lukáš Václavík | 17

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 86


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11