Megatest Computeru: 22 základních desek pro AMD

Jestli stojíte před volbou nové základní desky, není vám co závidět. Trh nabízí nepřeberné množství modelů, které se liší výbavou, formátem, množstvím integrovaných komponent a především cenou. S výběrem nejlepší varianty vám pomůže náš velký srovnávací test, ve kterém změřily své síly základní desky čtrnácti výrobců.
David Mazel, Radek Bábíček: Než vběhnete do zaslíbeného počítačového krámku, je třeba si rozmyslet základní fakta. Prvním je, na jaké platformě budete nový počítač provozovat. V zásadě jsou k dispozici dvě varianty: AMD a Intel. Pokud jste pevně rozhodnuti pro jednu z nich, stále ještě nemáte vyhráno. Další důležitou věcí je, k čemu vlastně bude počítač sloužit a jaké by tedy měla mít základní deska vybavení. U tohoto kroku se nyní zastavíme.

Pro kutila či sekretářku

Je jasné, že jiné nároky bude mít na počítač sekretářka při psaní faktur a jiné domácí kutil, který si na počítači hraje se zpracováním videa, zvuku nebo obrazu. V kanceláři bohatě postačí základní deska i formátu microATX, na níž naleznete vše, co bude potřeba, již v podobě integrovaných komponent. Ty většinou neoplývají zářnými výkonnostními výsledky, ale na bezproblémový chod kancelářských aplikací určitě postačí. Naopak domácí kutil ocení nepřeberné množství portů, slotů a rozhraní, přes které je deska schopna komunikovat s ostatními komponentami a potažmo i okolním světem.

Za všechno může čipová sada

V našem testu se sešly pouze dva ze čtyř výrobců čipových sad; konkrétně výrobky firem VIA a nVidia. Bohužel se nám do testu nedostavili zástupci značek SiS a ATI. Již delší dobu hraje prim v oblasti čipových sad pro AMD nVidia nForce2. To konečně potvrdil i náš test. I když VIA čipovou sadou KT600 výkonnostní mezeru značně zmenšila, je zde stále ještě jistá rezerva. Tou je především práce pamětí, kde nVidia dosahuje stále lepších výsledků. To se jasně projevilo v paměťovém testu v PC Marku 2002 a také při testu 3D Mark2001SE, kde základní desky s čipovou sadou VIA KT600 dosahovaly průměrně o pět set bodů horšího skóre. To se potom analogicky promítne i do hraní her.

Rozložení komponent

Toto je zřejmě nejčastěji opomíjený faktor, který provází kupujícího při výběru základní desky. Většina lidí se řídí cenou a přidanými hodnotami a nikoli tím, jak výrobce jednotlivé komponenty na základní desku osadil. A přitom správným výběrem můžete předejít nejednomu problému. Největší slabinou téměř všech testovaných desek bylo umístění paměťových bank. Ty byly většinou umístěny tak nešikovně, že v některých případech mohly i znemožnit vložení větší grafické karty.

Dalším problémem může být dostatek volného prostoru v okolí patice procesoru. Pro mohutnější chladiče je tento parametr téměř nutností. Také umístění IDE konektorů může budoucímu „skladateli“ počítače přinést nejedno překvapení. Pokud jsou konektory umístěny příliš nízko, může se u vyšší skříně klidně stát, že dodávané IDE kabely prostě do horních pozic nedosáhnou.

Výhodou může být neosazení slotů PCI hned pod slotem AGP. To pocítíte zejména při pořízení grafické karty s mohutným chladičem, kterému jedna pozice prostě nestačí. Nepřipravíte se tak o žádný rozšiřující slot PCI.

Kam s ní?

Kamenem úrazu bývá výběr té pravé skříně, do které svou vysněnou základní desku umístíte. Taková skříň by měla poskytovat dostatek prostoru pro budoucí rozšiřování sestavy a měla by obsahovat dostatečně silný zdroj energie (v dnešní době 250 W a více). Problémem může být délka skříně a typ zdroje. Pokud je vaší vyvolenou základní deska s rozměry plného ATX formátu, tak se může stát, že při použití kratší skříně nebudete moci osadit některé 5,25“ pozice. To se může stát kvůli konektorům nebo kondenzátorům, které jsou na základních deskách často osazovány k pravému okraji. Jestliže základní deska vyžaduje přídavné napájení (platí pro téměř všechny desky s čipovou sadou nVidia nForce2) je třeba uvažovat o skříni se zdrojem pro Pentium 4, který obsahuje patřičné konektory. V případě, že budete základní desku osazovat do skříně s klasickým ATX zdrojem, budete nuceni investovat do příslušné redukce napájení. Velkou výhodou dnešních skříní je vyvedení některých konektorů na přední stěnu skříně. Týká se to především audio a USB konektorů. Tato drobnost vám může velmi zjednodušit život. Nebudete tak nuceni lézt pokaždé při připojování digitálního fotoaparátu nebo jiných periférií pod stůl.

Přídavná zařízení

Desku deskou samozřejmě nedělá pouze čipová sada a rozložení komponent. Velmi důležitým faktorem jsou možnosti rozšíření. A to jak interně, pomocí přídavných karet do slotů PCI, tak externě pomocí rozhraní USB nebo FireWire. Všechny základní desky disponovaly minimálně dvěma porty USB 2.0. Maximální možnosti čipových sad však dosahují až na hodnotu osmi portů USB 2.0. Záleží vždy jen na konkrétním výrobci, zda dodá potřebnou kabeláž pro zprovoznění ostatních portů. Bohužel tomu tak většinou není. To stejné platí i pro rozhraní FireWire.

Moderně a kompaktně

Většina výrobců základních desek se nespokojila pouze s možnostmi, které jim nabídla čipová sada, ale rozhodli se přidat i několik integrovaných komponent. Standardem se dnes stává šestikanálový zvukový čip, minimálně jedna 10/100Mb/s síťová karta a rozhraní SerialATA. Na žádné kvalitní základní desce by tato kombinace dnes neměla chybět. K tomu je třeba počítat s podporou pamětí DDR400, AGP 8×, případně s dvoukanálovým přístupem do pamětí. Pomyslnou třešinkou na dortu jsou pak řadiče pevných disků s podporou diskových polí RAID.

Možnosti nastavení a diagnostika

Bohužel ne každý dokáže ocenit kvalitní BIOS. A právě zde se odehrává nejdůležitější nastavení, které ovlivňuje chod celé sestavy. Nehledě na to, že dobrým nastavením můžete získat i několik desítek procent výkonu navíc. Součástí každého BIOSu je hardware monitor. Ten monitoruje stav napájení, otáčky ventilátorů, které může v některých případech i řídit, nebo teplotu procesoru a uvnitř skříně. Velmi dobrou pomůckou jsou diagnostické diody nebo displej, který signalizuje aktuální fázi náběhu BIOSu. Pokud počítač během náběhu zatuhne, hned budete vědět, kde vás tlačí bota.

Zase peníze

Limitujícím faktorem pro většinu kupujících je cena výrobku. Ta je skutečně různorodá. Je však třeba zdůraznit, že ve většině případů vaše peníze nepřijdou vniveč. Dražší základní deska se vám odmění bohatými možnostmi nastavení, množstvím integrovaných komponent a v neposlední řadě i bohatým příslušenstvím a softwarovou výbavou, která by při samostatné koupi mohla stát i několik tisíc korun.

Základní desky zapůjčili:

Abit: eXtraPoint (225 576 468, www.extrapoint.cz) * Albatron: eXtraPoint * ASUS: Levi International (531 011 911, www.levi.cz) * Biostar: Abacus (387 203 373, www.abacus.cz), Libra Electronics (387 743 273, www.libra.cz) * DFI: Ridea Distribution (474 699 000, www.ridea.cz) * Epox: Abacus, ABI (241 731 503-5, www.abi.cz) * FIC: ProCA (234 646 777, www.proca.cz) * Gigabyte: Elap (548 427 711, www.elap.cz) * Chaintech: Proca * Jetway: T.S.Bohemia (545 211 149, www.tsbohemia.cz) * MSI: Levi International * QDI: 100Mega Distribution (548 220 077, www.100megadistribution.cz) * Shuttle: ProCA * Soltek: Abacus, ProCA

Témata článku: Windows, Meme, Tradiční rozhraní, Hromadná instalace, Gold, Skříň, Moderní komunikace, Síťová karta, Síťové karty, Grand, Deska, Deluxe, Mohutný chladič, Testovací kus, Firewire, Slot, Ochranná fólie, Delta, Game, Základní možnost, Benchmark, Nejvyšší výkon, Nutnost pořizovat, Tchajwanská společnost, Český návod


Určitě si přečtěte

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor