Megapixelový fotoaparát za 2 800, který bude hitem

Nové digitální fotoaparátky Musteku rozhodně nikoho nenechají chladným. Na první pohled překvapí svou velikostí, na pohled druhý extrémně nízkou cenou a na pohled třetí slušnými výsledky. A to jsme s těmi pohledy ještě neskončili.
Megapixelový fotoaparát za 2 800, který bude hitem
O nových digitálních fotoaparátech Mustek Smart mini jste již možná slyšeli, objevily se fotky naznačující malou velikost, stejně tak zazněla i nízká cena. Na trh vstupují dva modely: Smart mini s optickým rozlišením 640×480 a Smart mini 2 s rozlišením 1280×960. Rozměry mají stejné, na pohled se liší jen barvou krytu a tvarem objektivu.

Klepněte pro větší obrázek

Na úvod je třeba hned říci, že fotoaparáty jsou ve skutečnosti ještě menší, než si při pohledu na oficiální fotky myslíte. Čekáte, že fotoaparát bude o velikosti kreditní karty, ale on je ještě o dobrých pár milimetrů menší. Díky váze okolo 40 gramů tak vklouzne do každé kapsy a pověšený na krku jej neucítíte. Kdo tento fotoaparát viděl, prostě se do něj nemohl nezamilovat, je to malé, roztomilé a kupodivu i docela výkonné.

Klepněte pro větší obrázek

K testu jsme dostali oba dva modely s nižším i vyšším rozlišením a musím popravdě říci, že ten nižší model bych lidem moc nedoporučoval. Rozlišení 640×480 je opravdu jen hodně omezené a kvalita snímků odpovídá webovým kamerkám, kterých je všude dost. Naštěstí rozdíl v cenách za lepší model není tak velký, aby se nevyplatilo přejít rovnou na lepší foťáček.

Klepněte pro větší obrázek

Mustek Smart mini 2 nabízí kromě již zmíněného rozlišení 1280×960 také 16 MB paměti (kapacita 54 snímků v tomto rozlišení) a Li-pol baterii, která se dobíjí při připojení k počítači přes USB kabel. Dalšími formáty jsou 640×480 (nedoporučuji, vypadá spíše jako 320×240 zvětšené než 1280×960 zmenšené), 1600×1200 (proč zvětšovat něco ve fotoaparátu a zbytečně tak zabírat paměť) a konečně i záznam videa ve formátu AVI (320×240 bez zvuku, kapacita paměti stačí na zhruba 4 minuty záznamu) v základním rozlišení je možné použít i samospoušť.

Protože se jedná o levný digitální fotoaparát, nemá náhledový LCD displej, ale jen obyčejný stavový displej s informacemi o režimu fotoaparátu a zbývajícím počtu snímků. Stejně tak objektiv je velmi jednoduchý. Nabízí fix-focus se dvěma polohami – makro a nekonečno. Pro praktické focení se tak musíte připravit na kompromisy a zkoušení metodou pokus omyl.

Klepněte pro větší obrázek

Upřímně během času nebude ani ten lepší fotoaparát Smart mini 2 na trhu výjimečný. Zdá se, že čínské továrny chrlí stavebnice typu – megapixelový fotoaparát s 16 MB paměti a baterkou, co se dobíjí přes USB. Proto se již ve světě prodává několik různých tvarových variací s těmito parametry za obdobné ceny. Nicméně stále platí, že fotoaparáty Musteku patří k těm menším a dostupnějším.

Co se týče kvality fotografií, jistě se podíváte na přiložené fotografie. Samotné relativně vysoké rozlišení kvalitě jen pomáhá a posouvá fotoaparát do vyšší kategorie. Charakteristika fotoaparátu se projevuje u snímků v horších světelných podmínkách, tedy v šeru, ale paradoxně i v jasném světle. Automatika ve fotoaparátu prostě má více charakter webové videokamery než profi fotoaparátu. Při focení venku není fotoaparátu moc co vytknout, zachytí pohotově typické snímky z dovolené, momenty a běžné snímky. Problémy má, pokud jasná obloha zabírá více jak 50 procent plochy obrazu, pak je vše mimo oblohy přetmavené. Při focení v šeru pak zase budete potřebovat ocelově pevnou ruku. Fotoaparát nemá závit pro stativ, a byť je dodáván s jednoduchým držákem, většinu večerních záběrů budete muset držet v ruce. Fotoaparát nezobrazuje žádnou informaci o použitém čase, ale je to i dobře k sekundám. Ve tmě nemá smysl fotit vůbec, jednak fotoaparát nemá žádný blesk, jednak jsou snímky ve tmě přehnané do červena. Samotný fixfocus je rozhodně omezením, prostě často vyfotíte jednu věc několikrát, aby vyšla aspoň jedna fotka. Bohužel i kvůli drobným rozměrům a váze fotoaparátu se musíte soustředit, aby fotoaparát opravdu fotil to, co vidíte v hledáčku. Je velmi snadné fotoaparát omylem natočit tak, že se seknete o polovinu záběru. V ruce jej totiž pořádně necítíte a průhledový hledáček má malou hloubku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kliknutím na obrázek uvidíte snímek v plném rozlišení, fotky nejsou nijak dodatečně upravovány na počítači. Jejich velikost je okolo 300 kB.

Připojení k počítači je přes USB kabel, fotoaparát se ale nepřidá jako další disk, musíte jej obsluhovat buď přes Twain nebo přes malou aplikaci, která vypadá stejně jako Twain, ale snímky ukládá rovnou na disk. Není to moc pohodlné, ale použitelné to je. Pochopitelně by bylo zábavnější využívat fotoaparát jako externí disk s kapacitou 16 MB, možné to ale není. Vybitý fotoaparát se přes USB nabije za 3 hodiny, při běžném používání stačí časově pro nabití připojení k počítači, stáhnutí fotek a drobné prohlížení či úpravy snímků. Paměť ve fotoaparátu není typu flash, když se vybijí baterie, přijdete i o snímky. Samotné baterie by měly udržet fotoaparát i s pamětí něco přes týden. Při připojení přes USB může fotoaparát fungovat i jako obyčejná webová kamera třeba pro NetMeeting. Využijete pak i dodávaný stojánek, který se dá zacvaknout i na horní stranu displeje u notebooku.

Mustek Smart mini 2 můžu jen doporučit těm, co chtějí nějaký základní digitální fotoaparát pro zachycení momentek, případně chtějí dětem koupit digiťák na hraní, ze kterého polezou i slušné fotky. Skvělé jsou rozměry a váha. Na pláž nebo k rybníku nemusíte tahat velký fotoaparát a případně můžete natočit i krátkou videoukázku. Od fotoaparátu s tak nízkou cenou a na pohled limitujícími parametry nemůžete jistě čekat zázraky, na druhou stranu to, co z něj leze, může často předčit vaše očekávání.

Mustek Smart mini Smart mini 2
Optické rozlišení 640×480 1280×960
Paměť 8 MB 16 MB
Max kapacita fotek na optické rozlišení 100 54
Rozlišení kamery Běžící video 320 x 240 / 30fps, 640 x 480 / 15fps Běžící video 320 x 240 / 30fps (90 sekund)
Rozměry 6,9 x 4,7 x 1,1 cm 6,9 x 4,7 x 1,1 cm
Hmotnost 40 g 40 g
Závěrka 1/15 až 1/4000 s 1/15 až 1/4000 s
Clona Pevná F/2.8 Pevná F/2.8
Expozice a vyvážení bílé automatické automatické
Cena včetně DPH* 1 900 Kč 2 800 Kč
*Ceny jsou orientační a uváděné výrobcem, na Internetu jsou i o 200 Kč nižší.

Zapůjčeno od firmy Actebis.

Diskuze (299) Další článek: Nejmenší mobilní tiskárna k počítači

Témata článku: Video, Fotografování, Fotoaparát, Jasná obloha, Plachetnice, Levné fotoaparáty digitální, Váhy, Stativy, Fotka, Fontána, Nejlepší levné digitální fotoaparáty, Rozlišení, Mini USB, Zmenšený model, Hit, Snímek, Mini, Smart, Pevná ruka, Profi režim, Skvělý záběr, Webová kamera, Váha, Malý rozměr


Určitě si přečtěte

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky