Medveděv chce ruské Silicon Valley, setkal se s Jobsem

Ruský prezident plánuje otevřít vlastní výzkumné centrum ne nepodobné slavnému Silicon Valley. Nový komplex by měl během následujících dvou let vyrůst ve Skolkovu nedaleko Moskvy
Medveděv chce ruské Silicon Valley, setkal se s Jobsem

Ruský prezident Dmitrij Medveděv plánuje otevřít vlastní výzkumné centrum ne nepodobné slavnému kalifornskému Silicon Valley. Nový komplex by měl během následujících dvou let vyrůst ve Skolkovu nedaleko Moskvy a měl by se stát jakýmsi obrazem nového, přetvořeného Ruska. Medveděv při té příležitosti navštívil Kalifornii, aby v technologickém srdci světa načerpal inspiraci a potřebné informace.

Medveděv chce ve svém "novém městě", jak oblast Skolkova začala překřtívat média, v budoucnosti zaměstnávat ty nejlepší vědce a inženýry z celého světa. Zaměřovat by se přitom neměli pouze na výzkum a vývoj v oblasti informačních technologií, ale v plánu jsou také obory jako energetika, telekomunikace, jaderná technologie a v neposlední řadě biotechnologie, které je do budoucna přisuzována veliká role v technologickém světě.

Rusko chce změnu a novou ekonomiku

I když Rusko disponuje díky svým energetickým obchodům nemalým kapitálem, bez soukromého investičního sektoru se v tomto případě neobejde. "Úkolem vlády je vytvořit pracovní příležitosti. Máme teď sice peníze, ale nemáme Silicon Valley. Musíme je (peníze) utrácet rozumně," napsal Medveděv na svůj nově založený Twitter účet.

Medveděv se proto v Kalifornii sešel s šéfem komunikačního giganta Cisco, aby s ním probral potřebnou spolupráci a vstupní investice. John Chambers přislíbil investici do ruského Silicon Valley ve výši 1 miliardy dolarů v následující dekádě a poskytne také 100 milionů dolarů rizikového kapitálu. Cisco se v Rusku bude angažovat nejen jako finanční investor, ale chce se podílet také na budování infrastruktury. Firma by konkrétně měla přispět v oblasti síťových technologií a telekomunikací. Chambers Medveděvovi prezentoval videokonferenční zařízení, ze kterého byl ruský prezident unesen.

Klepněte pro větší obrázek
Dmitrij Medveděv se setkal s Rusy pracujícími v Silicon Valley a hledal inspiraci pro jeho cíle. Zdroj: Twitter

Pro Rusko bude nyní důležité, aby odstranilo některé bariéry, které zabraňují jeho vstupu do WTO a také odpuzují případné investory a chytré mozky. Jednou z těchto bariér je například ochrana duševního vlastnictví, které je v Rusku na velice špatné úrovni, podobně jako v komunistické Číně.

Rusku je také vytýkána veliká korupce, která prakticky znemožňuje obyčejným lidem podnikat a rozjíždět vlastní projekty. Právě to Medveděv naprosto obdivoval při jeho návštěvě v Silicon Valley. Založit vlastní firmu může prakticky kdokoliv a každý má šanci na úspěch. Prostředí, ve kterém by bylo možné vyvíjet nové projekty a následně oslovovat investory naprosto svobodně, by rád ruský prezident viděl také ve své zemi. Minimálně prozatím alespoň v "novém městě" u Moskvy.

Podle mnohých odborníků je také nutné kompletně přestavět systém daní. Celá země prakticky žije pouze z obrovských energetických zásob, na čemž je postavená významná část ekonomiky. Medveděv chce svými kroky rozhýbat prostředí pro moderní byznys, aby se jeho země mohla od tohoto systému oprostit.

Klepněte pro větší obrázek
Jobs Medveděvovi představil nový iPhone 4 a přislíbil mu, že popřemýšlí o možnosti otevřít v Rusku malé výzkumné centrum. Zdroj: Twitter

Jednání s Jobsem o výzkumném týmu v Rusku

K budování obrazu nového Ruska by Medveděvovi mohl dopomoci také Steve Jobs a jeho Apple. Prezident zavítal do sídla firmy v Palo Altu a prodiskutoval s Jobsem možnosti investic v Rusku. Jobs slíbil, že promyslí případné otevření malého výzkumného centra na východní části polokoule. Následně pak své důležité návštěvě představil nový telefon iPhone 4, který zrovna vyrazil do prodeje.

Jeden z nejmocnějších politiků planety zavítal také do sídla společnosti Twitter, kde si v doprovodu šéfa firmy Evana Williamse založil vlastní účet a odeslal do světa svůj první tweet. "Zdravím všechny! Jsem na Twitteru a toto je můj první tweet," napsal Medveděv, přičemž je vidět, že zprávu odeslal z webového rozhraní a ne žádné aplikace. Účet @KremlinRussia_E okamžitě získal status ověřeného účtu a začal se plnit followery. Medveděv se do psaní krátkých příspěvků pustil s vervou a publikoval několik zajímavých zpráv. V současné době sleduje například Baracka Obamu a Twitter účet Bílého domu.

Klepněte pro větší obrázek
Při návštěvě sídla Twitteru v San Franciscu si ruský prezident založit vlastní Twitter účet a začal psát příspěvky. Z celkového počtu uživatelu Twitteru (190 milionů) tvoří 1 % Rusové. Zdroj: Twitter

Dmitrij se z návštěvy Silicon Valley vracel namotivovaný. "To, co jsem viděl v Silicon Valley a na Stanfordu mě velice inspirovalo. Na všechno co tu máte tak trochu žárlím, v tom dobrém slova smyslu," sdělil ve svém projevu na slavné univerzitě ve Stanfordu, když poznámky četl ze svého iPadu.

"Skolkov by měl absorbovat dobré nápady a talentované lidi jako houba. Ale nemůžete toho být dosaženo rozkazem," napsala hlava Ruska na Twitteru. "Největší výhodou Silicon Valley je komunikace. Lidé diskutují o své práci bez zbytečností. Rusko by mělo těžit z takového prostředí," napsal Medveděv své dojmy.

Ačkoliv ruskému prezidentovi odhodlání nechybí, mnoho odborníků a studentů vidí jeho snahy spíše pesimisticky. Nevěří, že se v brzké době podaří kompletně změnit současné ruské klima a navíc přilákat ty největší mozky planety. Jak uvádí agentura Reuters, mnozí skeptici odkazují například na vlažný vztah Sergeye Brina k jeho rodné vlasti. Ačkoliv je Rus, dokázal uspět právě v Kalifornii v Silicon Valley, kde vybudoval Google. Do Států přitom emigroval a Rusko jednou neváhal označit za "Nigérii pod sněhem". Brinovi vadí právě zmiňované poměry a korupce.

Jakub Čížek komentuje: Lesk a bída ruského technologistánu

Medveděv svými technologickými plány překvapil už mnohokrát. Za zmínku stojí třeba jeho požadavek na TLD doménu .rf v azbuce, tedy .рф (psal jsem v 06/2008). Z novější doby pak ještě Medveděvovo přání, aby mělo Rusko svůj vlastní operační systém, který by se používal zejména na úřadech (psal jsem v 01/2009). Ani jedno přání se prozatím nesplnilo, a tak ruský prezident alespoň vyrazil do Silicon Valley, snad aby pocítil kouzlo geekovského Obamy. Výsledkem je módní Twitter a možná se dočkáme i videokanálu na Youtube. Hlavu ruské federace by ale mělo trápit něco jiného než letní tweetování. Rusko je zemí hackerů, nekontrolovatelných pirátů a společně s Čínou i hlavní město správců většiny botnetů. Moskva tak sice disponuje slušným arzenálem pro případný kybernetický boj se svými bývalými vazalskými státy (případy z Estonska a Gruzie), pro zbytek vyspělého světa ale bude ještě hodně dlouho kdesi na rozcestí mezi divokým východem a technologickou špičkou.

Diskuze (36) Další článek: Microsoft otevřel čtvrtý obchod v den začátku prodeje iPhone 4

Témata článku: Byznys, Internet, Rusko, Steve Jobs, Energetika, Sergey Brin, Mnohý odborník, Potřebný člověk, Obama, Gruzie, Riziková oblast, Finanční investor, Kalifornie, Významná část, Východní část, Ruský prezident, Moskva, Valley, Silicon Valley, Polokoule, President, Nový komplex, Val, Set, Nový mozek, X iphone na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11