Medveděv chce ruské Silicon Valley, setkal se s Jobsem

Ruský prezident plánuje otevřít vlastní výzkumné centrum ne nepodobné slavnému Silicon Valley. Nový komplex by měl během následujících dvou let vyrůst ve Skolkovu nedaleko Moskvy
Medveděv chce ruské Silicon Valley, setkal se s Jobsem

Ruský prezident Dmitrij Medveděv plánuje otevřít vlastní výzkumné centrum ne nepodobné slavnému kalifornskému Silicon Valley. Nový komplex by měl během následujících dvou let vyrůst ve Skolkovu nedaleko Moskvy a měl by se stát jakýmsi obrazem nového, přetvořeného Ruska. Medveděv při té příležitosti navštívil Kalifornii, aby v technologickém srdci světa načerpal inspiraci a potřebné informace.

Medveděv chce ve svém "novém městě", jak oblast Skolkova začala překřtívat média, v budoucnosti zaměstnávat ty nejlepší vědce a inženýry z celého světa. Zaměřovat by se přitom neměli pouze na výzkum a vývoj v oblasti informačních technologií, ale v plánu jsou také obory jako energetika, telekomunikace, jaderná technologie a v neposlední řadě biotechnologie, které je do budoucna přisuzována veliká role v technologickém světě.

Rusko chce změnu a novou ekonomiku

I když Rusko disponuje díky svým energetickým obchodům nemalým kapitálem, bez soukromého investičního sektoru se v tomto případě neobejde. "Úkolem vlády je vytvořit pracovní příležitosti. Máme teď sice peníze, ale nemáme Silicon Valley. Musíme je (peníze) utrácet rozumně," napsal Medveděv na svůj nově založený Twitter účet.

Medveděv se proto v Kalifornii sešel s šéfem komunikačního giganta Cisco, aby s ním probral potřebnou spolupráci a vstupní investice. John Chambers přislíbil investici do ruského Silicon Valley ve výši 1 miliardy dolarů v následující dekádě a poskytne také 100 milionů dolarů rizikového kapitálu. Cisco se v Rusku bude angažovat nejen jako finanční investor, ale chce se podílet také na budování infrastruktury. Firma by konkrétně měla přispět v oblasti síťových technologií a telekomunikací. Chambers Medveděvovi prezentoval videokonferenční zařízení, ze kterého byl ruský prezident unesen.

Klepněte pro větší obrázek
Dmitrij Medveděv se setkal s Rusy pracujícími v Silicon Valley a hledal inspiraci pro jeho cíle. Zdroj: Twitter

Pro Rusko bude nyní důležité, aby odstranilo některé bariéry, které zabraňují jeho vstupu do WTO a také odpuzují případné investory a chytré mozky. Jednou z těchto bariér je například ochrana duševního vlastnictví, které je v Rusku na velice špatné úrovni, podobně jako v komunistické Číně.

Rusku je také vytýkána veliká korupce, která prakticky znemožňuje obyčejným lidem podnikat a rozjíždět vlastní projekty. Právě to Medveděv naprosto obdivoval při jeho návštěvě v Silicon Valley. Založit vlastní firmu může prakticky kdokoliv a každý má šanci na úspěch. Prostředí, ve kterém by bylo možné vyvíjet nové projekty a následně oslovovat investory naprosto svobodně, by rád ruský prezident viděl také ve své zemi. Minimálně prozatím alespoň v "novém městě" u Moskvy.

Podle mnohých odborníků je také nutné kompletně přestavět systém daní. Celá země prakticky žije pouze z obrovských energetických zásob, na čemž je postavená významná část ekonomiky. Medveděv chce svými kroky rozhýbat prostředí pro moderní byznys, aby se jeho země mohla od tohoto systému oprostit.

Klepněte pro větší obrázek
Jobs Medveděvovi představil nový iPhone 4 a přislíbil mu, že popřemýšlí o možnosti otevřít v Rusku malé výzkumné centrum. Zdroj: Twitter

Jednání s Jobsem o výzkumném týmu v Rusku

K budování obrazu nového Ruska by Medveděvovi mohl dopomoci také Steve Jobs a jeho Apple. Prezident zavítal do sídla firmy v Palo Altu a prodiskutoval s Jobsem možnosti investic v Rusku. Jobs slíbil, že promyslí případné otevření malého výzkumného centra na východní části polokoule. Následně pak své důležité návštěvě představil nový telefon iPhone 4, který zrovna vyrazil do prodeje.

Jeden z nejmocnějších politiků planety zavítal také do sídla společnosti Twitter, kde si v doprovodu šéfa firmy Evana Williamse založil vlastní účet a odeslal do světa svůj první tweet. "Zdravím všechny! Jsem na Twitteru a toto je můj první tweet," napsal Medveděv, přičemž je vidět, že zprávu odeslal z webového rozhraní a ne žádné aplikace. Účet @KremlinRussia_E okamžitě získal status ověřeného účtu a začal se plnit followery. Medveděv se do psaní krátkých příspěvků pustil s vervou a publikoval několik zajímavých zpráv. V současné době sleduje například Baracka Obamu a Twitter účet Bílého domu.

Klepněte pro větší obrázek
Při návštěvě sídla Twitteru v San Franciscu si ruský prezident založit vlastní Twitter účet a začal psát příspěvky. Z celkového počtu uživatelu Twitteru (190 milionů) tvoří 1 % Rusové. Zdroj: Twitter

Dmitrij se z návštěvy Silicon Valley vracel namotivovaný. "To, co jsem viděl v Silicon Valley a na Stanfordu mě velice inspirovalo. Na všechno co tu máte tak trochu žárlím, v tom dobrém slova smyslu," sdělil ve svém projevu na slavné univerzitě ve Stanfordu, když poznámky četl ze svého iPadu.

"Skolkov by měl absorbovat dobré nápady a talentované lidi jako houba. Ale nemůžete toho být dosaženo rozkazem," napsala hlava Ruska na Twitteru. "Největší výhodou Silicon Valley je komunikace. Lidé diskutují o své práci bez zbytečností. Rusko by mělo těžit z takového prostředí," napsal Medveděv své dojmy.

Ačkoliv ruskému prezidentovi odhodlání nechybí, mnoho odborníků a studentů vidí jeho snahy spíše pesimisticky. Nevěří, že se v brzké době podaří kompletně změnit současné ruské klima a navíc přilákat ty největší mozky planety. Jak uvádí agentura Reuters, mnozí skeptici odkazují například na vlažný vztah Sergeye Brina k jeho rodné vlasti. Ačkoliv je Rus, dokázal uspět právě v Kalifornii v Silicon Valley, kde vybudoval Google. Do Států přitom emigroval a Rusko jednou neváhal označit za "Nigérii pod sněhem". Brinovi vadí právě zmiňované poměry a korupce.

Jakub Čížek komentuje: Lesk a bída ruského technologistánu

Medveděv svými technologickými plány překvapil už mnohokrát. Za zmínku stojí třeba jeho požadavek na TLD doménu .rf v azbuce, tedy .рф (psal jsem v 06/2008). Z novější doby pak ještě Medveděvovo přání, aby mělo Rusko svůj vlastní operační systém, který by se používal zejména na úřadech (psal jsem v 01/2009). Ani jedno přání se prozatím nesplnilo, a tak ruský prezident alespoň vyrazil do Silicon Valley, snad aby pocítil kouzlo geekovského Obamy. Výsledkem je módní Twitter a možná se dočkáme i videokanálu na Youtube. Hlavu ruské federace by ale mělo trápit něco jiného než letní tweetování. Rusko je zemí hackerů, nekontrolovatelných pirátů a společně s Čínou i hlavní město správců většiny botnetů. Moskva tak sice disponuje slušným arzenálem pro případný kybernetický boj se svými bývalými vazalskými státy (případy z Estonska a Gruzie), pro zbytek vyspělého světa ale bude ještě hodně dlouho kdesi na rozcestí mezi divokým východem a technologickou špičkou.

Témata článku: Byznys, Internet, Steve Jobs, Energetika, Rusko, Sergey Brin, Kreml, Brinovi, Silicon Valley, Nový mozek, Set, President, Celá země, Riziková oblast, Kalifornská univerzita, Jaderná technologie, Nový iPhone, Nový účet, Valley, Finanční investor, Obama, Rus, Gruzie, Nový prezident, Kalifornie

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 158

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje