MediaInfo: O multimédiích víme vše

Vše, co jste kdy chtěli vědět o téměř jakémkoli multimediálním souboru, ale žádný software vám to nechtěl říci.

Při testování MediaInfo mě nenapadlo, co bych ještě mohl chtít o nějakém multimediálním souboru vědět. MediaInfo totiž sdělí vše. Pokud vás někdy zajímalo nejen, jaký obsahuje soubor tag popisující název skladby atd., ale také v jakém přesně formátu je komprimován, případně jaký kodek byl použit (například když podezříváte film právě stažený z P2P z nepravosti), doporučuji tuto nenápadnou open-source utilitku vaší pozornosti.

Stejně tak mě nenapadl formát, o němž bych ještě mohl chtít něco zjišťovat. Záběr, který mezi různými soubory MediaInfo má, je totiž ohromující. Informace s ním vyždímete ze souborů Matroska, Ogg, Riff, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, MPEG video specific i audio specific, Windows Media, Quicktime, Real Media, AC3, DTS, AAC, Monkey's Audio, FLAC, Ensoniq a řady dalších. Kompletní seznam najdete na domovských stránkách programu.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam známých kodeků má mnoho stovek řádků.

MediaInfo zobrazuje dostupné informace v několika možných pohledech, málokterý však lze označit za přehledný. Co vlastně umí zjistit? Co se značek multimediálních souborů týče, výběr je tradiční: název, autor, režisér, album atd. U videa obdržíme informaci o použitém kodeku, snímkovací frekvenci, bitratu či aplikaci použité pro kompresi. Podobné se dozvíme i u zvukových souborů: kodek, vzorkovací frekvenci, počet kanálů, jazyk, opět bitrate atd. Podporováno je i zjišťování informací o tiulcích. Jde zejména o formáty SRT, SSA, ASS, SAMI a další. Z titulků dukáže prográmek zjistit jejich jazyk.

Klepněte pro větší obrázek
Základní pohled
Klepněte pro větší obrázek
Pohled strom
Klepněte pro větší obrázek
A jako poslední ukázka pohled na generované HTML

Získané informace lze exportovat jako text, hodnoty oddělené čárkami (CSV), HTML a další. MediaInfo se dá použít nejen jako aplikace s GUI, ale také z příkazové řádky a rovněž jen jako DLL linkovaná z jiné aplikace. Při používání GUI je dobře zpracována integrace se Shellem Windows, především podpora drag'n'drop a včlenění do kontextového menu odpovídajících typů souborů.

Klepněte pro větší obrázek
Konfigurace exportu údajů do souboru

Použití programu je velmi snadné a intuitivní. To je z části dáno i skutečností, že MediaInfo dělá jen to, co ve skutečnosti má, není obtěžkáno nadbytečnými funkcemi, tedy ani ovládacími prvky. Z nabídky Soubor zvolíme Otevřít - Soubor a behem okamžiku máme k ruce informace. V nabídce Soubor se už dále nachází pouze příkazy pro uzavření aktuálně otevřeného souboru, exportování informací do některého z výše zmíněných typů souborů a pro ukončení aplikace.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno programu a nabídka Soubor

V nabídce Zobrazit lze přepínat jednotlivé pohledy na vyčtené informace. Jak jsem ale o několik řádků dříve předesílal, změnou pohledu příliš nezískáme. V nabídce Nastavení bude uživatele zajímat především položka Předvolby, byť i ta pouze v případě, že má zájem změnit něco, co nastavil špatně při automatickém zobrazení konfiguračního okna bezprostředně po instalaci programu.

Klepněte pro větší obrázek
Konfigurační okno

Zbylé nabídky umožňují přístup k nápovědě, resp. přímou volbu lokalizace, jichž je několik desítek a jak je patrno z článku a snímků obrazovky, čeština nechybí. Svislé menu na levé straně hlavního okna pouze kopíruje některé důležité příkazy.

Instalační balíček MediaInfo lze stahovat z webu projektu na SourceForge. Aktuální verze 0.7.5.0 má poze 2,1 MB. Podporována jsou všechna dvaatřicetibitová a čtyřiašedesátibitová Windows, testovali jsme na Windows Vista Ultimate 64. Pro Windows 95, 98 a Millennium Edition je potřeba doinstalovat Microsoft Platform SDK pro podporu Unicode. Instalace je zcela standardní a jednoduchá. Jediným problémem, který mohu MediaInfu vytknout, je občasné náhodné poskakování hlavního okna od krajů, kde bych jej rád měl, na střed obrazovky.

Diskuze (1) Další článek: Svět podle Apple: díra v Safari pro iPhone

Témata článku: Software, Windows, Open source, Unicode, Specific, Flac, Monkey

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší