Mechanika CD-ROM se objevuje dvakrát, počítač tuhne

Dvě mechaniky v okně Tento počítač? Nejdříve se podívejte na váš stroj, jestli se výrobce "nepředal"... a pak odstraňujte špatné ovladače.
Můžete se setkat se situací, že při otevření okna Tento počítač se zobrazí dvě mechaniky CD-ROM v seznamu, každá s přiřazeným jedním jménem disku – přitom váš počítač má pouze jednu mechaniku. Když se pak pokusíte kterýkoli z těchto disků otevřít nebo prozkoumat, příkaz selže a může se dokonce stát, že počítač zcela ztuhne a je nutný jeho restart.

Příčinou je poměrně častá situace, kdy existují dva ovladače pro CD-ROM, a oba jsou nainstalovány – jednak ovladač v reálném paměťovém módu pro DOS (například pro čistě DOSové programy), a dále pak ovladač v chráněném režimu, standardní pro Windows 98.

Abyste situaci vyřešili, musíte odstranit (znefunkčnit) ovladač v reálném paměťovém režimu; to provedete editací startovacích souborů, ale nejsnazší je použít utilitu Msconfig (Pomůcka systémové konfigurace). Spusťte ji (Start – Spustit – Msconfig) a nalezněte záložku Config.sys. Zde musíte odhalit, který řádek má na svědomí nainstalování ovladače pro CD-ROM, obvykle se může jednat o následující či podobnou deklaraci:

Device=C:\Cdrom\Cdrom.sys /d:mscd001

(adresáře i názvy souborů mohou být mírně jiné, ale lze vypozorovat, že se jedná o ovladač CD-ROM). Vyškrtněte políčko vedle tohoto ovladače.

Nyní ještě musíte odstranit ovladač Mscdex.exe, který se spouští příkazem v souboru Autoexec.bat. Zobrazte tuto záložku a nalezněte řádek, který obvykle vypadá následovně:

C:\Windows\Command\Mscdex.exe /d:mscd001

I zde odstraňte příslušné zatržítko a restartujte počítač.

Váš názor Další článek: Computer 2/99

Témata článku: Windows, Objev, Ovladač, Mechanika, CD-ROM, Device, Startovací okno, Příslušné zatržítko, ROM


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů