Mechanika CD-ROM se objevuje dvakrát, počítač tuhne

Dvě mechaniky v okně Tento počítač? Nejdříve se podívejte na váš stroj, jestli se výrobce "nepředal"... a pak odstraňujte špatné ovladače.
Můžete se setkat se situací, že při otevření okna Tento počítač se zobrazí dvě mechaniky CD-ROM v seznamu, každá s přiřazeným jedním jménem disku – přitom váš počítač má pouze jednu mechaniku. Když se pak pokusíte kterýkoli z těchto disků otevřít nebo prozkoumat, příkaz selže a může se dokonce stát, že počítač zcela ztuhne a je nutný jeho restart.

Příčinou je poměrně častá situace, kdy existují dva ovladače pro CD-ROM, a oba jsou nainstalovány – jednak ovladač v reálném paměťovém módu pro DOS (například pro čistě DOSové programy), a dále pak ovladač v chráněném režimu, standardní pro Windows 98.

Abyste situaci vyřešili, musíte odstranit (znefunkčnit) ovladač v reálném paměťovém režimu; to provedete editací startovacích souborů, ale nejsnazší je použít utilitu Msconfig (Pomůcka systémové konfigurace). Spusťte ji (Start – Spustit – Msconfig) a nalezněte záložku Config.sys. Zde musíte odhalit, který řádek má na svědomí nainstalování ovladače pro CD-ROM, obvykle se může jednat o následující či podobnou deklaraci:

Device=C:\Cdrom\Cdrom.sys /d:mscd001

(adresáře i názvy souborů mohou být mírně jiné, ale lze vypozorovat, že se jedná o ovladač CD-ROM). Vyškrtněte políčko vedle tohoto ovladače.

Nyní ještě musíte odstranit ovladač Mscdex.exe, který se spouští příkazem v souboru Autoexec.bat. Zobrazte tuto záložku a nalezněte řádek, který obvykle vypadá následovně:

C:\Windows\Command\Mscdex.exe /d:mscd001

I zde odstraňte příslušné zatržítko a restartujte počítač.

Váš názor Další článek: Computer 2/99

Témata článku: Windows, Mechanika, Objev, Startovací okno, Device, CD-ROM, ROM, Příslušné zatržítko, Ovladač


Určitě si přečtěte

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 59

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

** HP se u nového Elitebooku snaží o nadstandardní výbavu ** Notebook klade důraz na videokonference ve firemním prostředí ** Unikátní displej umí omezit čitelnost z boku

Tomáš Holčík | 57


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání