Mechanický pes Aibo si vás najde v zástupu a dokáže si sám dobít baterky

Sony oznamuje další verze své umělé příšerky, díky které se robot údajně stane „ještě více zvířecím“
Ctitelům starých dobrých hraček, pro které byla vrcholem panenka „chodička“, se musí ježit vlasy hrůzou. Japonská firma Sony uvede na trh dva nové modely svého robotického psa Aibo s názvy ERS-210A a ERS-210, disponující funkcemi, které je, podle slov společnosti, ještě více přiblíží k opravdovým zvířátkům.

Co nová „zvířátka“ dovedou? Aibo bude údajně schopen pomocí rozpoznávacího software poznat svého pána podle hlasu i podle obličeje a najít si jej i „v davu“. Stroječek se bude schopný sám dobít: jakmile mu začne docházet šťáva, najde si v místnosti svou Energy Station (dobíjecí základnu), zasune do ní prdelku a počká, až se dobije. Pak zase odkráčí pryč. Tyto doplňky pro domácího mazlíčka vás ale nepřijdou levně – jak rozpoznávací „kit“, tak dobíjecí zařízení bude v tisících korun. (Zařízení samotné stojí stále 1300 dolarů, tj. asi 40 000 Kč).

Možná jsem beznadějně zpátečnický, ale existence a další vývoj těchto hraček mě nenaplňuje nadšením. Hlavním problémem je, že se kupují pro malé děti, jejichž rozum a vnímání světa se teprve vytváří a vyvíjí. Varováním by mělo být už to, že se děti domnívají, že krávy mají modrý bok, na kterém je napsáno Milka, popřípadě mánie a závislosti na naštěstí už mrtvé věci jménem Tamagoči. Pohádky nevadí, neboť děti vnímají jejich nadpřirozenost, takže lze akceptovat i dokonce ony Pokémony, ale robotický pes pobíhající po domácnosti, který „dovede vyjadřovat štěstí, vzrušení, překvapení a hněv“ už je čirá virtuální realita; nedivme se pak, když naše děti budou strkat domácím unaveným voříškům zadeček do zásuvky. Pokud dospělý člověk, který už dovede jasně rozpoznat, co je a co není umělé, uniká z reality do světa počítačových fantasy her a bojuje se skřety a elfy, není na tom nic špatného – je to jen mírně odlišná partie šachu, kde rovněž vystupují Jezdci, Střelci a Věže. Vystavovat malé děti působení věcí stále podobnějších živým tvorům ale je na pováženou.

Diskuze (104) Další článek: Computer 20/02

Témata článku: Software, Baterie, Pes, Virtuální svět, Energy, Pokémon, Živý tvor, Dospělý člověk, Dok, Virtuální realita hry, Aibo, Dave, Hračky, Elf, Nová hračka, Fantasy, Špatná věc, Robotický pes

Určitě si přečtěte