Nejen precizní mechanické spínače, ale i kvalitní zpracování s využitím kovu a dobře nastavitelné podsvícení patří k herním klávesnicím. Otestovali jsme šest high-endových modelů v cenovém rozpětí od dvou a půl tisíce až po necelých šest tisíc korun.
Mechanické klávesnice nejčastěji nesou označení herní, k čemuž vybízí i výrazné RGB podsvícení, nicméně svoje uplatnění najdou i v případě, že produkujete větší množství textu nebo třeba zdrojového kódu. Od těch levných membránových se liší především velmi jistým stiskem a možností volby z několika charakteristik spínačů, které jsou vyladěny jak pro herní, tak pracovní účely.
Zároveň už neplatí ani to, že mechanické spínače musí být hlučné – kromě typů s výrazným bodem sepnutí, kdy je hlučnost nezbytnou vlastností, jsou na trhu i tišší lineární spínače s hlučností běžných membránových.
Na mechaniku je spoleh
Vedle samotné funkčnosti je výhodou mechanických spínačů rovněž jejich standardizace, která výrazně pomáhá při výběru. Za průkopníka v oboru platí německá společnost Cherry, která na trh vypustila několik typů spínačů, jež se postupně staly předlohou pro několik čínských klonů a zároveň nápovědou pro větší výrobce ve vývoji vlastních spínačů.
Pokud tedy ve specifikacích klávesnice najdete informaci o spínačích Red, téměř jistě budou fungovat velmi podobně, ať už je vyrobilo samotné Cherry, nebo na nich najdete logo čínského Outemu nebo Kaihua. Všemožná měření ukazují, že tyto klony ve své funkčnosti za svým vzorem nijak nezaostávají a jejich charakteristika je prakticky totožná s Cherry.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu
Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně