Mechanical Desktop 4 je tady a v plné síle

23. listopadu 1999
Computer 22/99 SDÍLET NA FACEBOOKU TWEETNOUT
Na podzim k nám dorazila začátkem roku ohlášená nová verze Mechanical Desktopu 4. V čem je lepší než jeho předchůdce?
Na podzim k nám dorazila začátkem roku ohlášená nová verze Mechanical Desktopu 4. Minulá verze (Mechanical Desktop 3) se již vyznačovala velmi pokročilými nástroji a sklízela stále větší oblibu. Jak je na tom Desktop 4 a v čem je lepší?

Doba si žádá své
Připomeňme si, že nová verze Desktopu je postavena na základech AutoCADu 2000 a logicky přejímá jednu z jeho největších výhod – otevření více výkresů a tím i modelových prostorů najednou. Tento nový rys se výrazným způsobem promítl i do dalších funkcí Desktopu. Můžeme tak například modifikovat vložené externí reference v kontextu ostatních částí sestavy. Pokud externí referenci modifikujeme, můžeme rozhodnout, zda se má také aktualizovat zdrojový soubor. Mezi standardní možnosti Desktopu již od předchozích verzí patří vytažení, rotace, tažení po trajektorii a řada dalších funkcí, které jsou pro každého modeláře dnes již nutností. Určitě příjemná je nyní grafická zpětná vazba naznačující důsledky právě používané funkce. Základem všech operací je náčrt, jenž byl v posledních verzích obohacen o řadu nových vazeb a stal se tak jednodušším a přehlednějším. U náčrtu máte možnost použít nové vazby: zrcadlení podle entity a fixování bodů. Další z velmi příjemných novinek je možnost použít spline křivky v náčrtech a řízené spline křivky v trajektorii tažených profilů.

Důraz na větší pohodlí
Tak jako dosud každá nová verze i čtyřka s sebou přinesla řadu novinek, které opět posunuly hranici možností dále. Řada novinek poslední verze vyplývá ze snahy o maximální zjednodušení existujících funkcí. Desktop obsahuje také nástroje pro práci s plochami a možnosti realizace nejrůznějších tvarů jsou veliké. Od tvorby všech možných druhů ploch přes slučování a ořezávání až po ekvidistanty. Škála schopností plošného modeláře je solidní, přestože tyto funkce prošly za několik posledních verzí nepatrnými změnami. Je pravda, že žádný jiný CAD systém v této cenové kategorii nenabízí tak pokročilé nástroje a že převést volnoplošný model na objemové těleso je velice jednoduché. Za posledních několik verzí je možno zaznamenat i nárůst rychlosti generování, zejména díky nové verzi ACIS kernelu a kompletně přepracovaným algoritmům pro generování skrytých hran. Na rozdíl od předešlé verze, kdy modelový prostor byl propojen pouze s jedním výkresovým prostorem, je možné v nové verzi založit libovolný počet výkresů.

Přehled největších novinek:

  • Nové modelovací jádro ACIS 5.
  • Modifikace vložených externích referencí v kontextu ostatních částí sestavy.
  • Sešívání samostatných ploch do jedné plochy nebo jejich transformace na objemové těleso.
  • Schopnost generovat několik různých 2D výkresů z jednoho modelu do jednoho DWG souboru.
  • Rychlejší generování výkresových pohledů s přesnějším algoritmem pro výpočet skrytých hran.
  • Náčrty mohou obsahovat několik uzavřených oblastí.
  • Možnost současného otevření několika výkresů a přenášení dat mezi nimi.
  • Využití křivek typu spline v náčrtech.
  • Nové vazby ve 2D náčrtech – Zrcadlení, Fix.
  • Plně integrovaná funkčnost programů AutoCAD 2000, AutoCAD Mechanical 14.5 a Genius Desktop.
Živě komentuje: Nová verze Desktopu přinesla veliké množství změn. Jedná se především o úpravy směrované k většímu uživatelskému pohodlí a několik zbrusu nových funkcí, jak v oblasti modelování, tak v oblasti vytváření 2D dokumentace. Většina novinek Desktopu maximálně zjednodušuje již stávající možnosti. Mechanical Desktop 4 se nedá hodnotit jinak než jako velice zdařilý a uživatelsky příjemný software. Pokračuje ve směru, který naznačila minulá verze, tedy k lepšímu uživatelskému pohodlí. Je dobré si ovšem uvědomit důležitý faktor, kterým je funkčnost AutoCADu 2000, protože díky němu se Desktop posunul o velký krok dále. Určitě důležitá je také otázka podílu užitné hodnoty vůči ceně, která je přijatelná pro široký okruh firem. Více podrobností se můžete dočíst v časopise Computer Design 6/99, který vychází v prosinci.
Název výrobku: Mechanical Desktop 4
Výrobce: Autodesk, USA
Cena: 4 500 EUR
Váš názor Další článek: Computer 22/99

Témata článku: Sestavy, Desktop, Otevřený nástroj, Pokročilá možnost, Nová funkce, Nová modifikace, Křivka, Verze, Důležitá novinka, Reference, Možný druh, Minulá verze, Nová možnost, Pokročilá funkce, Nová verze, Těleso, Velké pohodlí, Fixy, Velký prostor, Důležitá část, Verse, Pokročilý nástroj, Poslední verzeLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály