Z většinou dobře informovaných zdrojů prosáklo, že první 64bitový procesor Intelu Itanium-Merced bude uveden na trh až po druhém plánovaném procesoru s označením McKinley.
Z většinou dobře informovaných zdrojů prosáklo, že první 64bitový procesor Intelu Itanium-Merced bude uveden na trh až po druhém plánovaném procesoru s označením McKinley. Merced měl v době, kdy jeho vývoj začínal, stanovenou laťku 600 MHz. Tu dnes stěží dosahuje a přitom vývoj v procesorech pokročil takovým tempem, že 600 MHz rozhodně nemůže stačit. Místo toho se vyžaduje alespoň 800 MHz a nejlépe 1 GHz. Tyto parametry by měl splňovat až následník Mercedu - McKinley.
Již dříve se množily dohady o tom, že Merced v podstatě nebude komerčním čipem, ale pouze testovací platformou na přípravu programů pro 64bitovou architekturu IA64. Nyní to vypadá tak, že vývoj procesoru McKinley významně pokročil a již nyní je procesor těsně před dokončením. První testovací procesory McKinley by mohly existovat v půlce roku a finální počítače před koncem roku. To byla ale dříve časová osa pro Merced, ten teď nyní vypadá na mrtvou větev vývoje ještě před vlastním uvedením na trh. McKinley by měl startovat od frekvence 1 GHz výš a měl by se stát hlavním tahounem Intelu v serverové oblasti a nejvýkonnějších stanicích.
Bez zajímavosti není ani informace, že již byl dokončen vývoj procesoru s kódovým označením Willamette, který by měl být pokračovatelem nyní používané platformy IA32. Možné je, že současné zlevnění procesorů a nynější nedostatek procesorů Pentium III znamená, že Intel chystá něco velkého, kvůli čemuž musel omezit i Pentia III. Ale to jsou opravdu jen spekulace.
Jaká je tedy možná budoucnost Mercedu? Téměř to vypadá, že se nikdy nezačne vyrábět a bude z něj využita pouze logická struktura a softwarové emulátory instrukcí. Pochopitelně jeho vývoj nebyl zbytečný, protože na jeho základech vznikl McKinley; pozoruhodné ale je, že vývoj ostatních procesorů byl tak urychlen, že Merced úplně ztratil svou původní přitažlivost a možná zůstane jen na papíře.
V květnu se navíc chystá uvedení procesoru Pentium III 933 MHz (133MHz sběrnice s násobičem 7) otázkou ale je, kdy se vůbec dostane do prodeje. Zkušenosti s procesorem na 800MHz, na jehož uvedení do prodejních kanálů se čeká už přes měsíc od oficiálního uvedení nejsou pro Intel moc příznivé.