McKinley možná předběhne Merced na trhu

Z většinou dobře informovaných zdrojů prosáklo, že první 64bitový procesor Intelu Itanium-Merced bude uveden na trh až po druhém plánovaném procesoru s označením McKinley.
Z většinou dobře informovaných zdrojů prosáklo, že první 64bitový procesor Intelu Itanium-Merced bude uveden na trh až po druhém plánovaném procesoru s označením McKinley. Merced měl v době, kdy jeho vývoj začínal, stanovenou laťku 600 MHz. Tu dnes stěží dosahuje a přitom vývoj v procesorech pokročil takovým tempem, že 600 MHz rozhodně nemůže stačit. Místo toho se vyžaduje alespoň 800 MHz a nejlépe 1 GHz. Tyto parametry by měl splňovat až následník Mercedu - McKinley.

Již dříve se množily dohady o tom, že Merced v podstatě nebude komerčním čipem, ale pouze testovací platformou na přípravu programů pro 64bitovou architekturu IA64. Nyní to vypadá tak, že vývoj procesoru McKinley významně pokročil a již nyní je procesor těsně před dokončením. První testovací procesory McKinley by mohly existovat v půlce roku a finální počítače před koncem roku. To byla ale dříve časová osa pro Merced, ten teď nyní vypadá na mrtvou větev vývoje ještě před vlastním uvedením na trh. McKinley by měl startovat od frekvence 1 GHz výš a měl by se stát hlavním tahounem Intelu v serverové oblasti a nejvýkonnějších stanicích.

Bez zajímavosti není ani informace, že již byl dokončen vývoj procesoru s kódovým označením Willamette, který by měl být pokračovatelem nyní používané platformy IA32. Možné je, že současné zlevnění procesorů a nynější nedostatek procesorů Pentium III znamená, že Intel chystá něco velkého, kvůli čemuž musel omezit i Pentia III. Ale to jsou opravdu jen spekulace.

Jaká je tedy možná budoucnost Mercedu? Téměř to vypadá, že se nikdy nezačne vyrábět a bude z něj využita pouze logická struktura a softwarové emulátory instrukcí. Pochopitelně jeho vývoj nebyl zbytečný, protože na jeho základech vznikl McKinley; pozoruhodné ale je, že vývoj ostatních procesorů byl tak urychlen, že Merced úplně ztratil svou původní přitažlivost a možná zůstane jen na papíře.

V květnu se navíc chystá uvedení procesoru Pentium III 933 MHz (133MHz sběrnice s násobičem 7) otázkou ale je, kdy se vůbec dostane do prodeje. Zkušenosti s procesorem na 800MHz, na jehož uvedení do prodejních kanálů se čeká už přes měsíc od oficiálního uvedení nejsou pro Intel moc příznivé.

Váš názor Další článek: Nečekaně vysoký zisk Yahoo: dobrá zpráva pro portály

Témata článku: Logická struktura, Finální počítač, MER, Merced, Vývoj ostatních, Trh, TempusSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru