Maxtor uvádí UltraDMA/133

Diskuze čtenářů k článku

Petr Sršeň  |  01. 08. 2001 15:55

Tak si myslím, že když už informujete o nějaké nové technologii, tak by bylo dobré zajistit si základní informace. Všechny Ultra ATA specifikace používají při přenosu principu DDR a navíc je používána 16bitové sběrnice, takže se u ATA/133 bude takt pohybovat těsně nad 33 MHz. Přece jenom vyrobit kabel, který by dokázal přenášet 133 MHz a vypadal tak, jak vypadají IDE kabely, to by byla docela frajeřina

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Frn  |  02. 08. 2001 08:01

S tím kaelem to nebude tak žhavé - dřív se používal 40-ti žilový a v pohodě stačil až do ATA33. Pak už začaly vadit přeslechy a rušení, a tak se mezi každé sousední datové dal jeden "stínící" uzemněný vodič. Kabel má 80 žil a stačí až do ATA100.

Ale pořád ještě je tam rezerva - ty dvojice se můžou udělat kroucené, případně se ještě může signál přenášet v jednom páru diferenciálně, jak to dělají i moderní SCSI rozhraní.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Michal Hala  |  01. 08. 2001 08:14

Tak mám pocit, že těch bottlenecků je v dnešním standardním PC až dost. Když vezmu to nejrychlejší, co je dnes u disků, tak Ultra320SCSI je teoreticky na 320 Mb/s. Externí sběrnice jsou taky proklatě rychlé - USB 2.0 má 60 MB/s, 1394a má 50 MB/s a 1394b bude mít nejméně 100 MB/s. Sítě umí 1 Gbit/s, což tuším dává 125 MB/s. Jistě, všechny tyhle hodnoty jsou teoretické, maximální, navíc při špičkovém zatížení toho kterého zařízení. Ale když si představím výkonnou pracovní stanici na platformě PC, na kterou navěsím několik interních či externích disků, vypalovačku, možná magnetooptiku či digitální videokameru, a budu to všechno vytěžovat v multitasku, tak to dnešní normální PCI prostě nemůže zvládnout.  

A ani zmiňovaných 264 MB/s téch dvou lepších alternativ PCI mi nepřipadá až tak moc .

Argumenty, že jen šílenec by pracoval s tímhle vším dohromady nechť si případní kritikové ušetří, skutečně jen teoretizuji

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Jerry III  |  01. 08. 2001 06:27

Ma to vubec vyznam? U SCSI jeste zvysovani rychlosti sbernice chapu, preci jen na jeden kanal povesim 15 zarizeni, ale u IDE kde na kanal dam maximalne dva disky to imho vyznam nema. Protoze disky sou samy o sobe neporovnatelne pomalejsi a takhle rychlou sbernici proste nedokazou vyuzit kdyby se na hlavu staveli. Pravda je, ze disky maji velkou cache ktera by teoreticky sbernici zahltit mohla (ale na jak dlouho?) a hlavne dnesni OS cachuji podstatne vice nez jakakoli HW cache primo na disku takze ucelnost je trosku mimo ... Nekde sem videl dobry vypocty kolik je disk schopen precit fyzicky dat pri 7200 otackach a melo to dost daleko i k pulce rychlosti ATA100. Podle myho (teoretickyho, IDE nepouzivam) nazoru je to ciste M$ taktika aplikovana v HW - nove verze plne ficurek ktere stejne nikdo nepouzije s jedinym ucelem - vyzdimat z lidi vic penez.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor