Maxtor DiamondPlus 40: po dálnici 66

Kdybych před vás položil dva stejné pevné disky a o jednom z nich prohlásil, že podporuje rozhraní Ultra ATA/66, který z nich byste si vybrali?
Jiří Poláček: Kdybych před vás položil dva stejné pevné disky a o jednom z nich prohlásil, že podporuje rozhraní Ultra ATA/66, který z nich byste si vybrali?

Kterak na to Maxtor vyzrál
Spíše řízením osudu jsem dostal k recenzi 20GB pevný disk Maxtor z řady DiamondPlus 40. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdybych zároveň nebyl vlastníkem obdobného 20GB disku Maxtor, pro změnu z řady DiamondPlus 5120. Kromě stejné kapacity mají disky i stejnou rychlost 7 200 otáček za minutu. Liší se však podporou diskových rozhraní a velikostí vyrovnávací paměti – recenzovaný disk zvládá 66 MB/s a disponuje 2MB vyrovnávací pamětí. Takové okolnosti přímo vybízí k jejich vzájemnému srovnání.

Devět připojitelných zařízení?
Pro připojení nového disku Maxtor jsme použili taktéž novinku – PCI-kartu USBA66. Ta v sobě kombinuje řadič Ultra ATA/66 umožňující připojení až čtyř diskových zařízení a rozbočovač USB pro připojení až čtyř externích a jednoho interního zařízení USB. Rozbočovač a řadič na kartě koexistují zcela odděleně. Až na napájení je sběrnice PCI vyhrazena pouze řadiči; rozbočovač je s kořenovým řadičem USB propojen vnějškem pomocí dodaného kabelu.

Po startu počítače řadič Ultra ATA/66 na chvíli převezme řízení a hledá připojené disky – pokud žádné nenajde, vůbec se pro další činnost neaktivuje. V opačném případě samozřejmě připojená zařízení zpřístupní systému. DOS je podporován přímo BIOSem řadiče, pro Windows 95, 98 a NT jsou ovladače na přiloženém cédéčku. Sympatické je, že řadič pro sebe zablokuje pouze jednu úroveň IRQ na rozdíl od diskového řadiče integrovaného na základní desce, který vyžaduje jedno IRQ pro každý diskový kanál.

Celkově vzato je USBA66 vskutku výborné řešení pro majitele počítačů postavených na starších deskách s čipsety BX či MVP3. Až na menší komplikaci s boot managerem řadič ukázal, že to s rychlostí 66 MB/s doopravdy umí; rovněž rozbočovač USB „rozbočoval“ přesně podle principů standardu univerzálního sériového rozhraní.

Výkon o 20 procent
Výsledky měření výkonu disků jsou mírně rozporuplné. I když většinou má nový Maxtor 40 navrch, není nárůst výkonu s ohledem na dvojnásobně rychlé rozhraní zas až tak přesvědčivý. Přihlédneme-li k výsledkům naměřeným programem WinBench 98, jehož testy výkonu disků jsou velmi propracované, vidíme nevyrovnanost přenosové rychlosti – na začátku výborných 30 MB/s, ke konci pouhých 18 MB/s. Mírně zaostává v průměrné vyhledávací době, přitom papírově mají oba disky 9 ms. Naprosto jiný výsledek poskytnutý programem SiSoft Sandra 2000 vypadá přinejmenším podivně.

Mnohem úspěšnější byl nový Maxtor v testech Business a High-End Disk WinMark, jejichž výsledkem je index vypočtený z přenosové rychlosti disku při simulovaném používání běžných (internetový prohlížeč, přepínání úloh, antivirový program, e-mailový klient apod.) a profesionálních (MicroStation, PhotoShop, Visual C++ apod.) programů. Skoro dvojnásobné hodnoty znamenají podstatně pružnější práci s diskem. Nikoliv nezajímavý je také výsledek testu reálné rychlosti čtení souborů, v němž je Maxtor 40 o 20 % rychlejší.

Cena o 12 procent

Na otázku položenou na začátku recenze byste asi lakonicky odpověděli, že přece ten levnější. Starší disk Maxtor 5120 se nyní doprodává za necelých 6 000 Kč bez DPH, novější stojí o 500 Kč více. Nezapomeňme ale, že se jedná o disky z výkonové třídy 7 200 otáček za minutu. Jestliže jsme se rozhodli pro výkon a máme odpovídající řadič, pak je moudré vsadit na disk s Ultra ATA/66. Tip na závěr: pokud řadič nemáte, což takhle dokoupit USBA66?

pevný disk
Maxtor DiamondPlus 40
Zdroj: CHI Peripherals
Telefon: (05) 41 21 92 86
Cena: 8 450 Kč vč. DPH
Záruka: 3 roky
Parametry: viz tabulka
řadič
Lucky Star USBA66
Zdroj: ALL Electronics
Telefon: (05) 43 24 90 79
Cena: 1 570 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: PCI-karta, řadič Ultra ATA/66, dva diskové kanály, rozbočovač USB, 4 konektory pro externí zařízení USB, jedna přípojka pro interní zařízení USB

Srovnávací tabulka parametrů disků

Parametr Maxtor 9 2048D8 (33) Maxtor 5 2049U4 (66)
Kapacita 20 480 MB 20 490 MB
Rychlost 7 200 ot./min 7 200 ot./min
Velikost vyrovnávací paměti 512 kB 2048 kB
Počet hlav/ploten 8/4 4/2
Kapacita diskové plotny 5 120 kB 10 245 kB
Přenosová rychlost rozhraní 33,0 MB/s 66,7 MB/s
Přenosová rychlost média 31,2 MB/s 43,2 MB/s
Hlučnost 35 dB 36 dB

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (5) Další článek: Bezkuličkové myši: rudé tváře na stole

Témata článku: Windows, Přenosová rychlost, USB Disk, Stejná úloha, Pouhý začátek, Lucky, Stejné parametry, Max


Určitě si přečtěte

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

ReactOS: Zapomenuté a open-source Windows, které nevyrobil Microsoft

** Představte si svobodné Windows. Bláznivá vize? ** Vývojáři je přitom začali psát už před více než dvaceti lety ** Jmenují se ReactOS a spustíte na nich i Total Commander

Jakub Čížek | 54

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X