Maxthon 1.1 k vašim službám

Bez marketingové podpory pokračuje vývoj nadstavby pro internetový prohlížeč Internet Explorer Maxthon známý dříve jako MyIE. Nejnovější verze nabízejí nové funkce je jsou automatické aktualizace nebo zvýšení bezpečnosti, nechybí ani experimentální podpora jádra Gecko.
Maxthon 1.1 k vašim službám

Související odkazy

Slovník
ActiveX
buffer overflow
engine
FTP
RSS
server
update
URL

Úterý devátého listopadu vyšla finální verze webového prohlížeče Firefox 1.0, který je propagován jako bezpečnější a rychlejší alternativa Internet Exploreru. Vzhledem k současnému stavu webu, kdy řada důležitých stránek nefunguje v prohlížečích založených na jádru Gecko, ale není Firefox vždy nejlepším řešením. V případech, kdy je vyžadována kompatibilita s Internet Explorerem a zároveň chce uživatel rozšířené funkce usnadňující práci s WWW, přicházejí na řadu nadstavby Internet Exploreru, mezi které patří Maxthon k naprosté špičce.

Základní menu

Už v základní nabídce poskytuje Maxthon velké množství funkcí. Kromě standardních záložek (panelů), které umožňují prohlížet velké množství webových stránek v rámci jednoho okna, jde například o ovládání prohlížeče pohyby myší, propracované blokování reklamy (základní sada filtrů je součástí instalace) nebo velké možnosti vyhledávání v různých vyhledávačích (včetně uživatelem definovaných) a nabídky automatizovaných překladů webových stránek prostřednictvím služeb Babel Fish nebo Google Translations.

Pro sledování stránek se zpravodajstvím, statistikami a dalšími zdroji, které často mění obsah, je potom možné využít funkce automatického obnovení stránky. Tuto akci lze nastavit pro každou záložku zvlášť s vlastním intervalem, po kterém má k obnovení dojít. Nechybí ani lupa – možnost zvětšovat celou zobrazenou stránku snad až donekonečna (mění se nejen písmo, ale celé rozvržení stránky včetně obrázků). A samozřejmostí je také režim celé obrazovky, při kterém dojde k maximálnímu využití plochy monitoru překrytím hlavního panelu Windows a odebráním většiny ovládacích prvků prohlížeče.

Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení se zvýrazněnými výsledky vyhledávání apanelem s informacemi o počasí

Další funkce možná nenajdou tolik uživatelů, přesto o jejich užitečnosti nelze pochybovat. Jde například o možnost otevírání vybraných stránek stiskem kláves F2 až F12 nebo možnost vytvořit si skupiny webových stránek, které se otevřou po zvolení této skupiny. Příkladem využití může být skupina "start", do které vložíte URL stránek, které pravidelně navštěvujete hned po příchodu do práce. Užitečná je na konec i možnost znovu otevřít již zavřené stránky, když si po pár minutách vzpomenete, že jste na nich potřebovali ještě něco.

Vzhled prohlížeče se v základní verzi od Internet Exploreru příliš neliší a několika málo kroky se dá upravit do podoby od Internet Exploreru nerozeznatelné (pokud nebudete mít otevřeno více panelů). Kromě základního vzhledu je ale možné Maxthon obléknout do řady skinů, takže na první pohled bude vypadat třeba jako Mozilla nebo prohlížeč Safari známý z prostředí Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek
Skiny - pro fanoušky Apple i bláznivého vzhledu

S oblohou nebo bez

Maxthon je distribuován ve dvou podobách. Nejoblíbenější je tzv. Combo verze, která kromě samotného Maxthonu obsahuje také vybrané zásuvné moduly a možnosti změny vzhledu. Daleko menší zájem uživatelé projevují o odlehčený instalační balíček, který neobsahuje tolik funkcí. Základní zásuvné moduly v Lite verzi zahrnují prostředek pro ukládání Flash animací a komfortní zobrazování zdrojového kódu webové stránky.

Combo verze obsahuje navíc modul pro získávání informací o počasí, přechod na vyšší úroveň hierarchie webové stránky nebo FTP serveru při přístupu prostřednictvím webového prohlížeče. Trochu zvláštní postavení v tomto balíčku má AI RoboForm. Jde o program pro uchovávání a správu hesel včetně možnosti jejich náhodného generování pro nově vytvářené účty, po uplynutí měsíční zkušební verze je uživatel omezen pouze na deset záznamů, což je možné chápat jako zradu.

Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení informací o nástroji pro práci s obrázky Floatbar

I při instalaci Combo verze je možné vybrat, která rozšíření chce uživatel mít, jednotlivé zásuvné moduly lze samozřejmě odinstalovat. I díky tomu dávají uživatelé přednost stažení verze Combo. Podle statistik na serveru Download.com je poměr mezi stažením Combo a Lite verze 28:1. Náročnější uživatelé si potom mohou Maxthon rozšířit podle svých potřeb dalšími zásuvnými moduly včetně RSS čtečky, Google baru a dalších. Od verze 1.1.050 Maxthon nabízí službu Online Update, která umožňuje nejen automatickou aktualizaci samotného Maxthonu, ale také použitých podporovaných zásuvných modulů.

Bezpečnost a IE jádro

Hlavní argument používaný odpůrci Internet Exploreru je malá bezpečnost. Protože Maxthon používá stejné jádro, čelí většině problémů, které se dotýkají Internet Exploreru jako takového. Service Pack 2 pro Windows XP z IE udělal mnohem bezpečnější prohlížeč (velká část nově objevených chyb se systému s SP2 netýká), uživatelé updatovaných Windows XP tak mohou při zachování základních zásad bezpečného pohybu po webu bez starostí používat jak Internet Explorer, tak jeho nadstavby.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení blokování reklam, ActiveX a dalších prvků

Nadstavby jsou lepším řešením proto, že některé chyby týkající se jádra IE dokáží jejich tvůrci sami opravit. To je i příklad poslední aktualizace Maxthonu na verzi 1.1.067, která opravuje chybu IFRAME Buffer Overflow oznámenou před týdnem – i tato chyba se týká pouze systémů bez Service packu 2. Pro počítače se starším operačním systémem kvůli absenci vylepšení Exploreru nelze používání Internet Exploreru ani jeho nadstaveb příliš doporučit, Firefox, Mozilla nebo Opera pak je lepším řešením, byť je nutné Internet Explorer používat k přístupu na stránky vyžadující funkce, které v alternativních prohlížečích nejsou podporovány.

Ještěrka v převlečení

Nebyl by to Maxthon, aby neukrýval v rukávu ještě jedno eso. Tím je, právě ve vztahu k bezpečnosti, možnost experimentálně použít jádro Gecko v prostředí Maxthon. Jde skutečně jen o testování možností podpory Gecka, které vyžaduje instalaci Mozilla 1.7 ActiveX Control. V současnosti znamená použití Gecko engine významné omezení funkcí Maxthonu včetně vypnutého blokování reklamních prvků a dalších drobností.

Klepněte pro větší obrázek
Je to to Gecko, vážně!

Pro běžné prohlížení webu se Maxthon s aktivním jádrem Gecko dá použít, tato varianta může být vhodná například na pokrytí doby mezi objevením kritické bezpečnostní chyby a vydáním záplaty. Jde svým způsobem o elegantnější řešení než souběžný provoz dvou webových prohlížečů. Tvůrci webů tak mohou kontrolovat kompatibilitu rozpracovaného projektu v IE a Mozille/Firefoxu v rámci jednoho prohlížeče. V dalších verzích Maxthonu by mělo dojít k rozšíření podpory Gecko engine a zachování většiny funkcí Maxthonu.

Download:
Maxthon Combo 4,23 MB
Maxthon Lite 1,51 MB

Diskuze (196) Další článek: AMD zvýší výrobní kapacity

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Internet Explorer, Základní možnost, Základní prvek, Odlehčená verze, Základní verze, Babel, Základní stránka, Gecko, Velká bezpečnost, Základní menu, Engine, Zobrazený prvek, Max, Významné omezení, Maxthon, Velká skupina, Základní sada, Combo, Velká aktualizace, Fish, Zvláštní postavení, Automatizovaná funkce


Určitě si přečtěte

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 104

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 42

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk