SSD | Western Digital

Maximální rychlost přes 7000 MB/s, to je nové SSD WD_Black SN850

Western Digital za chvíli i u nás začne prodávat nové SSD určené pro sběrnici PCIe 4.0. WD_Black SN850 logicky navazuje na loňský WD_Black SN750 (pro PCIe 3.0), ale oproti němu výrazně zvyšuje rychlosti.

Novinku brzy otestujeme, ale i během prezentace přes Zoom jsme mohli vidět ukázku vysokých rychlostí. WD udává rychlost 7000 MB/s pro čtení a 5000 MB/s pro zápis a Crystal Disk Mark tyto rychlosti opravdu ukázal. Western Digital používá svůj vlastní řadič a nespecifikovaný objem vyrovnávací SLC cache. Jiné benchmarky přitom dokáží odhalit i právě okamžik zaplnění rychlé vyrovnávací paměti.

Klepněte pro větší obrázek
Test SN850 v Crystal Disk Mark

Disk se začne u nás prodávat v listopadu, předběžné ceny ukazují na 6 600 Kč za 1 TB, což není nějak výrazně jiná částka ve srovnání s PCIe 4.0 disky, SN850 ale slibuje výrazně vyšší rychlosti. Disky pro PCIe 4.0 kromě sestav s novými Ryzeny zamíří i do Playstationu 5, tam ale Sony ještě nevydala seznam kompatibilních disků. WD zatím nemůže říci, zda na tom seznamu je, čeká na Sony, ale se Sony prý úzce spolupracuje a popravdě není důvod, aby tak rychlé SSD nový PlayStation nepodporoval.

Klepněte pro větší obrázek

První kusy se na trhu budou prodávat jako běžné SSD bez chladiče, v prvním čtvrtletí 2021 přibude i verze s pasivním chladičem. Ten navíc dostane i nastavitelnou RGB diodu pro herní osvětlení.

Klepněte pro větší obrázek
Verze s přídavným chladičem se začne prodávat v Q1 příštího roku

Pokud vás láká tak vysoká rychlost, ale nemáte PCIe 4.0, WD vám rád prodá samostatnou rozšiřující kartu AN1500 také s programovatelným RGB osvětlením. Tu zapojíte do běžného slotu PCIe 3.0 x8 a dosáhnete rychlosti až 6500 MB/s pro čtení a 4100 MB/s pro zápis. Pod masivním chladičem se schovává dvojice NVMe disků v RAID 0 zapojení pro vysokou rychlost. Disky jsou uvnitř pevně zabudované a nelze je pak vyměnit třeba za větší. Nabízí se kapacita od 1 do 4 TB, přičemž u WD stojí 1TB verze v přepočtu 7,4 tisíce Kč.

Klepněte pro větší obrázek
WD_Black AN1500 pro rychlé SSD na sběrnici PCIe 3.0 x8
Diskuze (11) Další článek: Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Témata článku: Hardware, SSD, Sony, Pevné disky, Playstation, Western Digital, Vysoká rychlost, Ryzen, Digital, Maximální rychlost, Chladič, Crystal disk Mark, Raid, RGB, Sběrnice, Pevné disky interní na Heureka.czOlympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

Olympiáda vzbuzuje strach ze sledování. Sportovci mají do dějiště her raději přijet s tlačítkovými telefony

** Letošní olympiáda může být pro samotné sportovce velkou hrozbou ** Mimo pandemie se musí obávat i o sledování na každém kroku ** Čína monitoruje internetový i mobilní provoz

Martin Chroust
ŠpionážSoukromíČína
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Adriano vdechne starým smartphonům nový život. Mohou se stát centrem domácnosti
Martin Miksa
UdržitelnostVysloužilý mobilChytrý telefon