Maxi Sound Home Studio Pro 64

Recenzovat zvukovou kartu Home Studio Pro 64 s tím, že jde o kartu pro hudebníky, není vůbec jednoduchá věc. Skoro každý dnes má buď Sound Blaster a nebo jeho klon. A profesionální hudebníci se zase pohybují v jiných cenových relacích, než do které spadá tato nikoliv nezajímavá karta.
Luboš Mikula: Recenzovat zvukovou kartu Home Studio Pro 64 s tím, že jde o kartu pro hudebníky, není vůbec jednoduchá věc. Skoro každý dnes má buď Sound Blaster a nebo jeho klon. A profesionální hudebníci se zase pohybují v jiných cenových relacích, než do které spadá tato nikoliv nezajímavá karta.

V krabici najdete kromě karty, manuálů a cédéčka se softwarem a ovladači také přídavný „panýlek“ s pozlaceným vstupem a výstupem stereo CINCH a vstupem a výstupem SPDIF. Karta má kromě standardního výstupu na reproduktory také výstup surround, do kterého můžete připojit další dva reproduktory. Karta podporuje 64hlasou syntézu wavetable GM/GS. Čtyři megabajty zvuků je možné rozšířit až na 20 MB speciálními paměťovými moduly.

Slabý počítač nezatíží
S kartou můžete bez nějakého většího zatížení procesoru v reálném čase přehrávat nejen 64 stop MIDI, ale až 16 monofonních audiostop nebo 8 stereofonních – jak je libo. V programu Quartz Audio Master jsem si nakonfiguroval plný rozsah, to je 16 stop audio a 64 stop MIDI, jednotlivým audiostopám jsem přiřadil soubory WAV a ono to opravdu bez problémů hrálo! Tuto možnost ocení určitě začínající hudební tvůrci, kteří nemají příliš rychlý počítač. Známý, který kartu má, mi potvrdil, že i na Pentiu 130 MHz běží vše bez problémů. Karta je kompatibilní s programy jako Sound Forge, Cubase, Logic Audio …

Cédéčko se softwarem obsahuje kromě zmíněných programů i programy Maxi Memory 64 – pro nahrávání více stop (real multilayer sampler), Maxi Bank Downloader – pro vytváření nových zvukových bank, Maxi FX – pro vytváření a nastavování efektů (něco na způsob EnvAudio u Sound Blaster Live!).

Digitální kopie jedna ku jedné
Výrobce udává hladinu šumu nižší než 91 dB. To bych si dovolil trochu zpochybnit, protože mým uším šuměla karta poněkud více, než jsou zvyklé. Ale vzhledem k tomu, že je interní, se ani není čemu divit.

Ne zcela přímočaře na mne působila práce s výstupy SPDIF. Uvedu příklad: Potřeboval jsem dostat písničku digitálně ven. Karta pracuje na vstupu i na výstupu se standardní frekvencí 44,1 kHz, což je lepší než u Sound Blasteru Live! (ten podporuje na výstupu pouze 48 kHz, což znamená, že pokud váš minidisk nebo DAT nemá převaděč vzorkovací frekvence, který mají jenom novější typy přístrojů, máte smůlu). U Home Studio Pro se mi operace podařila, ale s hrůzou jsem zjistil, že když vycházela hudba digitálně ven, mohl jsem vesele hýbat s výstupní hlasitostí i měnit korekce. Jako kdyby mi někdo chtěl naznačit, že se nemám příliš pouštět do pořizování digitálních kopií 1:1. I když jsou pro moji vlastní potřebu! Nicméně za předpokladu, že máte soubor WAV správně znormalizován do 0 dB, hlasitost na mixéru v počítači nastavíte na maximum a korekce basů a výšek umístíte na střed, dostanete zvuk ven digitálně kvalitněji, než analogovým způsobem.

Karta Home Studio Pro 64 je docela dobrou alternativou pro ty, kteří mají třeba pomalejší počítač a chtěli by zkusit něco jiného, než je SB Live! Hodí se ale i pro ty, kteří svoji zvukovou kartu potřebují také na jiné věci než zoufalé výkřiky zastřelených nepřátel.

zvuková karta Maxi Sound Home Studio Pro 64
Zdroj: Disk Multimedia, Boskovice
Telefon: (0501) 45 47 69
Cena: 7 500 Kč bez DPH
9 150 Kč vč. DPH
Záruka: 6 měsíců
Parametry: 16 audio a 64 MIDI nezávislých digit. stop Direct to Disk pro zpracování v reálném čase, efekty v reálném čase, surround, 4pásmový parametrický ekvalizér, 3D audio, digitální mix audia a efektů MIDI, paměť 4 MB RAM (rozšíření až na 20 MB), wavetable 64 hlasů GM/GS se zvuky Roland, možnost připojení wavetable daughterboard YAMAHA DB 50 XG, digitální In/Out SPDIF (pozlacené RCA), 18bitové převodníky AD/DA
Diskuze (1) Další článek: Xerox C8: další céčko do rodiny

Témata článku: Hudba, filmy, seriály, Midi, Zvukové karty, Yamaha, Quartz, Digitální kopie, Stud, Sound, Forge, Audio, Zvuková stopa, Max, Cenová relace, Digitální vstup, Jednoduchá věc, Cinch, Sampler, GM, Stop, Slabý počítač, Downloader, M/s, Cubase, RolandLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze procesoru AMD Ryzen 7 5700G. S výkonnou grafikou a ve správný čas

Recenze procesoru AMD Ryzen 7 5700G. S výkonnou grafikou a ve správný čas

Procesory AMD s výkonnou integrovanou grafikou využívaly letitou architekturu Zen+. Výkonný nástupce se Zen 3 přichází v době, kdy je ho zapotřebí nejvíce.

Adam Vágner
RyzenTestyAMD
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy