Matsushita a Sony nasadí Linux do spotřební elektroniky

Připravte se Open Source DVD přehrávače.
Firmy Matsushita a Sony oznámily razantní společný krok směrem k širokému nasazení Linuxu do spotřební eletroniky. Obě dvě firmy společně navrhnou nový operační systém vystavěný na Linuxu, který bude instalován do nových zařízení spotřební v audio a video oblasti. Své místo by mohl dle představitelů firem nalézt i třeba v mikrovlnných troubách. Systém by měl být hotov do března příštího roku.

V souladu s pravidly licenční politiky bude dán k dispozici kompletní zdrojový kód tohoto systému. Bude tak nejen komukoli přístupný k dalšímu vylepšování, ale i jiné firmy jej budou moci využít a postavit na jeho základě své vlastní produkty.

Sony je z těchto dvou firem již delší dobu velkým fanouškem Linuxu. Pro PlayStation 2 již existují linuxové kity, nedávno také Sony oznámilo změnu svých preferencí na prodávaných počítačích z Microsoft Office na StarOffice. Sony se dostává přičinění svým i Microsoftu čím dál do většího konkurenčního vztahu se softwarovým gigantem a tak chce minimalizovat vzájemnou závislost.

Z hlediska koncového spotřebitele bude naprosto jedno, jaký operační systém v DVD přehrávači je, nějaký operační systém tam v podstatě je již dnes a je úplně jedno, jak se jmenuje. Pouze s postupně se zvětšující komplexností zdánlivě nepočítačových zařízení se více ukazuje, že jeden společný základ by mohl ušetřit citelné investice. Spousta věcí se neustále opakuje a je nesmysl vymýšlet kolo stále znovu. Zcela jistě bude zajímavé zveřejnění kompletních zdrojových kódů. Díky tomu bude velmi dobře možné navrhovat nejen zařízení kompatibilní co do ovládání, ale i co vzájemné komunikace. Zveřejněním zdrojových kódů navíc není Sony a Matsushita tak výrazně poškozeni, zatímco u počítačů nehraje vnější vzhled nějakou výraznou roli a do popředí se dostává software, u spotřební elektroniky jde o design a také kvalitu výstupů, software tu je pouze na úrovni ovládání a jeho jediným úkolem je nepřekážet. Proto naopak je lepší, když více zařízení bude používat stejné ovládání.

Linux se v různých nepočítačových zařízeních objevuje již nyní, není to tak vstup na zcela neznámý terén. Tady jde spíše o výrazný impuls od gigantů spotřební elektroniky, kteří se rozhodli jasně definovat svoje priority a vytvořit z Linuxu hlavní základ svých budoucích produktů.

Diskuze (15) Další článek: Zábavní centrum běžící na Linuxu

Témata článku: Linux, Open source, Sony, Stejný design, Preference, Široké nasazení, Lin, Kompletní systém, Mat, Budoucí krok, Různý terén


Určitě si přečtěte

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku