Matsushita a Sony nasadí Linux do spotřební elektroniky

Připravte se Open Source DVD přehrávače.
Firmy Matsushita a Sony oznámily razantní společný krok směrem k širokému nasazení Linuxu do spotřební eletroniky. Obě dvě firmy společně navrhnou nový operační systém vystavěný na Linuxu, který bude instalován do nových zařízení spotřební v audio a video oblasti. Své místo by mohl dle představitelů firem nalézt i třeba v mikrovlnných troubách. Systém by měl být hotov do března příštího roku.

V souladu s pravidly licenční politiky bude dán k dispozici kompletní zdrojový kód tohoto systému. Bude tak nejen komukoli přístupný k dalšímu vylepšování, ale i jiné firmy jej budou moci využít a postavit na jeho základě své vlastní produkty.

Sony je z těchto dvou firem již delší dobu velkým fanouškem Linuxu. Pro PlayStation 2 již existují linuxové kity, nedávno také Sony oznámilo změnu svých preferencí na prodávaných počítačích z Microsoft Office na StarOffice. Sony se dostává přičinění svým i Microsoftu čím dál do většího konkurenčního vztahu se softwarovým gigantem a tak chce minimalizovat vzájemnou závislost.

Z hlediska koncového spotřebitele bude naprosto jedno, jaký operační systém v DVD přehrávači je, nějaký operační systém tam v podstatě je již dnes a je úplně jedno, jak se jmenuje. Pouze s postupně se zvětšující komplexností zdánlivě nepočítačových zařízení se více ukazuje, že jeden společný základ by mohl ušetřit citelné investice. Spousta věcí se neustále opakuje a je nesmysl vymýšlet kolo stále znovu. Zcela jistě bude zajímavé zveřejnění kompletních zdrojových kódů. Díky tomu bude velmi dobře možné navrhovat nejen zařízení kompatibilní co do ovládání, ale i co vzájemné komunikace. Zveřejněním zdrojových kódů navíc není Sony a Matsushita tak výrazně poškozeni, zatímco u počítačů nehraje vnější vzhled nějakou výraznou roli a do popředí se dostává software, u spotřební elektroniky jde o design a také kvalitu výstupů, software tu je pouze na úrovni ovládání a jeho jediným úkolem je nepřekážet. Proto naopak je lepší, když více zařízení bude používat stejné ovládání.

Linux se v různých nepočítačových zařízeních objevuje již nyní, není to tak vstup na zcela neznámý terén. Tady jde spíše o výrazný impuls od gigantů spotřební elektroniky, kteří se rozhodli jasně definovat svoje priority a vytvořit z Linuxu hlavní základ svých budoucích produktů.

Diskuze (15) Další článek: Zábavní centrum běžící na Linuxu

Témata článku: Linux, Open source, Sony, Preference, Vnější vzhled, Stejný design, Různý terén, Lin, Mat, Široké nasazení, Stejné ovládání, Budoucí krok, Kompletní systém, Elektro


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky