Matrix Reloaded – hackování podle učebnice

Matrix Reloaded je pravděpodobně prvním filmem, který zobrazuje reálné hackovací techniky. Trinity uprostřed filmu používá jeden z nejrozšířenějších hackovacích programů současnosti a útočí na skutečně existující chybu. Divné jen je, že stejná chyba existuje i v daleké budoucnosti.
Diváci Matrixu navyklí na spektakulární grafické efekty se během sledování druhého dílu této filmové trilogie asi divili, když Trinity zasedla k terminálu a začala hackovat. Místo obvyklého zobrazení této nelegální praktiky ve 3D grafice plné spletitých struktur a pulsujících linek informací je čekala obrazovka známého programu Nmap.

Nmap je Open Source software pro bezpečnostní audit / hledání slabin v rozsáhlých počítačových sítí a je používán jak hackery, tak správci sítí, kteří pomocí tohoto SW ověřují bezpečnost svých sítí. Práce Nmapu spočívá v rozesílání packetů dat tak, aby zjistil služby spuštěné na cílových serverech. Hacker pak získaná data porovná s databází známých slabin a vybere nástroj pro napadení daného systému.

Klepněte pro větší obrázek

Stejně tak používá Nmap v Matrixu i Carrie-Anne Moss v roli Trinity. Ve filmu se na plátně na několik vteřin objeví obrazovka Nmapu v textovém režimu s charakteristickou zelenou barvou písma. Z obrázků lze zjistit, že Nmap mapuje běžící služby na serveru s IP adresou 10.2.2.2, kde našel otevřený port 22 identifikovaný jako služba SSH používaná pro vzdálený přístup k počítači. Tím ale záblesk hackerské reality v holywoodském průmyslu nezaniká. Pro „odborníky“ bylo překvapením i pokračování Trinitiny hackerské session, při které použila program „sshnuke“ pro zneužití existující chyby SSH CRC-32 buffer overflow v kódu, který má sloužit jako kryptografická ochrana proti útokům na bezpečná připojení. Pokud je tato chyba „správně“ zneužita, získá hacker kompletní kontrolu nad vzdáleným systémem. Hackerský nástroj sshnuke je sice vymyšlený, ale v reálném světě našeho internetu už existuje hned několik podobných nástrojů, které byly vytvořeny přibližně měsíc po zveřejnění existence chyby SSH CRC-32.

Oproti realitě, ve které hacker získá přístup přímo do příkazové řádky, musí Trinity ještě změnit systémové heslo, což ovšem udělá opět v geekovském stylu. Ve slově Z1ON0101 místo „i“ použije jedničku. Změněn byl maličko i textový výstup Nmapu, aby se lépe vešel na obrazovku.

Fascinace tvůrců Matrixu moderními technologiemi a speciálně internetem je patrná už od prvního dílu, ale detaily použité v pokračování Matrix Reloaded nás ještě více přibližují realitě. Ačkoliv je svět Matrixu situován do budoucnosti, Matrix jako takový kopíruje současný stav společnosti. Není se tak ani čemu divit, že ve 22. století existují servery s nezáplatovaným softwarem :)

Diskuze (62) Další článek: Švindluje Nvidia ve výkonnostních testech?

Témata článku: Bezpečnost, Open source, Matrix, Hacker, Učebnice, Trinity, Textový terminál, Moss, Reload, Systémové heslo, Rozsáhlý audit, Hackerský nástroj, Mat

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost