Software | Samsung | SSD

Máte v počítači SSD od Samsungu? Software Samsung Magician z něj vymáčkne maximum

Pokud máte v počítači nebo notebooku SSD od Samsungu, pak byste si rozhodně měli nainstalovat software Samsung Magician, který byl nedávno aktualizován na verzi 7.1.1. Díky němu vytěžíte z úložiště veškerý potenciál.

Instalační balíček lze stáhnout zdarma (170 MB) a je určen pro SSD Samsung řad 470, 750, 830, 840, 850, 860, 870, 960, 970 a 980. Po nainstalování se usadí v podobě modré kruhové ikony v systémové oblasti vedle ukazatele aktuálního času, odkud ho můžete kdykoli vyvolat.

Samsung Magician

Na úvodní stránce aplikace označené jako Drive Dashboard můžete sledovat základní údaje o stavu disku, jako je aktuální teplota a její dosavadní vývoj či celkový objem dosud zapsaných dat. Tlačítka v dolní části pak slouží k přechodu do dalších sekcí, do kterých se dá dostat i přes nabídku po levé straně.

V sekci Drive Details se dozvíte typ nainstalovaného disku, sériové číslo a verzi jeho firmwaru, který lze v případě dostupnosti nové verze aktualizovat. Nechybí údaj o rozhraní, použitém ovladači, rozdělení diskových oddílů a obsazeném místě.

Pokud chcete vyzkoušet, zda SSD vykazuje výrobcem deklarované parametry, můžete to ověřit v sekci Performance Benchmark. Parametry měření lze uživatelsky upravit, přičemž benchmark měří rychlost sekvenčního a náhodného čtení i zápisu. Program uchovává předchozí výsledky, takže lze snadno porovnat, jak se naměřené hodnoty mění v průběhu času – jestli se například výrazně nezhoršily.

Vytěžte z SSD maximum

Potřebujete proklepnout, jak je na tom úložiště z hlediska své funkčnosti? V sekci Diagnostic Scan jsou připraveny čtyři testy. První dva testují zápis a čtení, další dva využívají technologii S.M.A.R.T., na základě jejíchž údajů lze včas předvídat selhání disku.

Chcete-li vymáčknout z SSD maximum možného, pak určitě doporučujeme navštívit sekci Performance Optimization. Zde můžete aktivovat funkci TRIM, která by měla zajistit rychlejší zápis dat a efektivnější práci mezivrstvy FTL zajišťující rovnoměrné opotřebování datových buněk.

Samsung Magician nabízí i další zajímavé funkce – například bezpečné mazání dat nebo aktivaci šifrované jednotky. Na některých typech SSD (zejména těch starších) pak umožňuje aktivaci režimu Full Performance Mode, jež by měl poskytovat nejvyšší možný výkon.

Diskuze (18) Další článek: Aya Neo 2 chce překonat Steam Deck. Nabídne modernější procesor i výkonnější grafiku AMD

Témata článku: Software, Samsung, SSD, Úložiště, Tipy, Pevné disky, Samsung Magician, Trim, Resources, SSD Samsung, Počítač, Performance Benchmark, Sekce, Magi, FTL, Maximum, Disk, Notebook, Software na Heureka.cz