Máte řidičák ke svému počítači?

Už jste slyšeli o „počítačovém řidičáku“? Mám na mysli European Computer Driving Licence (ECDL) – mezinárodní průkaz počítačové gramotnosti.
Už jste slyšeli o „počítačovém řidičáku“? Mám na mysli European Computer Driving Licence (ECDL) – mezinárodní průkaz počítačové gramotnosti. I u nás (po zemích EU, Maďarsku, Polsku a Estonsku) bylo rozhodnuto o jeho zavedení a jedním z prvních akreditačních středisek v Česku se stala počítačová škola Gopas.

Projekt ECDL vznikl v západní Evropě jako reakce na problémy spojené s prudkým rozvojem informačních technologií a tím vyvolanou potřebou stanovit objektivní minimum znalostí, které umožňují pracovníkům velkých státních a komerčních institucí tyto technologie využívat. Sjednocený způsob testování a mezinárodně platných certifikátů pro uživatele výpočetní techniky – ECDL, řízený z Irska, se rychle stal evropským standardem ve všech rozvinutých západních zemích. Do konce 2. čtvrtletí 1999 již testováním prošlo více než 500 000 lidí, převážně státních úředníků a učitelů.

Pro získání certifikátu ECDL je nutné absolvovat a úspěšně zvládnout sedm testů. Ty zabírají širokou oblast od základů informačních technologií a správu souborů, přes práci s textovými a tabulkovými procesory, databázemi, až po práci v síti a na Internetu. Zajímavé je, že nikde není zmínka o konkrétních produktech; tedy stejně jako se nedělá řidičský průkaz pro škodovku, tak ani ECDL neznamená preferování konkrétního produktu, jako je například Microsoft Word. Platnost „řidičáku“ je prozatím neomezená, s nastupujícími novými technologiemi se to však může v budoucnu změnit.

V případě zájmu o složení zkoušek ECDL je nutné zakoupit index v ceně 2 500 Kč. Uchazeč pak může absolvovat osm testů, jeden je tedy opravný. Případné další opravné testy stojí 300 Kč. Po odevzdání indexu se záznamy o úspěšném složení všech sedmi zkoušek získá absolvent z centrály ECDL v Irsku certifikát o úspěšném absolvování závěrečných zkoušek.

Počítačová škola GOPAS je jedním z prvních školících středisek akreditovaných pro ECDL v Praze a zatím pouze jediným akreditovaným střediskem pro Brno. Svoji činnost zahájila společnost v roce 1992 a soustředí se výhradně na vzdělávání v oboru výpočetní techniky. Za rok 1998 prošlo kurzy výpočetní techniky v prostorách školy Gopas více než 7 500 absolventů a za první pololetí roku 1999 jich bylo více než 6 200, a to ve dvou školách (v Praze a v Brně) o celkové kapacitě 16 počítačových učeben. O kvalitách poskytovaných služeb svědčí získaný certifikát ISO 9001 a akreditace MŠMT pro rekvalifikace.

Škola je držitelem nejvyšších dosažitelných autorizací v oblasti vzdělávání firem Microsoft (Senior MS CTEC), SCO (SCO AEC), Oracle (OAEC) a Software602; zároveň je i autorizovaným testovacím střediskem firmy Sylvan Prometric (Sylvan Prometric APTC), dále je členem ITTA (Information Technology Training Association) a SPIS (Sdružení pro Informační Společnost).

Více informací o firmě Gopas a projektu ECDL naleznete na adrese http://ecdl.gopas.cz

Diskuze (7) Další článek: Šifrování GSM prolomeno

Témata článku: Microsoft, Rekvalifikace, SVE, Úspěšný test, Velký stát, Škodovka, ŘidičákTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

eFootball je obrovským propadákem, Konami vydalo oficiální omluvu

Nový fotbálek je sice zcela zdarma, to ale na kvalitách zrovna nepřidává.

Michal Maliarov
eFootballKonami