Windows | Windows 10 | Microsoft Store

Máte rádi retro? Zkuste si, jak se spravovaly soubory v roce 1990

Aplikace Správce souborů, která byla součástí Windows 3.0 z roku 1990, je nyní zdarma k dispozici v Microsoft Store. Můžete si tak vyzkoušet, jak vypadal předchůdce dnešního Průzkumníka před 29 lety.

Microsoft vydal zdrojové kódy původního Správce souborů z Windows 3.0 loni v dubnu na Githubu jako open source. To praxi znamenalo, že každý, kdo měl zájem, mohl tyto kódy studovat, případně i upravovat a šířit. Po kompilaci pak bylo možné aplikaci plnohodnotně používat.

Správce souborů pro Windows 10

Nyní to jde ještě jednodušeji – odpadá nutnost kompilace, balíček lze totiž stahovat a instalovat přímo z Microsoft Store jako jakoukoli jinou aplikaci. Fungovat má dokonce i pod poslední verzí operačního systému Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek
Správce souborů z Windows 3.0

Konkrétně je ve specifikacích uvedeno, že předchůdce Průzkumníka může fungovat na desktopech, mobilních zařízeních, tabletu MS Surface Hub a s brýlemi HoloLens. Ke svému běhu vyžaduje Windows 10 sestavení 16299 nebo novější (tím pádem vlastně neexistuje mobilní zařízení, jež by podmínky splnilo).

Zkuste si opravdové retro

Je více než jasné, že původní aplikace byla pro tyto účely upravena, neboť jinak by pod Windows 10 nemohla fungovat – jednalo se totiž o výhradně 16bitový program. Správce souborů podporuje všechny funkce, které od aplikace tohoto typu očekáváme, počínaje ovládáním myší a konče klávesovými zkratkami.

Program se spouští a pracuje jako nativní desktopová aplikace ve 32- i 64bitovém režimu. Window File Manager reborn můžete stahovat a instalovat z Microsoft Store - jeho velikost je necelých 8 MB.

Diskuze (80) Další článek: Lunární nový rok 2019: Čína slaví, začíná rok prasete

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Microsoft Store, Kód, HoloLens, Soubor, Správce souborů, Aplikace, Průzkumník, Mobilní zařízení, Kompilace, Retro


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky