Windows 10 | Windows | Microsoft Store

Máte rádi retro? Zkuste si, jak se spravovaly soubory v roce 1990

Aplikace Správce souborů, která byla součástí Windows 3.0 z roku 1990, je nyní zdarma k dispozici v Microsoft Store. Můžete si tak vyzkoušet, jak vypadal předchůdce dnešního Průzkumníka před 29 lety.

Microsoft vydal zdrojové kódy původního Správce souborů z Windows 3.0 loni v dubnu na Githubu jako open source. To praxi znamenalo, že každý, kdo měl zájem, mohl tyto kódy studovat, případně i upravovat a šířit. Po kompilaci pak bylo možné aplikaci plnohodnotně používat.

Správce souborů pro Windows 10

Nyní to jde ještě jednodušeji – odpadá nutnost kompilace, balíček lze totiž stahovat a instalovat přímo z Microsoft Store jako jakoukoli jinou aplikaci. Fungovat má dokonce i pod poslední verzí operačního systému Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek
Správce souborů z Windows 3.0

Konkrétně je ve specifikacích uvedeno, že předchůdce Průzkumníka může fungovat na desktopech, mobilních zařízeních, tabletu MS Surface Hub a s brýlemi HoloLens. Ke svému běhu vyžaduje Windows 10 sestavení 16299 nebo novější (tím pádem vlastně neexistuje mobilní zařízení, jež by podmínky splnilo).

Zkuste si opravdové retro

Je více než jasné, že původní aplikace byla pro tyto účely upravena, neboť jinak by pod Windows 10 nemohla fungovat – jednalo se totiž o výhradně 16bitový program. Správce souborů podporuje všechny funkce, které od aplikace tohoto typu očekáváme, počínaje ovládáním myší a konče klávesovými zkratkami.

Program se spouští a pracuje jako nativní desktopová aplikace ve 32- i 64bitovém režimu. Window File Manager reborn můžete stahovat a instalovat z Microsoft Store - jeho velikost je necelých 8 MB.

Diskuze (80) Další článek: Lunární nový rok 2019: Čína slaví, začíná rok prasete

Témata článku: Microsoft, Windows 10, Windows, HoloLens, Microsoft Store, Kód, Kompilace, Mobilní zařízení, Retro, Aplikace, Správce souborů, Průzkumník


Určitě si přečtěte

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 39

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 222