Windows | Windows 10 | Microsoft Store

Máte rádi retro? Zkuste si, jak se spravovaly soubory v roce 1990

Aplikace Správce souborů, která byla součástí Windows 3.0 z roku 1990, je nyní zdarma k dispozici v Microsoft Store. Můžete si tak vyzkoušet, jak vypadal předchůdce dnešního Průzkumníka před 29 lety.

Microsoft vydal zdrojové kódy původního Správce souborů z Windows 3.0 loni v dubnu na Githubu jako open source. To praxi znamenalo, že každý, kdo měl zájem, mohl tyto kódy studovat, případně i upravovat a šířit. Po kompilaci pak bylo možné aplikaci plnohodnotně používat.

Správce souborů pro Windows 10

Nyní to jde ještě jednodušeji – odpadá nutnost kompilace, balíček lze totiž stahovat a instalovat přímo z Microsoft Store jako jakoukoli jinou aplikaci. Fungovat má dokonce i pod poslední verzí operačního systému Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek
Správce souborů z Windows 3.0

Konkrétně je ve specifikacích uvedeno, že předchůdce Průzkumníka může fungovat na desktopech, mobilních zařízeních, tabletu MS Surface Hub a s brýlemi HoloLens. Ke svému běhu vyžaduje Windows 10 sestavení 16299 nebo novější (tím pádem vlastně neexistuje mobilní zařízení, jež by podmínky splnilo).

Zkuste si opravdové retro

Je více než jasné, že původní aplikace byla pro tyto účely upravena, neboť jinak by pod Windows 10 nemohla fungovat – jednalo se totiž o výhradně 16bitový program. Správce souborů podporuje všechny funkce, které od aplikace tohoto typu očekáváme, počínaje ovládáním myší a konče klávesovými zkratkami.

Program se spouští a pracuje jako nativní desktopová aplikace ve 32- i 64bitovém režimu. Window File Manager reborn můžete stahovat a instalovat z Microsoft Store - jeho velikost je necelých 8 MB.

Diskuze (80) Další článek: Lunární nový rok 2019: Čína slaví, začíná rok prasete

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Microsoft Store, Kód, HoloLens, Soubor, Správce souborů, Mobilní zařízení, Kompilace, Průzkumník, Retro, Aplikace


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 250

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 64

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky