V následujícím krátkém příspěvku vás seznámím s dalším možným
viníkem některých "nadpřirozených" poruch počítače. Může se
totiž stát - a mně se to stalo nedávno - že se nestabilita počítače
projevuje docela zákeřným a naoko nevysvětlitelným způsobem (vše bývá
ještě peprnější v okamžiku, kdy dříve zpupné PC seká v servisu
dobrotu). Článek jsme pojali jako minikvíz: v první části vám klademe
otázku a vy se k ní můžete vyjádřit - výsledek se pak dozvíte ve 13h.
Článek je pojatý jako minikvíz - po přečtení první části můžete mailovat své nápady na tento mail nebo - což je lepší - můžete se k dané problematice vyjádřit v diskusi pod článkem. "Rozluštění / pokračování" bude zveřejněno ve 13h. Good luck!
Ne, nebojte se - v příspěvku se nebudeme zabývat jak pomocí virgule najít nejvhodnější umístění pro vaše PC, ani vymítáním nadpřirozených sil z počítače - a to přesto, že některá PC skutečně vypadají jako stroje posedlé zlým duchem (nebo alespoň nepřejícím skřetem)... Ale vraťme se s příběhem na začátek:
Jako každý, který píše nebo recenzuje PC hardware - jsem i já častým "stavitelem počítačů" mých známých a kamarádů. Jednoduše se předpokládá, že jsem v počítačích "IN" a tímto jsem pasován na toho "který to přece nemůže zkazit". A já, vědom si své stavovské cti, jsem dosud zvedal hozenou rukavici s tím, že všem přece musím ukázat "jak se to má dělat". S každým PC jsem se preventivně docela piplal - pečlivě jsem "podmazával" chladiče, zkracoval FDD kabely, sponkoval svazky, mistrně skládal ploché "IDE kšandy" (co tak založit novou disciplínu - "umělecká kabeláž")...
Vše docela klapalo až do okamžiku, kdy se má vnitřní odborná sebeúcta otřásla (i když jsem se nejdříve tvářil, že mám vše plně pod kontrolou) - jednoho dne jsem totiž postavil postrach všech hardwerářů a servismanů - vyrobil jsem PC-bumerang. Tedy přesněji řečeno spáchal jsem počítač, který vám zabere tolik energie, jako deset jiných - noční můru, která pendlovala (a často jsem pendloval já) mezi zákazníkem a servisem.
Vlastní sestava byla mírně netypická - jednalo se o PC s 1GHz Athlonem (základní deska využívala čipovou sadu KT133A) osazené stříhací videokartou AV Master. To, že se tato karta instaluje špatně jsem věděl, a byl jsem na to připraven (AVM například vyžaduje osazení v "busmaster" slotu, nesnese sdílené IRQ atd.). Finální instalaci jsem prováděl u kolegy a vše nejdříve vypadalo, že budu s prací hotov během "prvního sezení". Instalovaný počítač byl však jiného názoru - nečekaně padal (případně zamrzal), výstupní videosignál střihové karty byl plný rušení a poruch. V tom okamžiku začal kolotoč hledání závady - první na ránu přišly ovládače, dále proběhlo přeskupení PCI karet, následovalo snižování "tajmingu" pamětí a další poměrně nechutné věci spojené s "debugováním" hardware - vše s nejednoznačným výsledkem. V zoufalství jsem dokonce podtaktoval procesor a poté i disky a paměti - kýžená stabilita se však stále nedostavovala...
V tomto okamžiku přerušme náš příběh proto, abyste mohli své teorie "co tomu bylo" mohli vkládat do diskuse pod článkem. Sám jsem zvědav...
"Jádro pudla"
Jelikož se problémy snažím řešit tam kde vznikly, přivezl jsem si k počítači na výměnu jinou grafickou kartu (pro jistotu jiné značky) a náhradní disk - nepomohlo nic. Že by tedy byla na vině základní deska? Zkusíme ještě něco jiného... Teprve když vybila druha hodina noční jsem rezignoval a potupně odvážel počítač domů "že se na to v klidu mrknu".
A vida - u mně fungovalo vše. A to mě přivedlo na správnou stopu. Odpoledne jsem se s počítačem vrátil ale tentokrát jsme jej instalovali v ložnici. Voliá - tam vše šlapalo jako hodinky. Kamarád na mě civěl - řekl jsem mu: "nekoukej a běž si spravit zásuvku". A tím to skutečně bylo. V zásuvce byl povolený šroubek který držel tzv. "nulák". Proud sice obvodem tekl, ale větší odpor řádné nulovací větvě nahrazoval tím, že si hledal i jiné cestičky (například stíněním antény - sestava měla TV tuner) - takto vznikaly rušivé proudové smyčky které občas způsobovaly výpadky, tak vznikaly rušivé pruhy ve videovýstupu (následně jsme zjistili, že stínění signálového kabelu monitoru bylo schopno na starém místě při dotyku radiátoru dokonce mírně jiskřit).
Z toho plyne rada - příčina nestability být i "mimo PC" a proto vždy pečlivě (a odborně!) prověřte, nebo si nechejte proměřit, elektrickou síť (dráty, zásuvky, kontakty a prodlužovačky). Problém el. rozvodů totiž nebývá na první pohled jasný - zdá se totiž, že ostatní spotřebiče pracují bez problémů.
P.S. Hmmm... někteří - byť jste měli (a záměrně) - málo informací jste se fakt strefili. Navíc se pod článkem shromáždilo dost nápadů na to, "jak může něco nefungovat" - ty jistě umožní ostatním čerpat inspiraci v situaci, kdy musí potupně ("...hmmm, a to si říkáš odborník, co?") debugovat PC-bumeranga. Montáži PC - a zejména schopným českým (slovenským, rómským...) "PC" hlavám i ručičkám - zdar!
joro