Úložiště | Pevné disky | Seagate

Máte málo místa? Seagate testuje první 16TB pevný disk s technologií HAMR

Seagate oficiálně oznámil, že se mu jako prvnímu povedlo vytvořit 3,5" pevný disk s kapacitou 16 TB. Zařízení bude primárně určeno pro použití v datových centrech a v současné době stále probíhají jeho testy.

K dosažení tohoto milníku přispěla vlastní technologie ukládání dat, označovaná jako HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording – teplem podporovaný magnetický záznam). Do konce roku 2020 by mohla kapacita pevných disků překonat hranici 20 TB.

16 TB pro datová centra

Nový disk Exos s technologií HAMR bude mířit především na firemní klientelu. Testy již potvrdily, že funguje jako ostatní dostupná zařízení „plug-and-play“, což v praxi znamená, že při nasazení těchto jednotek nebudou vyžadovány žádné změny stávajících architektur datových center. Zákazníci jednoduše zapojí komponentu jako jakýkoli jiný pevný disk.

Ředitel pro podnikové produkty Jason Feist uvedl, že Seagate začal provozovat první zkušební kusy 16TB disků Exos HAMR v rámci celé řady standardních testů, používaných při přípravě a optimalizaci každého nového zařízení pro ostré nasazení.

Technologie HAMR používá na záznamových hlavách malou laserovou diodu, sloužící k ohřevu místa na disku. Tato metoda umožňuje záznamovým hlavám převrátit magnetickou polaritu každého zapsaného bitu. Datové bity neboli, jak je nazývá Seagate, „zrna“, pak mohou být na magnetických médiích uloženy ve vyšší plošné hustotě, přičemž zůstávají extrémně stabilní.

Výrobce, kromě konstatování, že disky nejsou zatím připraveny k prodeji, nezveřejnil žádné podrobnosti o tom, kdy by se měly objevit na trhu. Stejně tak ani nenaznačil cenu, za kterou by se mohly prodávat. S ohledem na skutečnost, že 14TB disky přišly na trh v září a 20TB by měly přijít v roce 2020 však můžeme odhadovat termín zahájení prodejů na příští rok.

Klepněte pro větší obrázek
Princip technologie HAMR (Zdroj: Seagate)
Diskuze (22) Další článek: Nvidia uvolnila legendární PhysX jako open source

Témata článku: Technologie, Hardware, Úložiště, Pevné disky, Servery, Seagate, Datové centrum, Podnikový produkt, Hamr, Bit, Plug and play, Test, Příští rok, Datový bit, Firemní klientela, Ostré nasazení, Disk, Magnetické médium, Záznamová hlava, Nový disk, Celá řada, Pevný disk, Současná doba, Zařízení, Pevný disk na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

Ve Windows se občas něco rozbije, načež vyskočí deprimující chybový dialog

** Jistě je zná každý z vás: chybové hlášky Windows ** Informují o chybě, ale často vlastně vůbec nic neřeknou ** Po 30 letech si toho v Redmondu konečně všimli

Jakub Čížek | 124

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

Galerie: Srovnali jsme estetický Linux a Windows 10. Který z desktopů je hezčí?

** Linuxový Elementary OS se inspiruje v Apple macOS ** Microsoft Windows 10 jde vlastní cestou ** Který z desktopů je hezčí? Prohlédněte si galerii

Jakub Čížek | 113

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?