Máte doma NAS? Jak sdílíte data napříč zařízeními?

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 47

Názory k článku

17. 03. 2023 01:59

Já to mám úplné naopak. Mnoho let jsem využíval cloudů třetích stran. Google disk, Dropbox, Box od Sony, Onedrive. Ale jednoho dne jsem se rozhodl, že úplně nechci svá archivní osobní digitální data nechávat na serverech 3. stran. Pořídil jsem si tedy NAS od Synology prostřednictvím jeho SW jsem si vlastně udělal vlastní cloud. Na disky se tzv. dostanu z venku. Čili mám vlastní cloud a cloudy třetích stran jsem téměř úplně zrušil. Dropbox, Box a Onedrive jsem zrušil úplně a ponechal si jen Google disk, protože celkově dost využívám celý ekosystém od Google. Docela mě překvapil přístup geeků ze Živě....

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
15. 03. 2023 19:39

NAS mám doma postavený na malé nežravé ARM desce. Připadá mi to lepší řešení, než komerční krabička, jelikož, když si na to dáte nějaké rozumné distro, tak máte dlouhou podporu a nejste odkázáni na libovůli výrobce, do kdy ještě bude vydáván firmware. Jinak kromě služeb jako samba, DLNA nebo CUPS, které dělá z dnes již na windows nepodporované staré inkoustové tiskárny síťovou Generic PostScript printer je hlavní aplikací nextcloud ... zajišťuje mi vše od synchronizace kalendářů a kontaktů až po věci jako osobní Spotify.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 22:02

Používam NAS už asi 10 rokov. Na začiatku Synology DS212j - hlavne kvôli synchronizácii práce medzi NTB a PC, cloudu na fotky a zálohu. Teraz slúži len ako mediálny server. Sledovanie filmov na rôznych TV.
Asi 5 rokov používam Synology DS718+. Trochu som upgradeoval RAM. Použímame ho v rodine ako rodinný cloud. Teda automatické zálohovanie fotiek a videí zo všetkých mobilov a tabletov, cloud na prácu, kalendár a ako súkromný rodinný chat. Ďaľší PC so systémom prerobený na Synology NAS používam na kamery. V rozširovaní zdierky NAS plánujem pokračovať …….
Čo sa týka spoľahlivosti, tak podla pravidiel na zálohovanie mám jednu zálohu dôležitých dát z NAS na virtuálnom disku na nete ….

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 20:56

Aktuálně jako NAS používám pasivně chlazený notebook, ke kterému mám připojený 18 TB exterňák, na notebooku mimo jiné běží synchronizace důležitých dat na 2TB Dropbox.
Když jsem o Vánocích viděl nabídku notebooku v Alze za 2990,-, tak jsem neodolal a rozhodně nelituju. Pracovat bych na tom samozřejmě nechtěl, ale jako NAS to funguje naprosto skvěle.
Předtím jsem roky používal dva jednoduché NASy od WD. Teď už slouží jen k offline zálohám.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
14. 03. 2023 15:26

Zajímavý že už nadpis je (hlavně?) o duplikování dat a jak v článku tak v diskusi není snad jediný člověk co by data opravdu duplikovat. A je jedno jestli to má ja jedné NASce, jednom serveru (ahoj debile! ) nebo na jednom OneDrivu.Odpovím na nadpis - mám 3 NAS ve 3 lokalitách a to co tam je se syncuje přes jeden cloud disk, takže data mám na 4 místech.A ještě odpovím na spolehlivost - u dvou z těch tří NAS mám SHR což spolehlivost násobně zvyšuje. Nikdy to nebude dokonalý ale už asi 3x jsem měnil dosloužilý disk "za běhu" bez jakékoliv ztráty dat.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 14:19

Nemam, protoze nepotrebuju sdilet data napric zarizenimi. Kdyby potreba vyvstala, bude NAS.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 11:03

Taky mám doma něco, čemu říkám NAS, ale je to spíš mini-servřík postavený na mini-ITX desce s 10W "Celeronem" (Atomem). Běží na tom Windows 2016 a mám tam na data 3 disky v RAID 5 (a čtvrtý na systém). Kromě záloh 2 PC tam ukládám data z kamer, údaje z tepelného čerpadla (které jsou pak dostupné na webíku v IIS), běží tam media server pro přehrávání filmů na televizi (i když jako ostatní používáme tuhle funkci čím dál tím méně). Dostupný je samozřejmě přes VPN z internetu. Jo a taky mi tam občas běží Free Rapid Downloader :)Co se týče věcí, který chci mít vždy po ruce, používám bezplatný OneDrive - dá se to taky jednoduše sdílet a poslat někomu link ke stažení.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 10:23

Letos jsem po 16 letech vypnul Dlink DNS 323 s altF FW Uz slouzil jen jako sklad filmu a ten muze byt na usb externaku. Dneska v dobe iCloudu, Dropboxu, Megauploadu, Google Disku, atd. uz to postrada smysl a navic maji mnohem lepsi integraci do mobilnich platforem, ruznych appek, playeru atd. Dnes uz i ty filmy si clovek pusti na KODI z websharu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 10:10

Mám NAS Synology s 2x 4TB disky v RAIDu 1, protože jsem obecně proti jakémukoliv předplatnému a tudíž žádný placený Dropbox s výhledem na to, že někdy jeho vlastník cvakne vypínačem, nechci. Navíc co je doma, to se počítá. Běží na něm veškeré zálohy obou domácích PC, mám tam sbírku filmů, fotek, MP3. A 1x za měsíc dělám offline zálohu na externí disk, který mám pak v šuplíku. Myslím, že data mám takhle zabezpečená dostatečně.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 09:33

Mám pětidiskové synology.
Na něm šifrovaná důležitá data, desítku kontejnerů dockeru a nějaký blbinky, VPNku.
Ostatní kapacita slouží jako sklad.
Nastavení dockeru zálohuju na gdrive.
Šifrovaná data posílám jednou týdně na backblaze.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 08:53

Ano mám. Používám ho jako odkladiště velkých dat (filmotéka), pak na zálohy domácích zařízení a jako uložiště citlivého obsahu (sken občanky apod).
Díky VPN se k datům dostanu i vzdáleně a nehrozí tam že to někdo ukradne z cloudu, protože tam žádný cloud není.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 08:45

Ano mám. - na ryzenu 3900x jsem si postavil vmware a na něm virtualizuju:
1. NAS - TrueNAS jako centrální úložiště 6x4 primární pole ZRaid6
2.Cloud - Nextcloud jako přístup k datům na Nasu (pro celou širokou rodinku - cca 10 uživatelů) + záloha telefonů, ntb, synchro kalendářů, kontaktů apod.
3. filmotéka Plexu
4.Mail server
5.survelliance server dohledu kamer
6.VPN server
7. Unifi server pro dohled sítě.
8. velká postgre instance pro nextcloud + na hraní s dtb.
bydlel tam i home assistant instance, ale nebyl jsem schopen rozchodit usb zwave dongl a čidla fibaro, tak to jede na ostružině bokem..:). Zapojené do 10kwh UPS FVE, takže ochrana proti výpadku proudu zaručena :) spotřeba sestavy je i s 4 kamerama a sítovýma prvkama 120w.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (3)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
14. 03. 2023 08:37

Mám domácí NAS postavený z Raspberry pi a externího disku. V jednoduchosti je krása. Data které potřebuju archivovat, jako filmotéku mám na samostatných HDD ve skříni a připojuji pouze v případě, že chci nějaká data vydolovat.
Kromě toho mám na globální data Pcloud s lifetime plánem, takže doufám, že ta služba v nejbližších letech nezkrachuje.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 08:00

Zrovna před týdnem mi přišel SBC s Celeronem a 2GB RAM co by měl žrát do 6W, připojil jsem levný 250GB disk a nainstaloval Linux+docker. Chci to na sdílení dat a fotek s rodinou a případně jinými a upload fotek z mobilu, trochu náhradu za OneDrive a GooglePhotos. Na zálohy mám disky ve skříni, nemusí běžet 24/7.
Klidně si nechám poradit software, NextCloud (znám), Syncthing (neznám)? Z případných galerií něco nenáročného, on nakonec stačí nextcloud, jen nevím jak vypadá na mobilu link na sdílení adresáře a jak/jestli se umí vypořádat s normálními složkami. Momentálně s tím zatím experimentuji a nakonec je to trochu i hračka.
U synchronizace by se hodilo, aby s tím šlo pracovat i z Linuxu jako normálním adresářem (nebaví mě udžovat nějaké sady utilit v několika WSL: Python, Gnuplot, konverze TeX->SVG->PNG, ...) a šlo to namapovat jako síťový disk přes WebDAV, což nextcloud nějak zvládal.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 06:28

Ano doma NAS mám. Před lety jsem si postavil domácí server s velkým úložištěm (32TB - 5x 8TB RAID5), ale po třech letech občasných potížích se stabilitou, při práci s větším množstvím dat najednou jsem se rozhodl pořídit specializované zařízení. Nakonec jsem se loni uchýlil k QNAP TS-453D-4G (32TB - 4x 12TB RAID5) a aktuálně si nemůžu vynachválit stabilitu i při práci s daty plnou rychlosti 2,5Gbps.
Co se týče záloh tohoto NASu, tak plánuji pořídit ještě jednu identickou/podobnou konfiguraci a nechat ji automaticky jednou týdně stáhnout data z hlavní NASky a po zbytek doby ji nechat odpojenou od síťě, pro případ katastrofy jako je ransomware.
Ze staršího domácího úložného serveru jsem udělal domácí server se službami (běží na Proxmoxu), které se v domácí síti hodí provozovat (DNS, PostgreSQL pro vývoj, NextCloud, herní servery[Pterodactyl ControlPanel], atd...) a nemůžu si stěžovat.Nevím jestli bohužel, nebo naštěstí, jsem klasický škudlič dat a tak mít 10TB filmů, seriálů a hudby neni nic divného. Taky jsem nedávno začal zálohovat i YT kanály, které mám rád a už delší dobu jsou neaktivni (v minulosti jsem se párkrát spálil tak, že jsem rád sledoval videa od nějakého tvůrce, ale ten z různých důvodů zůstal neaktivní a po pár letech smazal kanál a tak jsem přišel o možnost zavzpomínat na staré dobré časy). Taky archivuji vlastní občasnou produkci a záznamy vtipných momentů co se občas při hraní stávají

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 05:09

Občas přes flashku, občas přes Mega/Protondrive. Pokud je to něco menšího, tak si pošlu email.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
14. 03. 2023 02:55

Já používám to že udělám občas kopii SSD na starší plotové disky tak aby ten disk šel rovnou vyměnit a nemusel se obnovovat. Těch starších disků mám víc. A důležitá data (dokumenty) mám v cloudu (mega.nz s free 50 gb tarifem).
Ale uvažuji o tom synchonizovat data mezi rodinou přes synthing (víc lokalit, šifrovat případně přes cryptomator) . Skyfl by mi dával externí HDD připojený k routeru a data přes se zálohovat tam. Ale bohužel můj router nemá USB.. jen ten od ISP na optiku a ten má bridge a je zamčený a má upravený FW. Pronájem aby fungoval normálně je 30 Kč měsíčně..
Heste

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
14. 03. 2023 00:12

záleží jaký je doma hw a jak moc je potřeba nějakého externího úložiště.
Jelikož mám O2 router smartbox tak obsahuje USB 3 port. A co víc, dokonce na ten port umožnuje připojit externí disk s formátem NTFS. Takže levné řešení se přímo nabízelo a je plně funkční - jako místo pro zálohy Acronis TI, pak nějaké základní prográmky na zprovoznění systému, a ještě zbylo cca 150GB pro případné další věci. Takže za málo peněz hodně muziky.
NAS už mi přijde minimálně poloprofi záležitost pro vícegenerační rodinu s vícero dětmi 10+.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
14. 03. 2023 00:05

Mám QNAP NAS (a aktuálně už né jen jeden). Přístup pouze přes VPN, nastavený QuFirewall atd. Co mě ale zaujalo, tak je možnost nainstalovat do NAS i GPU a nastavit pass-through do VM, takže teď mám jednu NAS ve využití i jako výkonný Win kompík

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
13. 03. 2023 22:52

Pouze 1,5 TB disk, připojený k USB portu AP. Stačí. Na zálohy jsou jiná zařízení.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2023 22:35

Vystřídala jsem všemožná řešení - začínala jsem s interním diskem připojeným kabelem rpi. pak samodomo postavený nas z desky s atomem a raidovým řadičem. když mi v něm během 12 hodin poškodila data na mirror discích v raid 10, tak jsem přešla na externí disk připojený k nucu. na něm mi nedávno začlo docházet místo, tak jsem koupila NAS od asustoru (jako jediný umí wireguard). na data používám ještě offline zálohy.to nejdůležitější mám na nextcloudu, který se mi replikuje mezi všechna zařízení.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (2)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
13. 03. 2023 22:21

NAS je pro debily, normální lidé mají doma seriózní server s řádným diskovým polem a data z něj sdílí důstojným způsobem.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (9)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
13. 03. 2023 21:59

Ano, mám, čtyřdiskový custom build, Xigmanas

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2023 21:53

Mam, zacal som pred 8 rokmi s WD Cloud Home, ale to bol jednodisk, tak som pred rokom vymenil za WD EX2 Ultra (zapojene do RAID1) a max. spokojnost. Mame tam nasu bohatu zbierku filmov, fotky za 20 rokov fotenia, automaticku zalohu mojho booku, subory ktore potrebujem doma aj v praci. Po pravde radsej mam svoje data u seba pod kontrolou a nie niekde na cudzom cloude. Urobil som ale chybu a kupil 2x4TB ktore uz v case kupy boli skoro plne, tak som ich pred par dnami vymenil za 2x8TB.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
13. 03. 2023 21:52

Dřív ano, dvoudiskový. A když mi jednou kompletně zrušil data na druhém disku, tak jsem mu přestal věřit a pořídil si místo něj čtyřdiskový box do USB, který stejně zapnu dvakrát měsíčně na pár minut. A externí 1TB SSD, které běžně nosím v batohu.
Na synchronizaci dat mám placený Dropbox.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
13. 03. 2023 21:29

Mam a pouzivam na data, pristup odkudkoliv mam pres domaci VPN.
NAS taky pouzivam na zalohovani pocitacu v lokalni siti (automaticky).Po precteni toho, co pouziva redakce, mi dost prekvapuje, ze se spolihaji jen na cloud.Cloud taky pouzivam, ale data v cloudu zalohuju na NAS a zaroven NAS zalohuju na cloud (a na druhej starej NAS, kterej je vypnutej a na 2 USB disky). Veskery zalohy vsema smerama mam automatizovany (krome toho vypnutyho NASu, WoL mam zamerne vypnuty).
Mozna zalohuju vic, nez je potreba, ale data, ktery nejsou zalohovany muzu smazat rovnou a nemusim je vubec ukladat 🙂 Ze zalohy jsem uz i obnovoval.Co se tyce uvodu clanku, nevidim jedinej rozumnej duvod, proc by NAS mel behat v ubyvaku… tam mi obcas rozciluje i hlucnej vetrak PS, natoz aby tam jeste hucel NAS (pokud si nekdo koupi bezventilatorovej s SSD tak budiz…).

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
13. 03. 2023 21:17

A nebo radši mažu komentář, ať to zbytečně nevyvolává flame.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor