Máte 3D Studio? Pak musíte mít i nové plug-iny!

Zdá se, že se mezi přídavnými moduly pro 3D Studio – a je jedno, jestli VIZ nebo MAX – rozpoutala doslova bouře. Na trhu se objevují stále nové plug-iny se skvělými funkcemi a čím dál častěji i zadarmo.
Krásná ukázka toho, co lze pomocí MAXScriptu vytvořit, je kratičká aplikace SimCloth. Tu si můžete stáhnou z webu Max3D, nebo z konference o 3D Studiu MAX. A co zázračného dovede? Umí simulovat chování látky a k tomu je zadarmo. I když se nejedná o tak propracovaný algoritmus jako u komerčního plug-inu ClothReyes, funguje poměrně slušně. Na to, že jde jen o script, je až neuvěřitelně rychlý a velmi univerzální. K původní verzi bez uživatelského rozhraní přibyla novější, která je velmi příjemná na ovládání. Pokud máte 3D studio MAX R3, rozhodně stojí těch neskutečných 9 kB za stažení.

Další novinku představila společnost Itoo software, která uvolnila velmi šikovný a jednoduchý plug-in Clone Tool, použitelný pro VIZe i MAXe.Jedná se o parametrickou verzi jednorozměrného pole. Asi víte, že dialog Array v 3D Studiu VIZ je jeden z mála modálních dialogů, které v programu naleznete. Na vytvoření pole tak čekáte až po zavření dialogu. Komu tento méně interaktivní přístup vadí, může si stáhnout a používat Clone Tool.

Ioo software tím ale příliv novinek nevyčerpal, další plug-in k volnému stažení se nazývá Glue. Provádí poměrně jednoduchou věc: posune objekty po zadané ose tak, aby na sobě ležely. Nejnovější verze plug-inu 2.1 dokáže pracovat dokonce s křivkami. Tím získáváte funkci pro projektci křivky na libovolný mesh (podobně jako projekce v NURBS). Podobně jako Glue sice funguje standardní funkce ShapeMerge, ale ta křivku promítá do struktury mesh objektu, zatímco Glue ji deformuje podle povrchu. Tento plug-in si určitě najde mnoho možností uplatnění, například projekcí křivky na terén získáte snadno trajektorii pro plot nebo měření vzdálenosti povrchu.

Příspěvek je s dovolením správce konference převzat z oborové konference CAD Fórum.

Váš názor Další článek: Jak na počítač?

Témata článku: Software, 3D, MIT, Vita software, Dialog, Plug, Plug In, Propracovaný algoritmus, Původní objekt, Plot, Plug-in, Křivka, Stud, Software na Heureka.czPřehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

Přehled programů. Využijte naplno potenciál formátu PDF

PDF je nejuniverzálnější dokumentový formát, přitom ne každý s ním umí pracovat. Když do něj úředníci skenují křivě vytisknuté dokumenty, popírají jeho smysl. Vybrali jsme šest aplikací, které vás naučí PDF využívat efektivně.

Stanislav Janů
PDFSoftware
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály