MasterDC: Jak vypadá moderní datacentrum

Přinášíme vám čerstvý rozhovor z návštěvy nově vybudovaného housingového centra společnosti Master Internet v Brně.

Navštívili jsme nově vybudované housingové centrum společnosti Master Internet v Brně. Nejde o první aktivitu této společnosti v jihomoravské metropoli, ale o reakci na požadavky zákazníků. Ti žádají nejen stále více obligátního datového prostoru, ale i toho fyzického.

Nepřehlédněte: Rozhovor ze zákulisí provozu datového centra

Ve druhé polovině článku přinášíme zajímavý rozhovor s Filipem Špačkem,
projektovým manažerem Master Internet.

Přitom fyzickým prostorem pro jednotlivé servery to zdaleka nekončí – zajímavé jsou například gigantické nároky na dodávky elektrické energie, chlazení, protipožární ochranu, zabezpečení přístupu a další.

Na stránkách Živě.cz se pravidelně setkáváme s rozbory nových technologií, jejichž podstatným rysem je nižší spotřeba oproti minulým verzím. Ať už to jsou procesory, disky nebo jiné součástky. V posledních letech jde o jasný trend.

Jak nám ale řekl projektový manažer Master Internet Filip Špaček, v housingových centrech se to doposud nijak neprojevuje. Jednak obměna hardwarového parku zákazníků trvá delší dobu a také se ukazuje, že jednotlivé součástky jsou sice úspornější, ale vzhledem k větším nárokům na výkon se rozdíly s předešlým stavem srovnávají.

Tváře bezpečnosti

Další zajímavou stránkou provozování datacentra je bezpečnost. A to z několika pohledů. Samozřejmostí je kontrolovaný přístup k serverům a monitoring kamerami, neméně důležitá je ochrana proti požáru. Tu zajišťuje nejmodernější certifikovaný protipožární systém napojený na plynové nádrže s plynem FM-200, který neublíží technice ani lidem, přičemž bleskurychle uhasí oheň v samotném zárodku. Pokud byste ale chtěli spolehlivost ověřit například vychutnáním své oblíbené cigarety, naše doporučení nedostanete. Nejenom z hlediska škodlivosti samotného kouření, ale také proto, že nové hasicí náplně by vás stály tři čtvrtě milionu korun.

Serverovna bez klimatizace není serverovna. Natož datové centrum. V tom námi navštíveném je využíváno systému studených a teplých uliček – to znamená, že chladný vzduch je přiváděn k rackovým skříním z podlahy z přední strany, kde jej servery nasají a proženou za sebe, kde je ohřátý odváděn zpět do klimatizace (která je mimochodem značně naddimenzovaná a redundantní).

Odloučené servery hračkou

Jestliže svěříte své servery do péče housingového centra, měli byste věnovat pozornost i možnostem vzdálené správy. Přes ni se pochopitelně řeší většina administrace. Kromě vlastních investic do vybavení serverů (např. speciálními remote management moduly) poskytuje datové centrum Master Internetu i možnost vzdáleného vypnutí a zapnutí napájení jednotlivých elektrických zásuvek.

Takto bychom ale mohli pokračovat ještě dlouho. Proto přinášíme několik fotografi í přímo z místa návštěvy a také rozhovor ze zákulisí provozu datového centra.

O provozu datového centra s Filipem Špačkem

Klepněte pro větší obrázekFirma Master Internet, s.r.o. již více než 10 let poskytuje profesionální služby v oblasti serverhostingu, housingu dedikovaných serverů a poskytování transitních datových služeb. Jako jedna z prvních hostingových firem v ČR získala vlastní autonomní systém. Servery a zařízení sítě jsou umístěné v nejmodernějších datacentrech.

Co vás vedlo k otevření nového housingového centra právě v Brně?
Byla to reakce na stále se zvyšující poptávku zákazníků. V Brně již jedno datové centrum provozujeme, to však zejména svými prostorovými parametry nedostačovalo. Stejně tak aktuálně připravujeme výstavbu dalšího datacentra v Praze a průběžně plánujeme výstavbu i v dalších lokalitách.

Čím se liší nové prostory od těch původních?
Nové prostory jsou vybaveny současnými nejmodernějšími technologiemi serverhousingu včetně dostatečného nadimenzování ve všech ohledech (vysoce účinná a přesná klimatizace, plná záloha elektrické energie přes UPS a vlastní motorgenerátor, více prostoru pro klienty jak přímo na sále, tak zvlášť v místnosti určené pro zákazníky, speciální dvojitá podlaha o výšce 80 cm s výhodnějším rastrem pro práce na rozvodech, nonstop technický dozor přímo v datacentru, modernizovaný kamerový systém atd.)

Jak je zabezpečen fyzický přístup k serverům?
Přístup k serverům je kontrolován a řízen pracovníky technického dohledu, kteří jsou k dispozici přímo v datacentru. Každý zákazník musí při vstupu prokázat svoji totožnost (musí být evidován v informačním systému Master Internet), navíc celý prostor datacentra je monitorován kamerovým systémem včetně videozáznamu.

S fyzickou bezpečností souvisí i protipožární ochrana. Jak je vyřešeno toto úskalí?
V tomto případě jsme zvolili osvědčený moderní systém stabilního plynového hasícího zařízení FM-200. Přestože se jedná o finančně nejnáročnější systém, vybrali jsme tento způsob zabezpečení a druhu inertního plynu, protože zaručuje maximální možnou ochranu zákaznických serverů a naprosto minimalizuje riziko jejich poškození. Při tom všem se nejedná o zdraví škodlivý plyn, je šetrný k životnímu prostředí a i při případném spuštění v přítomnosti člověka nehrozí žádné nebezpečí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Protipožární systém od začátku až do konce

S obrovským množstvím serverů souvisí i gigantické nároky na dodávky el. energie. Byl problém s jejím zajištěním v centru Brna? Co se děje v případě výpadku proudu?
Nároky na elektrickou energii jsou bohužel velmi vysoké. Přestože technologie vybíráme s ohledem na jejich co možná nejnižší spotřebu, s rozšiřováním a počtem serverů jsme nuceni průběžně řešit posilování přívodů a záložních zdrojů. Se zajištěním elektřiny zatím zásadní problém nebyl, součástí výstavby bylo „pouze“ posílení rozvaděčů, instalace nových rozvodů, UPS a motorgenerátoru o výkonu 424 kW. V tuto chvíli tedy máme dostatečné rezervy a případný výpadek elektrického proudu se zákazníka nijak nedotkne. Již nyní však s předstihem plánujeme rozšíření trafostanice a nákup dalšího motorgenerátoru, protože trh serverhousingu je velmi dynamický.

Serverovna bez klimatizace není serverovna, čím se pochlubí vaše housingové centrum? Jakým způsobem jsou chlazeny servery a rackové skříně?
Troufám si říct, že i v tomto ohledu nabízíme to nejlepší ze současných technologií. Datacentrum jsme vybavili kvalitní přesnou klimatizací Liebert Hiross s několikanásobnou zálohou (N+1, přitom každá jednotka má dva nezávislé chladící okruhy). Studený vzduch je vháněn do dvojité podlahy, odkud je rozváděn do prostoru sálu perforovanými dlaždicemi. Zvolili jsme systém studených a teplých uliček, protože tento způsob zajišťuje optimální a rovnoměrnou distribuci chladného vzduchu ke všem serverům. Samozřejmostí je udržování konstantní teploty v rozmezí maximálně +- 1° C. Aktuálně naistalovaný chladicí výkon je 200kW.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Skříň klimatizace

V případě uložení serverů na vzdálenou lokalitu vzrůstají požadavky na možnosti vzdálené správy. Co v této oblasti můžete zájemcům nabídnout navíc?
Co se týče vzdáleného přístupu k serverům, poskytujeme jednak reboot zásuvky s možností vzdáleného vypnutí a zapnutí napájení jednotlivých zásuvek (serverů), ale nově také systém vzdálené správy zákaznických serverů „KVM over IP“. Jedná se o rozhraní, na které je možné se odkudkoliv připojit přes IP a získat tak vzdálený přístup k monitoru a klávesnici serveru. Tento způsob připojení poskytuje stejné možnosti, jako při přímé práci s daným strojem, včetně přístupu do BIOSu nebo reinstalace OS.

Jakou konektivitou do páteřní sítě disponujete? A jaké je k dispozici záložní připojení?
Naše společnost provozuje vlastní sít na pronajatých trasách. Aktuální kapacita připojení naší sítě je 30Gbit/s do zahraničí a 2Gbit/s do centra NIX, kde se propojují tuzemské sítě. Datacentrum v Brně je umístěno na našem CWDM kruhu s kapacitou 8Gbit/s. Kruh prochází z Prahy přes Brno, Olomouc, Ostravu a severem se přes Hradec Králové vrací do Prahy. Konektivita v datacentru je plně zálohována pomocí dynamíckých routovacích protokolů. Při výpadku některé z tras, je provoz automaticky přesměrován bez výpadku poskytované konektivity.

Řešíte i otázky obsahu uloženého na serverech ve vašich centrech, nebo jde pouze o věc zákazníka? Respektive setkali jste se již s nějakým problémem tohoto rázu, kdy vás o spolupráci požádala například policie?
Obsah serverů je věcí zákazníka a my tuto skutečnost plně respektujeme. Obecně však uživatel nesmí využít internetových služeb k přenosu informací, jejichž obsah by byl v rozporu s právními předpisy platnými v České republice. Přesto při takto velkém množství serverů nás Policie ČR samozřejmě již kontaktovala. Je to však vždy pouze věcí policie a my nejsme s těmito případy blíže seznamováni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sloupce i zástupy serverů zákazníků a jejich životadárné žíly

Jistě máte statistiky dostupnosti vašich služeb, pochlubíte se?
Určitě se pochlubíme, protože dostupnost našich služeb je celkově 99,99% včetně plánovaných odstávek na upgrade a opravy. To znamená, že se nám daří poskytovat služby prakticky bez výpadků. Tento trend bychom si samozřejmě rádi udrželi i do budoucna, protože je to jeden z nejdůležitějších parametrů pro zákazníka při jeho rozhodování o umístění serveru.

Diskuze (15) Další článek: Najděte si vlastní prostor aneb blogerem za pár minut

Témata článku: Internet, Bezpečnost, Datacentra, Případný výpadek, Master, Autonomní technologie, Technická hračka, Dostatečná energie, UPS brno, Autonomní provoz, Zajímavý případ, Mode, Zajímavý rozhovor, Datacentrum, Chladicí výkon, Housingové centrum, Protipožární systém, Zajímavý obsah, Remote management, Vzdálená správa, Elektrická síť, Elektrická energie, Osvědčený stroj, Autonomní systém, Studený vzduch


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 84

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize