Placení mobilem | Biometrie | MasterCard

Mastercard chystá terminály, kde zaplatíte jen úsměvem či mávnutím. Nebudou potřeba karty, mobily ani hodinky

Placení v obchodech je dnes snadné, pomocí služeb jako Apple Pay stačí přiložit k terminálu mobil či hodinky, fyzická karta může zůstat doma. Mastercard si však myslí, že celý proces má stále rezervy. Přichází s novými biometrickými terminály, díky kterým nebude nutné do obchodu nosit vůbec nic – člověk zaplatí jen úsměvem či mávnutím.

Novinka se jmenuje Mastercard Biometric Checkout Program (biometrický pokladní program) a půjde o platební terminály vybavené kamerami pro rozpoznávání obličejů. Jakmile bude chtít člověk útratu zaplatit, bude stačit se do kamery podívat nebo provést gesto, zcela odpadne potřeba nošení mobilů či hodinek, natož karet. Zákazník nebude muset do obchodu přinést doslova nic. 

Každý člověk, který bude chtít tuto platební možnost využívat, se podle Mastercard bude moci přihlásit buď přímo v obchodě, kde bude program dostupný, nebo v mobilní aplikaci. Toto přihlášení podle předpokladu bude zahrnovat poskytnutí biometrických údajů, aby si systém váš obličej či gesto pamatoval.

Společnost argumentuje, že tento platební způsob bude ještě rychlejší než všechny dosavadní, zámezí tvorbě front v obchodech. Zároveň bude hygieničtější, což je aspekt, který je v době pandemie covidu stále aktuální. V neposlední řadě bude podle Mastercard bezpečnější, protože se tím sníží riziko zneužití platebních údajů.

To však platí v porovnání s placením fyzickými kartami, u služeb jako Apple Pay a Google Pay to vychází podobně. Hlavní devízou je tak především potenciální větší rychlost při placení. 

Zákazník nicméně bude muset přijmout fakt, že Mastercard či jiná třetí strana (zatím není specifikováno) se tím dostane k ohromnému množství velmi citlivých dat a bude klíčové, jak je zabezpečí. Společnost s oznámením přišla v době, kdy spousta zemí po celém světě technologie pro rozpoznávání obličejů omezuje kvůli obavám ze ztráty soukromí.

Všechny tyto aspekty budou otestovány nejprve v pěti supermarketech v brazilském Sao Paulu, Mastercard na novém standardu spolupracuje mimo jiné s Fujitsu, NEC, Payface. Poté společnost vyhodnotí, jak s programem naložit dál. Eventuálně jej plánuje rozšířit do celého světa. 

Diskuze (17) Další článek: Spolupracujte s lídrem na trhu VoIP systémů: Staňte se partnerem NFONu

Témata článku: Google Pay, Placení mobilem, Kamera, Hodinky, Apple Pay, Biometrie, MasterCard, Fujitsu, Úsměv, Mobil, Terminál, NEC, Mávnutí, Sao Paulo, Obchod, Platební karta, Hodinky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vypnuté vyzvánění mobilů nezajistí klid. Naopak, snižuje pozornost

Vypnuté vyzvánění mobilů nezajistí klid. Naopak, snižuje pozornost

** Vypnuté vyzvánění mobilního telefonu zvyšuje potřebu lidé kontrolovat přístroj ** Zvláště náchylné jsou k tomu některé typy osobností ** Mobily uvedené do tichého módu tak přinášejí zvýšený neklid a nižší soustředění

Jaroslav Petr
PsychologieMobilní telefon
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě