Masový počítač budoucnosti: Tenký a ještě tenčí klient

Budoucí počítače na pracovištích nebudou výkonné stroje, ale levné, malé a úsporné mašinky, které bude mít pod palcem server.
Kapitoly článku

Stručný výčet změn v oblasti osobních počítačů a serverů je poměrně jednoduchý: výrazný pokles cen a výrazný nárůst výkonu či kapacity. Pokles cen, kromě „běžného“ poklesu cen novinek o 50 % během půl roku po uvedení, u nás navíc popohání rapidní pokles kursu koruny vůči dolaru. Dolar za patnáct korun je pro nákup elektroniky a počítačových komponent všeho druhu skutečně vynikající. Výroba uvedených produktů se přesunula do kontinentální Číny, kde je velmi nízká cena pracovní síly, a zároveň se v některých segmentech nabídky objevují i téměř přímí výrobci a ne řetězec překupníků lepících na výrobky jen svá loga.

Budoucnost nepatří pouze robustním mašinám

Nárůst dostupného výkonu si můžeme snadno a rychle demonstrovat na nabídce procesorů. Dvoujádrové procesory jsou dnes standardem a jejich ceny začínají někde pod 900 Kč, přitom jednojádrové procesory jsou k sehnání i za pětistovku a nejlevnější čtyřjádrové za necelé tři tisíce. Čtyřjádrové procesory přitom mají výkon odpovídající vysoce výkonným pracovním stanicím či serverům před pouhými dvěma lety. Přitom v kancelářích nebo školách jsme před pár lety vystačili, nebo ještě dnes vystačíme, s osobními počítači s 1GHz procesory Intel Pentium III nebo 2GHz procesory Intel Celeron či Pentium 4. Ruku v ruce s poklesem cen výpočetního výkonu jde i pokles cen operační paměti: 1 GB RAM stojí méně než 400 Kč a moderní základní desky i operační systémy zvládnou i 8 až 16 GB operační paměti.

Na druhé straně se objevila nová generace low-end počítačů s relativně nízkým výkonem oproti špičce, která je ale plně vyhovující nejen pro kancelářské použití, ale i pro přehrávání multimédií. Samozřejmě tyto low-end PC hráče počítačových her neuspokojí, ti však tvoří jen menší část trhu, navíc PC v herním segmentu mají jako konkurenci i herní konzole.

U nové generace low-endových počítačů se klade důraz na nízkou spotřebu a objevily se již dvě konkurenční platformy procesorů – VIA C7 a Intel Atom. Low-endové počítače jsou nabízeny jako přenostné, někdy označované jako netbook a jako stolní pod označením nettop.

Díky všeobecnému poklesu cen komponent již nejsou často osazovány tradičními pevnými disky, ale tak zvanými Solid-State-Drive (SSD), tedy disky s paměťovými chipy bez točivých součástí. Tím se snižuje spotřeba za současného zvýšení odolnosti vůči rázu. Nová generace netbooků poprvé uspěla na trhu koncem minulého roku (hitem byl ASUS Eee PC) a nyní se tato kategorie dostává do nabídky většiny významných světových výrobců, samotný ASUS připravuje spektrum asi 40 různých modelů netbooků. Low-endové stolní osobní počítače na bázi Intel Atom se dají postavit i za ceny těsně nad 3000 Kč, nabídka běžných plnoformátových PC pak začíná zhruba o tisícovku výš.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus EEE PC

K uvedenému pokroku v oblasti dostupného výkonu osobních počítačů přistupuje dostupnost konektivity a nabídka online služeb všeho druhu, včetně těch pro firemní sektor. Software-as-a-Service (software jako služba, SaaS) je stále oblíbenější a někteří experti již ohlašují konec tradičního pojetí osobních počítačů a software pro něj ve firemním sektoru během několika let. Využíváním SaaS mohou totiž firmy redukovat přímé náklady na nákup hardware a samozřejmě i software, jelikož náklady na licenci on-demand bývají menší a zároveň není potřeba například nákup licence na servery. V provozu serverů se navíc uplatňuje virtualizace, která zvyšuje využití hardware, umožňuje snazší škálovatelnost, zvyšuje spolehlivost řešení, a samozřejmě snižuje náklady. Outsourcing tedy s úspěchem nastupuje u všech velikostí firem.

Tenký klient 

Idea používat v centrálně spravovaných systémech tzv. tenké klienty je velmi stará a v podstatě vychází z období počátků moderních počítačů. Tenký klient je po hardwarové i softwarové stránce minimalizovaná obdoba běžného počítače. Jeho fungování je závislé na serveru, na kterém běží všechny aplikace.

Toto řešení se díky dostupnosti relativně levných vysoce výkonných serverů stává stále zajímavější z hlediska celkových nákladů na provoz jednoho pracoviště, přitom jako tenký klient může fungovat prakticky libovolný osobní počítač, přičemž toto řešení umožňuje kromě jiného prodloužit životnost stávajících osobních počítačů. Podmínkou je ale dobře navržená lokální síť, ale i ta se dá díky nízkým cenám komponent pořídit také s nízkou cenu za pracovní místo. Za profesionální tenké klienty tedy speciálně navržené jednoúčelové počítače malých rozměrů, více informací naleznete i v článku Tencí klienti – náhrada za kancelářská PC) se sice stále platí částky srovnatelné s cenou osobních počítačů, ale díky vývoji alternativních řešení (a snižování cen procesorů i pamětí), jako je například One-Laptop-Per-Child (OLPC) a celá řada dalších, se dá očekávat pokles cen pod 200 dolarů či možná dokonce pod 150 dolarů, tedy i pod 3000 Kč (samozřejmě bez monitoru).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
EEE Box PC, neboli stolní "Eeečko" a klasický tenký klient - podobnost čistě náhodná? 

V poslední době jsou nabízeny i tenké klienty zabudované přímo do LCD monitorů, toto provedení je velmi dobrým řešením pro jednoduchost instalace a nulové nároky na prostor na pracovním stole. Bohužel ceny nejsou tak příznivé, jak by se dalo čekat, a jsou vyšší než součet ceny běžného tenkého klienta a LCD monitoru.

Operační systémy tenkých klientů jsou buď ze stáje Microsoft, tedy Windows CE.NET nebo Windows XPe, případně různé distribuce Linuxu. Podporovány jsou terminálové servery na bázi MS Windows 200x Server nebo opět s Linuxem, používána je Vzdálená plocha pro Windows nebo X Window System pro unixové systémy či Linux.

I výkon tenkých klientů se v posledních letech výrazně zvýšil, jestliže před několika lety sloužily jako procesory různé System-on-Chip (SoC) na bázi například Cyrix MediaGX či AMD Geode s frekvencemi 166-500 MHz a operační pamětí 32-128 MB, dnes se frekvence přehouply i nad 1 GHz, tedy frekvenci běžných PC počátku tisíciletí, a zároveň jsou osazovány operační paměti i 1 GB a flash disky s kapacitou i 4 GB a více. Dodavatelé podobných řešení navíc zdůrazňují jejich nízkou energetickou náročnost, spotřeba těchto krabiček je v extrému v řádu wattů a běžně spotřebují při plném zatížení několik desítek wattů.

Připomínám, že tenké klienty můžete dostat i v provedení pro monitory s vysokým nebo širokoúhlým rozlišením nebo i s výstupem pro monitory dva. Výkon je také dostatečný pro lokální provoz základních kancelářských aplikací či  prohlížeče a provozu stále širší nabídky online aplikací. Takto výkonné tenké klienty nabízejí uživatelům i integrovaný prohlížeč a někdy i další aplikace. Hranice s takzvanými nettopy není tedy dnes přiliš jasně vymezená.

Témata článku: Hardware, Budoucnost, Levné monitory k pc, Výkonný SSD, Škola paměti, Externí paměť, Asus Eee, Plné zatížení, Netbook, Automatické připojení, Proprietární protokol, Rj45, Nízký výkon, X Window Systém, Různé druhy, Asus Eee Pc, Poly, Energetický náklad, Omezená nabídka, Kancelářské potřeby online, Hostitelský počítač, Maso, Tenký monitor, Monitory k pc, PC, Netbook recenze na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5