Procesory | ARM

Marvell ThunderX3 je procesor s 96 jádry, který zvládne zpracovat 384 vláken najednou

Serverové čipy s architekturou ARM se začínají stále více objevovat v datacentrech a pyšní se hlavně dobrým poměrem výkonu a ceny. Zároveň poskytují velké množství jader, což se hodí pro virtualizaci. Amazon používá v AWS vlastní 64jádrové modely Graviton2 a nedávno jsme psali o novém 80jádrovém čipu Altra. Obří kolos Marvell ale všem ukazuje, že jeho inženýři jsou schopni jít ještě dále.

Marvell totiž představil nový čip ThunderX3, který obsahuje celkem 96 jader ARM v8.3 s frekvencí 2,5 GHz. Čip je vyráběn 7nm technologií a podporuje čtyři vlákna na jádro, takže procesor umí najednou zpracovat až 384 vláken.

Procesor podporuje 8kanálové zapojení operačních pamětí DDR4-3200 a zvládne pracovat ve dvousocketovém režimu na jedné základní desce (768 vláken na jeden nod). TDP čipu je v rozmezí 100 W až 240 W.

Mezi dalšími technologiemi se ThunderX3 může pochlubit 64 linkami PCI Express 4.,0 a čtyřmi 128bitovými SIMD jednotkami. Lze očekávat, že tento čip způsobí další vlnu revoluce v datacentrech, kdy bude cena za cloudový výkon velmi rychle klesat.

Marvell by měl tento procesor dostat na trh ještě během letošního roku, další generace v podobě ThunderX4 je nachystaná na rok 2022 a lze očekávat, že bude vyráběná 5nm technologií.

Diskuze (3) Další článek: Facebook začne lidem ukazovat box s aktuálními informacemi o koronaviru

Témata článku: Technologie, Cloud, Amazon, Procesory, Čipy, ARM, Servery, Datacentra, Cloud a virtualizace, PCI Express, Vlákno, Marvell, Datacentrum, Jádro, AWS, Procesor, Čip


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor