Výlet na Mars bude jistě dost pracná záležitost, ale v době, kdy se lidé bojí, že jim roboti seberou práci, by to tolik nevadilo. Lidstvo nutně potřebuje něco, co jeho větší část nadchne - jinak se budeme soustředit, s prominutím, na to, jak si navzájem prostřelovat břicho. Dnes nadšení technologiemi už začíná přinášet mír nejen do Východní Asie, ale i do Arábie. Kosmický program už se jednou osvědčil jako ventil na ambice a soupeřivost (mám na mysli dobu studené války) a je vyhlídka, že by tu roli mohl zastat znova. Přinejmenším v Číně.
pri tych tlakoch a teplotach, by to bolo ako sa potapat v roztavenom olove. naozaj si neviem predstavit co by tam ludia robili. mars je sice od zeme dalej, ale zato tam ide postavit pekny podzemny domcek so zahradkou v sklenniku
Na tohle mám platit daně?Sorry jako....Ani korunu.
Jasně, proč místo toho třeba nezlevnit pivo? 😀Investice do kosmického průmyslu mívají vysokou návratnost. Proto se touhle oblastí dnes zabývá každá země na světě. Byť některé hodně po tajnu, jako třeba Česko. Aby se ti správní vlastenečtí češi moc nenaštvali 😀
Jo, lepší je ty prachy narvat do zbrojení, do cvičení který maj provokovat Rusko a podobně, to je fakt užitečnější než výzkum vesmíru. 😀
Jasně, on má někdo potřebu provokovat Rusko 😀 Bohužel je to právě Putin, který na svoje obří zbrojení a megalomanská vojenská cvičení prakticky zastavil přísun veřejných peněz do vesmírného výzkumu. A nejen do něj, i další odvětví vědy a výzkumu v Rusku dnes kvůli podfinancování čelí existenčním problémům.
Blíže k tématu, sověti měli právě na Venuši velmi významný výzkumný program a kdyby se v něm pokračovalo, asi jsou nějaké atmosferické sondny na této planetě mnohem blíže realitě. Bohužel, priority Kremlu jsou dnes jinde.
Aktuálně Rusové připravují novou misi na Venuši, která počítá s vysláním několika sond a balónů. Loni nebo předloni na tom začali pracovat, vypuštění plánováno kolem 2022.
Jo, a taky připravují dva nové moduly k ISS. Plánováno na rok 2008....Já o tom taky slyšel, ale moc tomu nevěřím. To financování je prostě strašně slabé. Dokud se nezvýší, tak budou pořád jen plánovat a posouvat termíny.
Zrovna čtu, že Nauka (první z těch Ruských modulů) znovu odložena o rok. Tohle mě vážně štve. Hlavně že před volbami oslavně prohlašovali, jak garantují, že to bude ještě letos. Z kdysi slavného sovětského kosmického výzkumu už dnes zbyla pouze a jen prorežimní propaganda.
Jo, ta mise na Venusi taky odlozena na rok cca 2026. Holt s ekonomikou Italie se nedaji delat divy...
Mě ňákej Putin vubec nezajímá, ať si strká prachy do čeho chce, ale my, jako západní svět, bysme měli bejt chytřejší.
Rozpočty většiny západních států na armádu jsou nejnižší nutné. Takže tady brát kde není. Pokud si myslíte že tu někdo zbytečně utrácí peníze aby provokoval Rusko, tak jste dost mimo realitu.
Popravdě kolonizovat Venuši by mohlo být jednodušší, alespoň v krátkodobém horizontu, ale nechtěl bych bydlet na poletující základně, bylo by to podstatně nepříjemnější než pobyt na lodi a ten je v bouřce hodně nepříjemný. A možnost vyjít ven a moci jít kamkoliv (byť v obleku) je prostě atraktivnější, takže u mě Mars vede, možná bude kolonizace zpočátku náročnější, ale zase půjde žít na povrchu a s tím by se lidé měli vyrovnat lépe i přes sníženou gravitaci.
Kolonizovať venušu ? Vy si robíte z nás srandu ? Viete niečo o venuši ? Okrem toho , že večer pekne svieti ?
Žít na povrchu na Marsu nikdy moc nepůjde. Hlavně kvůli radiaci. Výlety ven v obleku si případní kolonisté budou moci dopřát jen hodně zřídka. Budoucí kolonie budou v podzemí, v lepším případě v nějakém dómu. Což už by možná byla lepší nějaká obří vzducholoď. Další faktor je gravitace, která je na Marsu třetinová, na Venuši ale skoro stejná.
Tim padem vubec nema smysl tam letet. To same si muzeme udelat tady na Zemi i kdybychom si tady nadelali jakejkoliv bordel, porad to tady bude lepsi.
mozno pojde spravit umely magneticky stit. a ked sa podari par miliard meteoritov nasmerovat na mars, tak casom dosiahneme ja hmotnost zeme. a potom uz bude stacit zem dva presunut na orbitu dnesnej zeme 😀
Návrhy na elektromagnetický štít skutečně existují, byť to zní jako pořádné scifi. Ale né na celou planetu. Umístil by se mezi Slunce a Mars. Je to myšleno hlavně jako ochrana před slunečním větrem, který by likvidoval případnou atmosféru při teraformaci. No... tolik materiálu není v celém hlavním pásu asteroidů dohromady včetně Ceresu :) A tam by ten materiál šel využít efektivněji pro stavbu velkých kosmických stanic :)
v těch 50 kilometrech bude ta gravitace ale možná ještě menší než na marsu 😉
Venuše nemá magnetické pole, takže problém je co se týče radiace mnohem větší.
Mars taky ne. Respektive obě planety magnetické pole mají, jen podivné a né dobře prozkoumané.Ale na Venuši radiace takový problém není díky atmosféře.
Mars má mnohem silnější mp než Venuše (i když stále velice slabé) a je mnohem dál od Slunce. Jeho řídká atmosféra sice tolik nefiltruje, na druhou stranu to stále není tak hrozné jako u "obnažené Venuše". Smysl by z tohoto pohledu dávalo umístit výzkumné stanice na odvrácenou stranu a posunovat.
A Slnko ? kedy príde na rad v tých fantasmagoriach ?
Na Slunci se dá přistát jenom v noci a potmě toho moc nevyzkoumáte:-/ 😀
Žít na Slunci je technicky moc náročný, klimatizace žere moc proudu 😀 Pro naší civilizaci je to nesmysl, ale kolonizovat Mars a zlepšit tam podmínky pro život je pro naší civilizaci reálný a má to smysl.
Já bych odvezl část atmosféry Venuše na Mars takže pak budeme mít 3 obyvatelné planety😁😀
Super nápad, můžete začít 😀
Uděláme lidský řetěz a budeme to tahat po kýblech B-]
Tam atmosféra na Venuši je dýchatelná asi jako vzduch v plynové komoře.
Přesně to samý už mě taky jednou napadlo. 😉
Bylo by to super, ale vzít na Mars jen malinkou část atmosféry, asi jen několik %, zbytek je potřeba vyhodit, aby byli na Venuši lepší podmínky. Jak by to šlo udělat? Co třeba atmosféru nějak čerpat na oběžnou dráhu, chladit, zkapalnit, udělat kapalné měsíce, nějaký z nich odtáhnout raketou na Mars a zbytek nechat na oběžné dráze. Z té hmoty by snad mohlo jít vyrobit palivo pro rakety. Nárazem do zatím neobydleného Marsu by se kapalina nebo led ohřál, vypařil a byla by atmosféra. jenže než se to udělá, tak tam budou lidi žít, takže by se musel Mars bombardovat po kouskách mimo obydlený oblasti asi do hlubokých údolí nebo kráterů aby to vybouchlo směrem nahoru aby to nesmetlo velkou plochu na rovině 🙂 No nějak se to určitě vymyslí.
Nejlépe do Venuše drcnout směrem od Slunce, do Marsu směrem ke Slunci, potkají se někde kousek od Země a výsledkem bude jedna pěkná planeta s atmosférou, kterou ještě k tomu budeme mít blízko 🙂
Proč ne na venuši? Protože tam nejde žít a pracovat na povrchu a snadno využívat horniny. Na Marsu může člověk pracovat na povrchu, stavět baráky proti radiaci, skleníky. Jezdit na průzkum v přetlakových autech bez oblékání do skafandru a ten obléknout jen ve vyjímečných případech. Povrch Marsu je zdroj materiálů. Na Venuši být jen v balónech a nemít možnost být na povrchu je blbý. Venuše nějaké možnosti má, nějaké materiály by třeba šli využít z atmosféry, ale spíš je to vhodný jen na ty průzkumné mise na chvíli. Na Marsu se plánuje trvalý život lidí a i když tam soběstačná kolonie nebude tak brzo jak jsou nejrychlejší plány, tak má cenu na tom pracovat a neplýtvat penězi na létání po Venuši. Lidské posádky na Venuši bych odložil minimálně až se budou na Marsu ve skleníku pěstovat ředkvičky a budou tam bydlet lidi. Nebo až někdo vymyslí jak odčerpat většinu atmosféry Venuše aby tam nebyli ty pekelný podmínky na povrchu.
Stejne si myslim, ze je zivot na Marsu blbost. I kdyz se poperem s radiaci a toxicitou, tak tam furt zustane slaba gravitace a clovek proste bude chatrat a zdravej urcite nebude.
To urcite rikali i prvnim lidem co se vydali z teple Afriky na nehostinny sever.
na to sa ludia skor ci neskor adaptuju .ale to uz nebudu ludia ale doslova martania(prestanu byt schoni zit na zemi)
Nebude chátrat, jeho fyzická stavba se oslabí úměrně gravitaci. Není to jako když člověk jen leží na posteli a řídnou mu kosti a svaly. Tady bude normálně makat a pro tu danou zátěž zůstane určitá pevnost kostí a síla svalů. Lidi budou takový víc tenký, když budou dělat podobný věci jako na zemi. Takový gorily mají viditelně pevnější silnější stavbu těla jako kdyby žili na planetě s gravitací několikrát vyšší, ale to nežijí, takže to je tím co dělají, skákání po stromech je fyzicky náročný. My co na Zemi zůstanem se taky měníme na fyzicky slabší druh, protože v průměru makáme fyzicky méně než dřív.
Jenomze clovek se vyviji tak dlouho a najednou tak extremni zmena? Mozna to zvladne, ale rozhodne to prinese svou dan.
A co je bezpečnější než aby šlo malý množství lidí na Mars? Lepší planeta v okolí není a zůstat jen na Zemi je víc nebezpečný. Lidi je potřeba zálohovat jako fotky na externí disk 😀 Horší to bude se slonama a velrybama. Je potřeba aby byl život dobře funkční na víc planetách zároveň. Taková bakterie se vyvine rychle, ale k savcům to trvá dlouho, o to důležitější je záloha. Zálohy je potřeba dělat dokud nemáme jistotu že už existují. Je to pravděpodobný podle všech nejistých zpráv, ale není to jistý. Třeba i na samotné Zemi lidi ohrožují slony, ale zároveň jsou lidi nadějí na jejich dlouhodobé přežití když se třeba naučí odklonit blížící se planetku. Přesto jedna planeta není bezpečný přežití. Je potřeba víc planet a na každé z nich zvýšit spolehlivost přežití. K tomu jsou potřeba lepší lidi, morálně a rozumově a všelijak, to snad časem bude lepší a snad dostatečně brzo, aby např ty sloni přežili, ty beru jako příklad. Za několik tisíc let možná půjde nějaké slony převézt na Mars do přírody, pak bude potřeba aby měli bezpečný život na obou planetách a v případě, že na jedné vymřou z důvodu, kterému nebudou lidi schopný zabránit, tak přežijou na druhé a později snad zase na obou planetách.
Proč pekelný podmínky? Venušanům vyhovují. 😉 😝
Vždyť jsme ani v 70. letech nevyslali sondu na Mars, která by se se vzorky vrátila na Zemi. A teď stavíme vzdušné zámky celých kolonií. Asi je to tím, jak méně a méně lidí chápe, jak je to náročné a zároveň neúčelné.
Víceméně jsme přemnožení a bude to horší. Zatím své děti vraždí jen především bělošky, číňani se snažili zabránit vůbec početí, ale pak tu jsou státy, kde se děti rodí dlouhodobě rychle jako krysy - např. Indie. A kolonizace vesmíru je jedna z možností humáního pokračování lidstva.
To se spis driv vyvrazdime nez neco zkolonizujeme. Presun vetsi casti lidstva je myslenka zatim hodne vzdalena, jestli vubec realizovatelna.
Na Mars se rozhodně v blízké budoucnosti a ani ve vzdálené nedostaneme pač lidi na to nejsou vůbec stavěny a ani dlouho nebudou takže plány lidi na Mars je jen zatím sci-fi.
Chybels nam tu, dolphe.
Ajaj děti se dostali k PC a už remcaj jak vše jde, jak je lehké a tak bravo idioti učíte se ale blbě.
nieje to lahke, ale o tom sa nebavime
namyslím, podľa mňa je dolph po novom gregw888
v blizkej urcite nie, ale neskor urcite ano. da sa tam zit pod zemou a casom sa budu robit geneticke upravy, aby clovek mohol fungovat aj na povrchu
Super, ale proč? Lidská posádka nemá proti dronům žádnou výhodu, jen spousty nevýhod.
Má výhodu, daňový poplatníci na to slyší a nechají se více okrást než pro nějakou sondu.
Daňoví poplatníci na výzkum vesmíru slyší jen do doby, než jim dojde, že ty peníze mohly jít na jejich sociální dávky.
Fantastické ! Musk určite na ten projekt pár miliárd dokáže získať!
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.