Mapy.cz: Objevte zastrčené funkce v nových mapách

O nových mapách od Seznamu jsme toho už napsali mnoho. Tentokrát se tedy podíváme na několik zastrčených praktických funkcí, kterých si nováček nemusí hned všimnout.

Seznam vypustil do světa nové mapy. Ty už tedy neběží na samostatné adrese beta.mapy.cz, ale jsou dostupné všem na hlavní adrese mapy.cz. Pokud jste doposud používali náš tip pro přístup k novým mapám z hlavní adresy pomocí úpravy souboru hosts, je čas tento záznam smazat. Už není potřeba.

Klepněte pro větší obrázek
Nové Mapy.cz a jejich turistická vrstva

O nových mapách jsme toho za poslední měsíce napsali opravdu mnoho a seznam všech článků najdete zde. Dnes se tedy nebudeme opakovat, ale spíše se podíváme na několik skrytých funkcí – alespoň na první pohled.

Tematické mapy

Přímo nad mapou můžete přepínat mezi zobrazením panoramatických snímků („Street View“ od Seznamu), 3D modelem vybraných českých měst a leteckými snímky. Jednou ze silných zbraní Mapy.cz jsou ale i tematické mapy. Najde zde turistickou, cykloturistickou, dopravní, letní , zimní, fotografickou a historickou mapu z 19. století. Stejně tak zde můžete určit z několika verzí letecké mapy od roku 2003 až po současnost. Novinkou je také možnost vytištění haptické mapy pro zrakově postižené.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Výběr tematických map a ta letní s vyznačením míst pro vodní sporty
 

Kam se poděly šikmé snímky?

Seznam jim podobně jako Microsoft říká ptačí pohled a toto pojmenování není vůbec od věci, jedná se totiž o velmi detailní letecké snímky pořízené z malé výšky a pod sklonem okolo 45 stupňů. Budovy tedy působí plastičtějším dojmem, nevidíte totiž pouze jejich střechy, ale i stěny. Na budovy se zároveň můžete podívat podobně jako ve 3D modelu ze všech světových stran.

Pořizování takových snímků je mnohem náročnější, tento typ letecké ortofotografie tedy najdete zpravidla jen nad většími městy. Svého času se Seznam přetahoval s Googlem o to, kdo nabídne šikmé snímky ve vyšší kvalitě a větším pokrytí ČR, nyní to ale spíše vypadá tak, že se jich obě firmy z nepochopitelného důvodu chtějí zcela zbavit. Zatímco Google je v nové verzi map nenabízí vůbec a nutí tak uživatele přepínat mezi starou a novou podobou, Seznam je sice nesmazal, ale umně schoval.  

Klepněte pro větší obrázek
Maximální přiblížení, ale přesto vidím jen klasický letecký snímek. Jak zobrazit ten ptačí?

Zapomeňte tedy na to, že se ptačí pohled (alespoň podle nás) logicky zobrazí při největším přiblížení leteckých snímků. Pokud si budete chtít dané místo zobrazit v co největším detailu, musíte ve větším českém městě klepnout na některý z bodu zájmu, aby se vám otevřela karta s detaily. Pokud je dané místo v oblasti pokrytí šikmými snímky, na kartě objevíte tlačítko Ptačí pohled. Pak už se musíte ručně posunout na kýžené místo poblíž, na které se chcete v tomto detailu opravdu podívat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přepnutí aktuálního polhledu na ptačí pohled v překryté vrstvě

Plánování trasy od ruky

Začátečník dále může znejistět při snaze naplánovat si vlastní trasu od ruky – tedy nakreslením trajektorie třeba výletu k rybníku od ruky. Osobně bychom toto ruční měření zařadili do stejné sekce jako plánování výletu autem, na kole, pěšmo a vlakem, Mapy.cz ale ruční měření zařadily do samostatné karty Body a měření.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Trasa naplánovaná od ruky a automatem Seznamu s výškovým profilem

Logika obou typů plánování je přitom prakticky identická. Ať už trasu naplánujete automaticky zadáním místa startu a cíle, nebo ji prostě nakreslíte od ruky, můžete ji dále ručně upravovat přesouváním jednotlivých uzlů vektoru, můžete ji exportovat do KML a GPX nebo třeba uložit do batůžku.

Při plánování trasy, kterou budete mít v plánu urazit na kole, nebo pěšmo, stojí za to připomenout i výškový profil, který Seznam vypočítá, má totiž k dispozici výškový model České republiky.

Hledání spojů

Součástí nových map je i vyhledávání spojů veřejné dopravy. V Praze si Mapy.cz poradí i s tamní městskou hromadnou dopravou, zbytek republiky se zatím musí spokojit s vlakovými spoji. Stačí tedy naplánovat libovolnou trasu a ve filtrů dopravního prostředku se přepnout na ikonu autobusu. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vyhledávání MHD funguje zatím jen v Praze. Zbytek republiky pokrývají v plánovači pouze vlakové spoje, což vede k nepříliš efektivním trasám jako třeba na druhém obrázku.

Batůžek

Batůžek už nijak schovaný není, ale kvůli jeho pojmenování vás může zmást jeho funkce. Batůžek slouží jako seznam zajímavých turistických cílů na aktuální mapě. Stejně tak se ale jedná i o osobní knihovnu, do které můžete ukládat ručně nakreslené a automaticky naplánované trasy, jednotlivé body i celé mapy s hromadou bodů.  Aby to celé fungovalo, musíte být pochopitelně přihlášení ke svému účtu na Seznamu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Batůžek jako seznam zajímavých míst v aktulní mapě a knihovny vlastních uložených bodů a tras z plánovače i ručního návrhu

Vyznačení katastru

Mapy.cz umějí vedle konkrétního místa vyznačit i plošný a liniový tvar – třeba katastr obce, její části nebo třeba ulici a náměstí. K vyznačení dojde buď prostým vyhledáním třeba ulice bez čísla popisného, případně přímo v mapě přes kontextové menu pravého tlačítka myši a odkaz Co je zde?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Liniové vyznačení ulice/náměstí a plošné vyznačení katastru

Sdílení mapy a mapové API

Pokud budete chtít mapu sdílet, můžete si pro ni vygenerovat krátkou adresu pro snadné sdílení třeba na Twitteru, případně si můžete mapu uložit jako rastrový obrázek. Chcete-li interaktivní mapu využít přímo na svých stránkách, nabízí se ještě oficiální API. Kompletní dokumentaci i s příklady najdete na adrese api.mapy.cz.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jednoduché sdílení pro každého a pokročilejší mapové API pro webaře

Specialistou pro webaře je i ovládání map pomocí adresy. Adresa map se totiž mění při každé změně včetně posunutí, čili odkaz na konkrétní místo na mapě můžete docela snadno zkonstruovat i strojově.

Podívejte se na adresu níže:

http://mapy.cz/zakladni?x=15&y=50&z=6&l=0

Z řádku jednoduše vyluštíte základní parametry:

  1. zakladni – typ mapy (můžete použít také turisticka, cykloturisticka, dopravni, letni, zimni, fotografie, letecka, letecka-2006, letecka-2003 a19stoleti)
  2. x=15 – zeměpisná délka středu mapy ve stupních a (v anglickém formátu s tečkou namísto desetinné čárky: 15.12345)
  3. y=50 – zeměpisná šířka středu mapy ve stupních
  4. z=6 – míra přiblížení (3 až 16/19 podle typu mapy)
  5. l=0 – nepovinný parametr pro skrytí postranního panelu

Další parametry a jejich chování objevíte při používání mapy. V tomto směru jsou Mapy.cz velmi transparentní.

Znáte nějaké další zastrčené funkce nových map od Seznamu a triky, se kterými se chcete podělit s ostatními čtenáři? Zapojte se do diskuze pod článkem.

Diskuze (23) Další článek: Corsair chystá levné 512GB SSD Force Series LX

Témata článku: Seznam.cz, Web, Mapy.cz, Mapy, Tipy, Maximální přiblížení, Vybraný specialista, Ruční měření, MHD, Trajektorie, Malé náměstí, Mapa, Letecký snímek, Letecká mapa, Nový objev, Fun, 19. století, Největší přiblížení, Zeměpisná šířka, Zeměpisná délka, Vodní verze, Funkce, Městská doprava, Rastrový obrázek, Objev


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 31

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 47

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 91

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

** Američtí farmakologové hledali inspiraci pro vývoj nových léků v brožuře z americké občanské války ** Jižanští felčaři podle ní připravovali rostlinné extrakty chránící rány před zánětem ** Výluhy ze tří dřevin zabírají i proti bakteriím rezistentním k antibiotikům

Jaroslav Petr | 2

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 56

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 79Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch