Mapy.cz nově naplánují okruh a dalších 10 mapových tipů

Mapy.cz od Seznamu se naučily plánovat okruhy pro chodce a cyklisty – stačí vybrat výchozí bod. A dalších deset pokročilých tipů pro práci s mapovými portály.

Seznam opět vylepšil své Mapy.cz. Tentokrát by mohl udělat radost všem běžcům, turistům a cyklistům, na kartě Plánování totiž přibylo vyhledávání okruhu. Zatím to funguje docela jednoduše, zvolíte totiž pouze výchozí bod a Mapy.cz svépomocí spočítají okruh v okolí, který vás opět dovede do výchozího místa. Pokud bude trasa příliš krátká, můžete si vybrat delší a naopak.

Nechte si vybrat náhodný okruh

Vybírat můžete trasy pro pěší/běžce a pro cyklisty, které jsou delší a pochopitelně se nemusejí vyhýbat silnicím. Hotová trasa se vykreslí na mapě a v postranním panelu se zobrazí výškový profil, tím to ale končí. Trasu si bohužel nemůžete uložit do batůžku a tím pádem otevřít třeba na mobilu, ani uložit do některého z formátů pro navigační přístroje. Škoda.

Klepněte pro větší obrázek
Nevíte, kde venčit psíka? Mapy.cz vám vytvoří okruh. 

Češi jsou ale národem turistů a pejskařů – nebo se to o nich alespoň říká, vyhledávání výletů, které vás dovedou zpět k zaparkovanému vozu, na vlakovou zastávku nebo prostě k domovním dveřím, by tedy mohl být poměrně užitečný doplněk k turistické mapové vrstvě. Zvláště pak tehdy, pokud by se při výpočtu okruhu uvažovalo více proměnných – třeba návštěva okolních atraktivních míst. Anebo tehdy, pokud byste věděli, že v Horní Dolní opustíte vlak (výchozí místo) a chcete si udělat výlet na hrad na dalekém kopci (cílové místo). Nechcete ale vyhledat prostou spojnicí dvou bodů, ale okruh, na jehož trase bude ručně vybraný bod (hrad) a dovede vás zpět do výchozího místa.

Klepněte pro větší obrázek
A ještě okruh pro cyklisty. Bohužel chybí bohatší nastavení – třeba nastavení míst, které má okruh obsahovat aj. Z vektorů, které má Seznam k dispozici, by šlo počítat i trasy, které vedou převážně lesy (hodí se za letního parna), trasy, kde pojedu na závěr za odměnu co nejdéle z kopce aj. Velký potenciál, takže uvidíme.

Webové mapové služby včetně Mapy.cz, Google Maps nebo třeba Bing Maps podobných a tak trochu skrytých specialit obsahují více, pojďme si tedy některé z nich připomenout, většinou totiž píšeme jen o novém pokrytí leteckými snímky, o street View a dalších funkcích, kterých si každý všimne na první pohled.

 1. tip:  Historie hledání v mapách Googlu

Pokud vyhledáváte často na mapách od Googlu a jste přihlášení ke svému účtu, schválně se podívejte na tuto adresu. Měli byste zde najít svoji kompletní historii práce s mapou za celé roky.  Podobný archiv možná oceníte, pokud připravujete třeba plán dovolené nebo nějaký mapový projekt. Zde budete mít totiž všechna geografická hledání chronologicky seřazená za sebou.

Klepněte pro větší obrázek
Co jsem hledal na mapách v posledních pěti letech

2. tip: Plány obchodních center v Bing Maps

Bing Maps od Microsoftu sice dodnes nejsou plně lokalizované do češtiny a v kvalitě satelitních snímků jsou daleko za Seznamem i Googlem (letecké chybí zcela), ale přesto i ony mají u nás jeden primát – plány interiéru hromady obchodních zón ve větších českých městech. V mapě jejich přítomnost najdete snadno, jsou totiž barevně odlišené a nabízejí i plány pro vícepatrové budovy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plány obchodních center v mapách od Microsoftu

3. tip: Dynamická URL

Mapy.cz, Google Maps a Here mají dynamickou adresu, která se změní, jakmile posunete mapou, obsahuje totiž souřadnice středu okna. A jelikož adresa obsahuje i další informace o měřítku a typu mapy a ve všech třech případech je docela srozumitelná, odkaz na nějaké místo si můžete poměrně snadno zkonstruovat sami.

Klepněte pro větší obrázek
Mapy.cz si zaslouží pochvalu za srozumitelnou URL, se kterou se dá dobře pracovat i bez mapy

Dejme tomu, že budete chtít poslat známému odkaz, který otevře Mapy.cz na souřadnicích 15° východní délky a 50° severní šířky a s turistickým podkladem. Taková adresa by vypadala takto:

http://mapy.cz/turisticka?x=15&y=50&z=12

Zeměpisná šířka je vertikála, proto osa Y. Zeměpisná délka je horizontála, proto osa X. A všimněte si ještě parametru Z, který v tomto případě představuje přiblížení. Čím vyšší hodnota, tím větší přiblížení. Slovo turisticka označuje mapový podklad. Můžete použít také letecka, cykloturisticka, letni, zimni, zemepisna a tak dále. Adresa Mapy.cz je opravdu asi nejlépe pochopitelná a rekonstruovatelná.

Takto by to vypadalo v Google Maps:

https://www.google.cz/maps/@50,15,15z

Tentokrát jsou klíčové parametry o poloze v adrese hned za zavináčem, ale v opačném pořadí. Nejprve zeměpisná šířka, pak délka a na závěr opět míra přiblížení. Jelikož Google namísto leteckých snímků používá 3D model povrchu, který je popsaný více proměnnými, stvořit ručně adresu s leteckým podkladem, je v tomto případě už mnohem složitější.

A nakonec Here:

https://www.here.com/?map=50,15,14,normal

Pořadí je v tomto případě stejné jako u Googlu, na konci si ale všimněte ještě označení mapového podkladu. Tato adresa otevře běžné automapy, když ale místo normal napíšete satellite, zobrazí se letecké snímky. Bohužel i ty od Nokie jsou nad územím ČR hodně slabé, takže to při větším přiblížení nezkoušejte – snad jen nad Prahou.

4. tip: Jak získat souřadnice

Zčásti jsem na to odpověděl už v předchozím tipu – geografické souřadnice aktuálního středu jsou vždy přímo ve webové adrese, nicméně takto surový formát nemusí každému vyhovovat.

České turistické duši jdou naproti nejvíce opět Mapy.cz. Stačí najet myší na libovolné místo a přes pravé tlačítko v kontextové nabídce vybrat Co je zde. V postranním panelu pak ve spodní části můžete konečně získat GPS polohu. Získat souřadnice bodu pochopitelně umějí i ostatní, ale Mapy.cz vám vygenerují řetězec s polohou v různém formátu. Tím výchozím je vyjádření polohy pomocí stupňů s desetinnou čárkou, ale po klepnutí se zobrazí i řetězec se spočítanými úhlovými minutami a vteřinami.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Získání snadno čitelných GPS souřadnic v Mapy.cz
Klepněte pro větší obrázek
Různý formát souřadnic

V Google Maps je postup velmi podobný. V kontextové nabídce vyberete možnost Co je tady a poloha se zobrazí vlevo nahoře ve vyhledávacím formuláři.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Získání GPS polohy v Googlu

Nejdůležitější je to, že řetězci s polohou navzájem rozumějí Mapy.cz i Google Maps. GPS od Seznamu tedy správně rozpoznají ve vyhledávacím poli mapy od Googlu a naopak.

5. tip: Jak změřit vzdálenost od ruky

Ve starých mapách od Googlu to bylo snadné, stačilo klepnout na ikonku pravítka. V novém rozhraní měření vzdálenosti dlouho chybělo a Google za to právem schytal nejednu kritiku. Teď už to ale jde a opět přes kontextovou nabídku, kde najdete volbu Změřit vzdálenost. Po grafické stránce je měření zpracované velmi pěkně, kótami totiž můžete hýbat a celé měření tedy dodatečně snadno upravovat. Oproti Mapy.cz ale chybí výškový profil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Měření vzdálenosti od ruky v Google Maps

Mapy.cz nabízejí měření vzdálenosti od ruky na kartě Body a měření a vedle výškového profilu máte k dispozici i itinerář s jednotlivými úseky a azimuty, který můžete nakonec uložit do GPX, KLM aj.    

Klepněte pro větší obrázek
Měření vzdálenosti od ruky v podání Mapy.cz. I to můžete dodatečně upravovat a nabízí i export.

6. tip: Vlastní mapy

V tomto případě má už navrch opět Google, nabízí totiž docela propracovaný mapový editor Maps Engine. Najdete jej buď na samostatné adrese, případně stačí klepnout do prázdného vyhledávacího pole, v roletce vybrat Moje mapy a některou z nich otevřít, nebo klepnout na Vytvořit. Mapový editor umožní vytvářet seznamy bodů, liniové tvary i plochy. Nabízí bohaté nastavení stylů a podkladů, import geografických dat z CSV i KLM (tedy třeba i z Mapy.cz) a práci s více vrstvami. Super.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tvorba vlastní mapy podle Googlu

Seznam se v tomto případě drží více při zemi a po přihlášení k účtu nabízí jen uložení vlastních bodů, měření od ruky a naplánovaných tras.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Body, trasy i měření vzdálenosti můžete na Mapy.cz ukládat do vlastního katalogu – batůžku

7. tip: Galerie map

Jelikož Google umožňuje vytvářet vlastní složitější mapy, nechybí ani jejich veřejný katalog, který najdete na této adrese. Jsou rozřazené do několika kategorií a zpravidla se jedná o projekci rastrů nad podkladem – jde tedy třeba o historické mapy promítnuté nad Google Maps.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Katalog veřejných map vytvořených pro Google

8. Nastavení domova a práce

Google Maps i Mapy.cz umožňují po přihlášení k účtu nastavit polohu domova a práce.  Tyto body jsou poté vyznačené v mapě, především ale usnadňují vyhledávání tras. Pokud tedy budete plánovat trasu, nebudete muset stále dokola ručně nastavovat start u vás doma, nebo na pracovišti. Google tyto údaje používá i ve svém mobilním asistentovi Now.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Míst Práce a Domov zatím umí využívat především Google

9. Přirozené hledání

Google se pokouší i o vyhledávání v přirozeném jazyce. Sice to funguje především v angličtině, nicméně nějaké náznaky funkčnosti tu jsou i v češtině. Když tedy zadáte do map třeba bistra poblíž Jakubské, Google skutečně najde několik podniků v blízkosti ulice Jakubská – pokud se tedy v aktuálním mapovém pohledu nějaká Jakubská nachází. Technologie je dobrá, skřípe to ale v kvalitě databáze – její relevantnosti. Zdaleka se tedy nezobrazí všechna okolní bistra. Ne snad proto, že by je Google neměl v databázi. Jen bohužel neví, že se jedná o bistra.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
První náznaky přirozeného hledání v češtině

Jelikož Google vždy přednostně hledá v dané mapové oblasti, můžete kamkoliv přiblížit pohled a napsat jen bistra. Pokud tam nějaká jsou a Google o nich ví, zobrazí se. Pokud máte nastavenou polohu pro práci a domov, bude fungovat i příkaz typu bistra blízko práce. Ovšem skřípe to, bistra blízko domova totiž nefungují. Google má problém se skloňováním, takže musíte použít bistra blízko domov.

10. Hranice obce a městské části

A na závěr ještě jednou Google. Katastrální hranice pochopitelně zpravidla příliš nekoreluje se skutečnou zástavbou obce, pokud tedy bydlíte na malé vesničce, zvyšte si ego a v Google Maps klepněte na název obce. Rázem se zobrazí obrys její celkové výměry a zjistíte, že může být plošně docela veliká. Ve větších městech podobně funguje zvýraznění městských částí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zobrazení katastrální výměry vyhledáním obce, nebo klepnutím na název
Diskuze (2) Další článek: Podle odhadů trh s hraním na počítači vyroste až na 35 miliard dolarů

Témata článku: Google, Web, Seznam.cz, Mapy.cz, Mapy, Maps, Užitečný doplněk, Psík, Zmer vzdalenost, Letecký snímek, Výchozí vyhledávání, KLM, GPX, Cílové místo, Here Maps, History, File, Bing Maps, Pravítka, Data, Here, Osa Y, Zeměpisná šířka, Vzdálenost, Měření, Nokia 5 na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11