Mapy.cz | Mapy | Kartografie

Mapy.cz mají nové letecké snímky. Aktualizace se dočkala celá Morava, na fotkách jsou i následky tornáda

České Mapy.cz mají po roce opět nové letecké snímky. Aktualizace se tentokrát dočkala východní třetina naší republiky, přičemž za podklady, pořízenými v průběhu loňského roku, stojí brněnská firma TopGis.

Uživatelé si mohou na webu i v mobilní aplikaci vychutnat fotografie v rozlišení 12,5 centimetru na jeden obrazový bod. Nové snímky pokrývají území s plochou 22 853 km² a celkově se jedná o 1469 Gpx dat, která zabírají po zpracování 1,2 terabajtu diskové kapacity.

Nové letecké snímky

TopGis pro tento rok zpracoval 73 438 plátů, každý z nich o rozměrech 5000 × 4000 obrazových bodů. Aktuální snímky zaznamenávají výrazné změny v krajině vyvolané přírodními živly – například ničivým řáděním tornáda na jižní Moravě – ale i člověkem. Jedná se například o dopravní stavby, městské parky a zástavby, biopásy, lesy, rybníky nebo vodní nádrže.

Letecké snímky jsou součástí aplikace Mapy.cz od roku 2006, kdy je pro Seznam pořídila firma Geodis, s.r.o. O deset let později pak přibyly detailní snímky celého světa v rozlišení třiceti centimetrů na jeden obrazový bod. Veškeré snímky kromě těch z ČR, Slovenska a Rakouska, byly převzaty od Microsoftu, konkrétně z mapového portálu Bing Maps.

Mapy.cz ponechávají dostupné i starší verze leteckých map – konkrétně lze mezi nimi přepínat v nabídce Změnit mapu. K dispozici jsou mapy Letecká '03, Letecká '06, Letecká '12, Letecká '15, Letecká '18 a aktuální verze. Díky tomu lze porovnávat vývoj a změny v jednotlivých lokalitách v uplynulých bezmála deseti letech.

Váš názor Další článek: AMD Radeon RX 6950 XT bude výkonnější než GeForce RTX 3090 Ti. Náskok ukázal 3DMark

Témata článku: Microsoft, Mapy.cz, Seznam.cz, Mapy, Aktualizace, Kartografie, Slovensko, Rakousko, Tornádo, Bing Maps, Fotka, Obrazový bod, Seznam, Česká republika, Jižní Morava, Geodis, Morava, Letecký snímek, Mapa, Snímek, TopGis