Mapy vedle sebe

Srovnávací test automap pro PC - Microsoft AutoRoute Express 2000 Europe a Automapa Evropy.
Vítejte u druhého dílu „Mapy postavené na hlavu“. Na rozdíl od rozmělňování jednoho tématu v navazujících dílech se pokusím děj zahustit a představit hned dva programy pro plánování trasy automobilem po Evropě (kontinentální Evropa, britské ostrovy, Island, evropská část Ruska, Turecko). Navíc je srovnám s titulem, o kterém jsem psal dříve.

Microsoft: Nejen mapa, ale i průvodce
Mapový zástupce od firmy Microsoft AutoRoute Express 2000 Europe vynikne na první pohled svým ovládáním. Všechna okna a tlačítka jsou podle posledního modelu Microsoftu, tj. stejné jako v Office 97 nebo v Internet Exploreru 4 a výš. Pokud jste tedy uživatel znalý Office 97, místo potýkání se s novým programem si s ním ihned potykáte. A první pohled není matoucí: opravdu se jedná o velmi komfortní program.

Když jsem naposled vyčítal Route 66 absenci několika pro mě důležitých funkcí, netušil jsem, že pár z nich bude obsahovat právě AutoRoute Express. Mimo jiné zde nechybí možnost zakázat určité oblasti a trasu program spočítá v závislosti na tom, jestli jste mu dovolili jet po placených cestách či nikoliv, můžete nadefinovat přestávky v cestě i příjezdy a odjezdy z určeného místa. Výborný je systém záložek, který umožní přepínat z itineráře a mapy pouze na mapu, na dalších záložkách naleznete mj. stručný popis místa, občas fotku apod. Kromě mapy tedy slouží AutoRoute Express i jako ten nejstručnější průvodce. Navíc AutoRoute Express obsahuje doplněk pro globální navigační systém GPS, ale ten jsem neměl možnost vyzkoušet.

PJSoft: Z Čech až na kraj světa
… se můžete vydat s Automapou Evropy známé české „mapařské“ firmy PJSoft. Od svých konkurentů se liší tím, že vypadá zdaleka nejméně standardizovaně – o dost jinak, než většina ostatních programů pro Windows. Jste-li zvyklí na programy firmy PJSoft, je tohle pro vás příjemnou zprávou, protože ovládání je stejné jako ve všech jejích dalších programech. Naopak, máte-li návyk na lišty od Microsoftu, může vám působit problém, že zde budete mít na ovládání lištu jedinou, svislou, na levé straně obrazovky. A i jinak můžete mít pocit, že okna, kterými s vámi program komunikuje, jsou např. příliš malá (vypočítaná trasa – itinerář). Tohle ale základní funkčnost neomezuje a na všechny tyto nepříjemnosti zapomenete, když uvidíte cenu. Nakonec podrobné srovnání všech tří mapových produktů obsahuje tabulka.

Subjektivní test: jedeme lyžovat
Ale ještě jednu zastávku na trase si uděláme. Nebylo by dobré přijmout tezi, že v „evropském měřítku“ nepotřebuji tolik podrobností. Druhý argument: Nač mít jednu mapu zvlášť pro plánování cest po domovině a druhou na plánování cest po Evropě? Ideální by bylo, kdybych si tady i tam vystačil s jediným atlasem. Navíc čím podrobnější mapa, tím lepší – jistě, můžu si nechat najít nejbližší možný jiný orientační bod, ale přidá mi to zbytečnou práci navíc (budu muset vzít do ruky papírovou mapu).

Co řekne subjektivní test o podrobnosti map? Místem, které jsem hledal, byl Karlov pod Pradědem. Zde bohužel pouze Route 66 – 99 dostála své přezdívce „mapy map“ a obsahovala sice malou vesničku, ale jinak také známé lyžařské středisko v Jeseníkách. Tenhle subjektivní test dopadne v mnoha dalších „dírách“ tady i cizině nejhůře v případě Automapy Evropy. Mapa AutoRouteExpress, která obsahuje speciální seznam horských středisek, takže při cestách do Alp nemusíte mít strach, že byste zakufrovali (u nás je to s horskými středisky slabší), i Route 66 jsou často rovnocennými soupeřkami a místa mé loňské i letošní zimní dovolené našly. Výsledek: subjektivní hodnocení velice přesně odpovídá objektivnímu počtu míst, které každá mapa obsahuje.

Až podle ceny
Dalo by se říct, že je rozhodnuto – vlastnosti všech tří mapových produktů znáte, a volba je jasná. Síla Route 66 je v jejím podrobném mapovém základu, AutoRoute Express zase obsahuje navíc některé život zpříjemňující funkce a Automapa Evropy je bezkonkurenční svou cenou. Že se zdráhám ukázat prstem na tu nejlepší z nich, nepovažujte za můj alibismus – tady opravdu záleží na vašich možnostech a osobních preferencích.
mapy Evropy a plánovače trasy
Microsoft AutoRoute Express 2000 Europe
Zdroj: AutoCont CZ, a. s., Ostrava
Telefon: (069) 615 21 11
PJSoft Automapa Evropy
Zdroj: PJSoft, s. r. o., Praha
Telefon: (02) 688 60 87
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Vydělávejte peníze obyčejným surfováním Internetem!

Témata článku: Microsoft, Mapy, Jediná cesta, Mapa, GPS mapy, Levá ruka, Island, Jediná možnost, Lyžařské středisko, Alpy, Podrobný průvodce, Evropa, Jeseník, Britské ostrovy, Příjemný pocit, Auto Express, Route 66, Cesta, Evropská část


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně