Mapy na českém internetu: jak nezabloudit

Dnes již prakticky všechny velké portály nabízejí službu v podobě geografické mapy. Plánujete-li cestu nebo hledáte-li v okolí konkrétního místa nějaké turistické cíle, nemusíte si brát do ruky mapu papírovou a vystačíte jen s připojením na internet. Ve většině případů se obejdete i bez investic do programů specializovaných na vyhledávání tras.
Mapy na českém internetu: jak nezabloudit

Níže následuje stručný popis jednotlivých služeb, vyjádření provozovatelů a souhrn parametrů každé služby. Otestovali jsme také zobrazené informace u malého města. Jako pokusný objekt byly vybrány Židlochovice ležící zhruba 20 kilometrů jižním směrem od Brna.

Jde o malé město, které je významné například státním zámkem s přilehlým anglickým parkem a oborou. Zámek není veřejnosti přístupný, nicméně přilehlý park s oborou a vysokou lesní zvěří ano. Proto by měl být na mapách zakreslen, navíc městem prochází cyklostezka vedoucí z Brna.

mapy.atlas.cz

Webové mapy na portálu Atlas umožňují vyhledávání adresy včetně čísla domu. Samozřejmé je i zobrazení mapy pro vybrané město. Pro některé lokality jsou k dispozici tzv. orthofotomapy, takže se můžete podívat, jak to na hledané ulici vypadá z ptačí perspektivy (resp. z pohledu snímacího stroje). U nalezené adresy můžete nechat zobrazit vybraná pohostinská zařízení, informace pro cestovatele, kulturní zařízení, služby a instituce státní správy.

Líbil se mi způsob, kdy jednotlivé zmíněné kategorie jsou řešeny jako rozbalovací a pod nimi se ukrývají konkrétní názvy. Jakmile na některý ukážete myší, bude objekt zaměřen na zobrazené mapě. Pro hledání spojení mezi dvěma místy musíte přejít do další části webu, kde můžete zadat výchozí a cílovou adresu. Bohužel jsem nenašel možnost zadání průjezdního místa.

V případě Židlochovic byly nalezeny restaurace, vlakové a autobusové zastávky. Zámek ani jiná kulturní památka v okolí nalezena nebyla. Z minimálně dvou bankomatů ve městě byl nalezen pouze jeden. Chyběla nedaleká čerpací stanice ve Vojkovicích a jakýkoli úřad státní správy, přestože jich je v tomto městě několik.

Co o této službě říká její poskytovatel? Službu Mapy.atlas.cz jsme vždy budovali tak, aby byla co nejpřístupnější co nejširšímu okruhu uživatelů. Kromě přehlednosti a jednoduchosti používání jsme se zaměřili na rychlost zobrazení map. Podařilo se nám vyvinout jedinečnou technologii plynulého posouvání map ovládanou pomocí kolečka myši nebo přímo jejím tažením. Stačí tak držet klávesu CTRL a pomocí myši tak velmi jednoduše mapu umístit podle potřeb uživatele. Stejně tak funguje i kolečko myši.

Další užitečnou funkcí našich map je možnost velmi jednoduchého umístění vlastních bodů uživatele, na který pak uživatel může odkázat velmi jednoduchou webovou adresou v podobě http://mapy.atlas.cz/mapa/název_bodu.

Za zmínku stojí jistě i ojedinělé ortofotomapy Prahy a Brna, na kterých můžete vidět tato města z výšky. Protože jsou tyto ortofotomapy přesně navázány na mapovou vrstvu, lze tak velmi jednoduše najít požadované místo.

Neustále pracujeme také na zdokonalování našich map. V současné době připravujeme například možnosti placených vrstev, ve kterých by mohly být zobrazeny firemní informace, například sítě čerpacích stanic nebo autosalony. V těchto dnech také probíhá aktualizace mapových podkladů, takže mapy obsahují i nově otevřené úseky silnici, jako je například obchvat města Olomouce nebo Jihlavy.

 • Minimální měřítko: 1:2400
 • Vyhledávání adresy: ano
 • Vyhledávání trasy AB: ano
 • Vyhledávání trasy ABC: ne
 • Doplňující informace: ano
 • Turistické mapy: ne
 • Fotomapy: ano
 • Zdroj dat: CEDA, Geodis Brno

Klepněte pro větší obrázek

www.mapy.cz

Webová služba známého portálu Seznam.cz nabízí rychlé vyhledávání adresy a trasy. Ve větších městech můžete vyhledávat i přesné místo v ulici s číslem popisným. Stačí zadat adresu ve tvaru Lidická 22, Brno. K nalezené adrese je ihned nabídnut plánovač tras, ve kterém je tato adresa uvedena jako cílová.

Za užitečnou službu považuji nalezení nejbližších bankomatů, lékáren, pohotovostí, služeben policie, poštovních úřadů, restaurací, čerpacích stanic a ubytovacích zařízení. Zajímavé je volitelné zobrazení podrobných informací, ve kterých naleznete nejenom číslo popisné a organizační, ale také název městské části a zeměpisné souřadnice s přesností na vteřiny. V závislosti na rozlišení své obrazovky si můžete mapu zobrazit ve čtyřech velikostech.

Se Židlochovicemi si mapa poradila poměrně dobře. Zobrazila jak úřady, také lékařská zařízení, bankomaty, knihovnu, ale například i obchody. Bohužel, pokud posunete mapu kousek z centra města, některé informační ikonky zmizí, což je škoda. Poměrně přesně byly umístěny také ikonky zámku, vysílače a blízké čerpací stanice.

 • Minimální měřítko: 1:4000
 • Vyhledávání adresy: ano
 • Vyhledávání trasy AB: ano
 • Vyhledávání trasy ABC: ano
 • Doplňující informace: ano
 • Turistické mapy: ne
 • Fotomapy: ne
 • Zdroj dat: PJsoft s.r.o.

Klepněte pro větší obrázek

mapy.centrum.cz

Mapy na serveru Centrum nabízí zobrazení celé České republiky, Prahy, Brna a Ostravy. Při zadání adresy bez ulice a čísla domu však vyhledáte i menší města a vesnice. V prohlížeči Opera jsem narazil na problém se špatným překódováním znaků s diakritikou, což ve výsledku znemožňovalo hledání některých adres. Plánovač tras umožňuje najít spojení mezi dvěma body. Pokud si na jiných serverech zvyknete na vycentrování a přiblížení bodu, na který klepnete myší, budete nejspíš zklamání tím, že tato služba to neumožňuje v alternativních prohlížečích. K nalezenému umístění můžete zobrazit sadu informačních ikon, což si vyžádá další překreslení mapy.

Co se týče Židlochovic, zde zůstalo Centrum oproti předchozím webovým portálům poněkud vzadu. Jednak nebylo možné mapu přiblížit na maximum, jednak byly k dispozici pouze informace o čerpacích stanicích a zastávkách. Čerpací stanice v přilehlých Vojkovicích byla nalezena, stejně jako zastávky na železnici v okolí. V současnosti zřejmě nepoužívaná železniční přípojka Židlochovic byla správně zakreslena. Za problém ale považuji spíše chybějící označení autobusového nádraží a zastávek v přilehlých obcích. Židlochovický zámek zakreslen nebyl.

A jak vidí svou službu její provozovatel? Spuštění služby proběhlo v únoru 2003, spolu se spol. T-Mapy s.r.o., Hradec Králové. Zhruba rok na to byla služba inovována o nové vyhledávání a zobrazování čísel domů pro města okresní a krajská. Zobrazují se kompletní uliční sítě, včetně jejich názvů, pro 125 měst. Mapy jsou rastrové, doplněné o lokální informace jako jsou např. vodstvo, vrstevnice a vrcholky hor, kopců a vyvýšenin. Vše, včetně cest a pěšin je zakresleno v reálné podobě.

Jsou zde i další informace jako např. v městech zakreslené trasy městské hromadné dopravy apod. Používaná data jsou v běžné papírové podobě používána pro turistiku, i proto mají vypovídající měřítkovou a tvarovou hodnotu. Služba je doplněna o náhledové mapky (tzv. Přehledová mapka vlevo od mapy hlavní). Tyto mapky jsou pro Kraje, Okresy, a okresní a krajská města, vždy s aktuálně zobrazeným výřezem hlavní mapy.

 • Minimální měřítko: 1:10 000 (v porovnání s tiskovými mapami, jinak 1:4000)
 • Vyhledávání adresy: ano
 • Vyhledávání trasy AB: ano
 • Vyhledávání trasy ABC: ne
 • Doplňující informace: ano
 • Turistické mapy: ne
 • Fotomapy: ne
 • Zdroj dat: SHOCart, T-Mapy

Klepněte pro větší obrázek

mapy.quick.cz

Quick.cz, který je provozován Českým Telecomem, nabízí vyhledávání ulic a obcí, nicméně nemáte možnost zadat číslo popisné. Toto vyhledávání je poněkud nepohodlné, neboť můžete zadat pouze název ulice a v nalezených výsledcích si vyberete konkrétní obec. Mapu je možné vykreslit jak ve hrubém, tak podrobném zobrazení. Majitelé monitorů s vysokým rozlišením mohou využít zobrazení mapy ve velikosti až 1120 x 700 bodů. Samostatně dostupné jsou mapy pro celou řadu velkých i menších měst.

Vyhledávání tras umožňuje v základním nastavení najít spojení mezi dvěma městy. V rozšířeném vyhledávání můžete přidat průjezdní místo, a kromě nejrychlejší a nejkratší trasy zvolit i tu nejlevnější. Ovlivnit můžete jak rychlosti na jednotlivých typech komunikací, tak spotřebu vzorového automobilu a cenu paliva. Myslím, že výchozí cena 22 Kč za litr by chtěla malinko povýšit.

Na Quicku musíte nejprve zvolit hledání sídel, pokud zapíšete Židlochovice do výchozího hledání pro Ulice a náměstí, nebudou nalezeny. Škoda, že Quick nenabízí hledání ve všech typech objektů. Nicméně zobrazená mapa není příliš podrobná. Najdete na ní zakresleny železniční zastávky a tratě, čerpací stanice, zámky a hřbitovy. Oproti konkurenci však chybí například informace o bankomatech, ubytovacích zařízeních a podobně.

 • Minimální měřítko: 1:10 000
 • Vyhledávání adresy: ano, bez čísla popisného
 • Vyhledávání trasy AB: ano
 • Vyhledávání trasy ABC: ano
 • Doplňující informace: ano
 • Turistické mapy: ne
 • Fotomapy: ne
 • Zdroj dat: Dynatech, s.r.o., Geodézie ČS, a.s.

Klepněte pro větší obrázek

mapy.idnes.cz

Na zpravodajském portálu iDnes se nachází opravdu velké množství mapových služeb. Jako první vás přivítají zajímavé informace o vybraných městech v naší republice. Samozřejmé je jejich přesné zaměření na náhledové mapce. Automapa nabízí výběr mapy pro ČR optimalizované buď na rychlost nebo na kvalitu zobrazení. K dispozici jsou také mapy pro dalších čtrnáct měst. Ulice však nelze vyhledávat s číslem ani na tzv. kvalitní mapě.

Služba pro nalezení spojení nabízí jak vložení průjezdního místa, tak nalezení ekonomické trasy. Specialitou je nalezení cesty výhradně po neplacených komunikacích. Jako užitečné se jeví zobrazení čerpacích stanic, musíte však tankovat u Shellu, jiné zobrazovány nejsou.

Turisté najdou na tomto webu mapy pro pěší a cykloturistiku. Zajímavé turistické cíle samozřejmě na těchto mapách nechybí a vynikající je také zobrazení fotografií a stručných informací. Ke každému cíli je možné vyhledat rychlé spojení pomocí funkce Jak se sem dostanu. Další službou je zobrazení zimních středisek a podrobných map měst. Tento server mimochodem nabízí i zobrazení států a velkých měst ve světě.

Mapová služba na tomto serveru našla Židlochovice bez problémů. Zobrazila čerpací stanici a železniční zastávky. Ty však již byly přímo součástí mapy. V dané lokalitě se nevyskytuje čerpací stanice Shell (nejbližší je v Hustopečích, kde ji systém zobrazil). Škoda, že nebylo možné zobrazit podrobné informace, které se nabízejí v rozbalovací nabídce u větších měst. Cestovatelům tak může chybět například autobusové nádraží. Na mapce nebyl zakreslen ani židlochovický zámek.

A co o této mapové službě říká Libuše Tomanová, editorka cestování iDnes? Hlavní předností aplikace mapy.idnes.cz ve srovnání s jinými mapovými servery na českém internetu je – z hlediska uživatele – snadné ovládání, praktičnost a intuitivní vyhledávání. Další výhodou je rozsáhlá komplexnost dat v jedné aplikaci - od automapy včetně vyhledání trasy, přes turistické informace, mapy měst, cyklomapy až k mapě světa.

 • Minimální měřítko: 1:100 000, města 1:10 000
 • Vyhledávání adresy: ano, čísla popisná omezeně
 • Vyhledávání trasy AB: ano
 • Vyhledávání trasy ABC: ano
 • Doplňující informace: ano
 • Turistické mapy: ano, cyklomapy
 • Fotomapy: ne, pouze fotografie cca 1 000 objektů
 • Zdroj dat: PLANstudio s.r.o.

Klepněte pro větší obrázek

mapy.tiscali.cz

Portál známého internetového providera využívá stejný engine jako mapy na serveru iDnes. Na hlavní stránce se nachází formulářová políčka pro rychlé vyhledání adresy na mapě České republiky a v plánech měst. Ve službě kilometráž můžete vyhledat spojení mezi dvěma body s průjezdním místem.

Také zde si můžete zvolit vyhledání trasy bez zpoplatněných komunikací. Tiscali nabízí přihlášení do MapClubu, což je služba, která registrovaným uživatelům umožňuje vytvářet vlastní mapy a vkládat do nich objekty s přiřazenými informacemi. Takto upravené mapy můžete sdílet s ostatními uživateli.

Vyhledání Židlochovic bylo na tomto serveru snadné. Zobrazené informace v podstatě kopírují kvalitu dosaženou při vyhledávání na iDnes, viz výše. Rozdíly tak byly především v designu, který zde zapadal do prostředí Tiscali.

 • Minimální měřítko: 1:10 000
 • Vyhledávání adresy: ano, čísla popisná omezeně
 • Vyhledávání trasy AB: ano
 • Vyhledávání trasy ABC: ano
 • Doplňující informace: ano
 • Turistické mapy: ano
 • Fotomapy: ne, pouze fotografie cca 1 000 objektů
 • Zdroj dat: PLANstudio s.r.o.

Klepněte pro větší obrázek

www.mapyonline.cz

Mapy na tomto serveru slouží především pro upoutání pozornosti na vydavatelství SHOCart. Jednoduchý vyhledávač umožňuje zadání ulice a vyhledání sídla na mapě. V prohlížeči Opera mě trochu zlobilo zoomování mapy. Chcete-li vyhledávat spojení mezi dvěma místy, musíte se na serveru bezplatně zaregistrovat. Pokud věnujete volný čas vyjížďkám na kole, můžete se podívat na server Cykloatlas.cz, kde najdete mapy právě pro vás. Mnohem lepší ukázkou map od SHOCartu je však server Turistika.cz.

Židlochovice není pro tento server problémem najít. Pokud si aktivujete zobrazení hradů a zámků, zobrazí se na mapě i židlochovický zámek. Mapa ukazuje železniční trať i se zastávkami, další informace o hromadné dopravě však chybí. Z podrobností lze zobrazit ještě případné kempy a CHKÚ, pokud by se na mapě vyskytovali. Škoda, že se na mapě nezobrazila čerpací stanice v přilehlých Vojkovicích. Na spřáteleném serveru pro cyklisty byly Židlochovice nalezeny také, včetně procházející cyklistické trasy z Brna do Vídně.

 • Minimální měřítko: 1:2 000
 • Vyhledávání adresy: momentálně ne
 • Vyhledávání trasy AB: ano
 • Vyhledávání trasy ABC: ne
 • Doplňující informace: ano
 • Turistické mapy: na Cykloatlas.cz (1:50 000)
 • Fotomapy: ne
 • Zdroj dat: SHOCart, T-Mapy

Klepněte pro větší obrázek

www.turistika.cz

Tento server zaměřený na všechny cestovatele nabízí digitální turistické mapy s výškovými profily. Pěkně zpracovány jsou katalogy přírodních a historických památek, ke kterým najdete i poměrně podrobné informace. U každého zobrazeného objektu je funkce umožňující zobrazit nejbližší okolí na mapě. Totéž platí pro vyhledání ubytovacího zařízení a dalších zajímavých lokalit v okolí.

Vyjádření provozovatele: Digitální mapy jsou na serveru Turistika.cz k dispozici již 3 roky. Na začátku letošního roku byla celá Turistika.cz inovována, což platí i pro sekci digitálních map. Oproti konkurencí nabízí záznamy v databázi ubytování či v databázi turistických zajímavostí, hradů, zámků, které jsou lokalizovány a propojeny s mapovým systémem.

Jak jsem očekával, po zadání výrazu Židlochovice server vyhledal a zobrazil informace o místním zámku. Nechyběla fotografie, popis a historie zámku. Město však můžete vyhledat i na mapě v měřítku 1:100 000, kde si můžete zvolit zobrazení klasické a turistické. Mapa zobrazila jak zámek, tak železniční trať a zastávky v přilehlých obcích, nechyběla ani čerpací stanice.

 • Minimální měřítko: 1:100 000
 • Vyhledávání adresy: ne (pouze města, obce a lokality v databázi)
 • Vyhledávání trasy AB: ne (v přípravě jsou vlastní trasy)
 • Vyhledávání trasy ABC: ne (pouze zkombinováním turistických tras)
 • Doplňující informace: ano
 • Turistické mapy: ano
 • Fotomapy: ne (fotografie objektů a virtuální prohlídky)
 • Zdroj dat: mapové podklady SHOCart, zbytek vlastní zdroje

Klepněte pro větší obrázek

Krátký test mapových serverů ukázal, že nabízené služby se liší především díky podrobnostem a schopnostem použitého zobrazovacího a vyhledávacího enginu, který webovým portálům poskytuje několik výrobců. Fotografické mapy nabízel na svém mapovém portálu pouze Atlas.cz. Jako nejvíce propracované se jeví služby založené na mapách od PLANstudia, jedinou vadou na kráse je asi nemožnost vyhledávání včetně čísla ulic, které se možná objeví v průběhu roku.

Diskuze (40) Další článek: Update: Microsoft pozastavil soutěž Gatekeeper kvůli technickým problémům

Témata článku: Internet, Mapy, Opera, Památka, Hřbitov, Vyhledávání, Abc, Autobusové nádraží, Přesné zaměření, Obchvat, Zobrazená data, Železniční trať, Rychlé vyhledání, Vrstevnice, Mapa, Malé město, Rychlé spojení, Jednotlivá města, Výchozí vyhledávání, Zajímavé číslo, Jednoduché vyhledávání, Přehledová mapa, Městská doprava, Lokální informace, Zkombinování


Určitě si přečtěte

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

** Podoba webů se za těch 30 let dramaticky proměnila ** Dnes jsou ale poměrně uniformní – podobné ** Ukazuje to i analýza z Indianské univerzity

Jakub Čížek | 34

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize