Mapy Google | Sdílená ekonomika | Kola

Mapy Googlu ve 24 městech zobrazují informace o poloze stojanů se sdílenými koly

Mapy Googlu ve 24 městech zobrazují informace o poloze stojanů se sdílenými koly

Bike sharing neboli jednoduché půjčování jízdních kol, je v současnosti rychle rostoucím trendem. Vědí to i tvůrci Map Google, kteří do nich zahrnuli možnost zobrazit si polohu stojanů s těmito koly, včetně informaci o počtu dostupných kusů. Novinku prezentoval v úterý 16. července na blogu softwarový inženýr Andrew Hyatt.

Nová funkce je dostupná díky údajům poskytovaným partnerskou společností Ito World, která se zaměřuje právě na tento segment osobní dopravy. Eviduje nejen stanoviště, kde lze sdílená kola vyzvednout a vrátit, ale také aktuální situaci na nich – tedy především kolik pozic a bicyklů je v daném místě dostupných.

Hurá na kolo!

Google testoval novou funkci od loňského roku v americkém New Yorku a nyní ji rozšířil do dalších 23 měst v šestnácti zemích. Navazuje tak na novinku z prosince, kdy v Mapách přibyla možnost vyhledávat sdílené koloběžky a kola Lime. Bohužel pro nás ani jedno z nově podporovaných měst není v Česku.

Klepněte pro větší obrázek 
Mapy Google zobrazují informace o poloze stojanů

Abychom byli konkrétní, tak informace o poloze stojanů se sdílenými koly jsou kromě New Yorku k dispozici v Barceloně, Berlíně, Bruselu, Budapešti, Curychu, Dublinu, Hamburku, Helsinkách, Chicagu, Kao-siungu, Londýně, Los Angeles, Lyonu, Madridu, Mexico City, Montrealu, Nové Tchaj-peji, Rio de Janeiru, San Franciscu, Sao Paulu, Torontu, Varšavě a ve Vídni.

Dle Googlu je aktuálně ve sdílení jízdních kol na celém světě zainteresováno přes 1600 firem, které zejména v centrech měst nabízejí více než osmnáct milionů kol. Za úspěchem stojí především pohodlí, cenová dostupnost, zábavnost a bezproblémovost tohoto způsobu dopravy.

Kde vyzvednout a kam vrátit?

Mapy poskytují informace v reálném čase, takže uživatel může zjistit nejen pozici stojanu (a nechat se na ni navigovat), ale také počet „ustájených“ kol. Stejně snadno lze zjistit, zda je v cílové destinaci prostor pro zaparkování vráceného kola.

Klepněte pro větší obrázek 
Mapy Google zobrazují informace o poloze stojanů

„Ať už cestujete do nového města nebo plánujete každodenní dojíždění, Mapy Google usnadňují zvážení všech možností dopravy pomocí informací v reálném čase. Stejně jako vám v Mapách Google ukážeme, kdy přijíždějí a odjíždějí autobusy a vlaky, můžete nyní zjistit, na kterém stojanu mají pro vás připravené kolo.“ komentuje novinku vývojář Andrew Hyatt.

Nová funkce na podporu bike sharingu je k dispozici v mobilní aplikaci Mapy Google pro systémy iOS i Android. Dostupná je samozřejmě jen za předpokladu, že žijete v jednom z výše uvedených 24 měst. Pozitivní zprávou však je, že do budoucna se plánuje přidání podpory dalších lokalit po celém světě.

Váš názor Další článek: UniCredit Bank zavádí Apple Pay. Funguje pouze s Mastercard, na Google Pay zatím zapomeňte

Témata článku: Google, Mapy Google, Android, Mapy, Doprava, Sdílená ekonomika, Kola, Sharing, Chicago, Česká republika, Barcelona, Tchaj-pej, Sao Paulo, Varšava, Helsinky, Toronto, Madrid, Dublin, Los Angeles, Google mapy, Nová funkce, New York, Brusel, Stojan, Mexiko City


Určitě si přečtěte

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 141

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

** Testy nových procesorů Ryzen 3000 od AMD jsou venku ** Výkon ve většině aplikací překonává konkurenci od Intelu ** AMD je přitom zároveň neuvěřitelně výhodné v poměru ceny i výkonu

Karel Javůrek | 173

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 56

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

Pokud Google a Huawei ukončí spolupráci, bude to prý hrozba pro celý svět

** Huawei chce vlastní OS pro mobily i PC. Mohl by ale uspět na Západě? ** Proti firmě se mezitím postavil i Facebook ** Google ale zároveň varuje před totální blokádou

Jakub Čížek | 65Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch