Mapy Google | Požár | Oheň

Mapy Googlu v reálném čase zobrazují rozsah lesních požárů. Zatím jen v Americe

Google prakticky neustále pracuje na vylepšování svých Map. V minulém týdnu představil nové grafické provedení mapových podkladů, na které se mohou těšit uživatelé po celém světě. Další novinkou je zobrazování polohy lesních požárů, jež se však – alespoň prozatím – týká pouze Spojených států.

Tato funkce byla poprvé nasazena v testovacím provozu loni v rámci vyhledávače, kde byly zobrazovány velké lesní požáry v Kalifornii. Nově je dostupná v rámci Map, kde ukazuje přibližnou oblast aktivních požárů v rámci celých USA.

Informace na jednom místě

K zobrazování informací jsou využívána data z geostacionárních satelitů GOES Národního úřadu pro oceán a atmosféru, která jsou analyzována pomocí Google Earth Engine. Cílem je poskytovat kvalitní informace o probíhajících požárech, které budou dostupné na telefonech, tabletech, noteboocích, počítačích a dalších kompatibilních zařízeních. Informace jsou aktualizovány jednou za hodinu.

Kromě mapy s červeně vyznačenou přibližnou hranicí požáru, aktualizovanou téměř v reálném čase, poskytuje Google i další užitečné informace – například kontakty na místní záchranné složky či aktuality z lokálních zpravodajských serverů. Kromě prostého zobrazení jsou připravena také upozornění, jež se objeví v okamžiku, kdy se přiblížíte k aktivnímu požáru.

Viceprezident Googlu pro vyhledávání a umělou inteligenci Yossi Matias k novince řekl: „V situacích, jako je probíhající lesní požár, je velmi důležité vědět, kde přesně probíhá a jak se mu vyhnout. Pomocí satelitních dat vytváříme mapu, v níž lidé uvidí přibližnou velikost a polohu.“

Google jako pomocník

Inspirací k této funkci byla situace, ve které se Matias ocitl před deseti lety, kdy ještě pracoval na pobočce Googlu v severoizraelském městě Haifa. V nedalekých Karmelských horách vypukl devastující požár a jeho tým chtěl na webu zjistit více informací. Na základě této zkušenosti si uvědomil, že je zde značný informační potenciál, který může mít vliv na lidské životy.

Cílem této snahy je poskytovat hlubší informace o oblastech zasažených probíhajícím požárem. Ke zjištění stavu stačí zadat název oblasti a klíčové slovo „fire“ (oheň). Google se již mnoho let podílí na řešení kritických situací.

„Od mapování požárů, po detekci a varování před zemětřesením, až po předpovědi povodní stále hledáme nové způsoby, jak by technologie mohla být užitečná v krizových situacích.“ zakončuje Yossi Matias svůj příspěvek.

Váš názor Další článek: Bitva o americké puberťáky: TikTok jde do boje proti Trumpovi. Chce se bránit u soudu

Témata článku: Google, Mapy Google, Mapy, USA, Požár, Oheň, Reálný čas, Kritická situace, GRASS, Kalifornie, Haifa, Mapa, Zobrazování, Poloha, Národní úřad pro oceán, Google Earth Engine, Amerika