Google | Mapy Google | Mapy

Mapy Google začaly zobrazovat polohu semaforů. Zatím jen někomu a není jasné, k čemu to bude dobré

Mapy Google přicházejí s další novinkou: v mobilní aplikaci pro Android zobrazují polohu semaforů. Cílem je poskytnout řidičům informaci, na základě které mohou předvídat situaci před sebou. O nové funkci informoval server Droid Life.

Hned v úvodu je vhodné podotknout, že zobrazování semaforů v mapových podkladech není původním nápadem inženýrů z Googlu. S touto funkcí přišly již loni na podzim Mapy Applu v rámci aktualizace na iOS 13. Ty kromě světelné signalizace zobrazují také značky „Stůj, dej přednost v jízdě!“

Semafory v Mapách Google

Relativně nenápadné ikonky, indikující křižovatky řízené světelnou signalizací, se v tuto chvíli ještě nezobrazují všem. Google novinku aktivoval jen úzkému vzorku uživatelů, na kterých tuto funkci testuje. Můžeme však předpokládat, že dříve či později bude dostupná pro každého.

Malá a obtížně viditelná značka semaforu se zobrazuje nejen v průběhu navigace, ale také v režimu prohlížení mapy (od určité úrovně přiblížení). V tuto chvíli nemá žádnou jinou funkci, nicméně zahraniční média spekulují, že by se mohlo jednat o první krok v zobrazování smysluplnějších informací.

Při navigaci či změně měřítka se obrázek semaforu postupně zvětšuje, hlasová navigace však na řízenou křižovatku nijak neupozorňuje. To je zatím nejpatrnější rozdíl proti navigaci v podání Applu, která řidičům hlásí, že mají odbočit „na další stopce“ či „na semaforech“, což je v mnoha případech praktičtější než hlášení vzdálenosti k následujícímu manévru.

K čemu je to dobré?

V aktuálním stavu jde pouze o vizuální informaci, že se blížíte ke křižovatce se světelnou signalizací. Je otázkou, zda Google bude s tímto faktem dále pracovat – umíme si například představit možnost naplánování trasy, která by se semaforům vyhýbala.

Těžko lze však očekávat funkci „zelené vlny“, která by dokázala počítat i s aktuálním světelným znamením a navigovat řidiče tak, aby projížděl křižovatkami plynule na zelenou. To by musel Google nějakým způsobem každý semafor přímo sledovat nebo mít napojení na městský systém, pokud je semafor řízen dálkově.

O něčem takovém se zatím spekuluje jen v souvislosti s autonomními vozy, které semafory logicky musí rozpoznávat - tyto informace by přitom mohly sdílet a dávat tím ostatním vozům v okolí vědět, jak se na které křižovatce světelná znamení aktuálně mění.  

Ale zpět k aktuální novince. Zobrazování semaforů na mapě je pravděpodobně aktivováno na straně serveru a nezáleží na tom, jakou konkrétní verzi Map Google máte aktuálně nainstalovanou. Není jasné kdy (a vlastně ani zda vůbec) se tato novinka dostane k široké veřejnosti.

Diskuze (24) Další článek: Padl rekord v rychlosti čtení i zápisu u pamětí DDR4 ve čtyřkanálovém zapojení

Témata článku: Google, Apple, Doprava, Android, Mapy Google, Mapy, Mapa, Droid Life, Semafor, Pólo, Křižovatka, Světelná signalizace, Novinka, Funkce, Poloha, Bude, ZobrazováníBezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment